Igauņu arhitektūras jaunākā paaudze — b210

Kas ir b210?

b210 ir brīva radošu cilvēku grupa, ko vieno kopīgi īrēta biroja telpa zīmīgā 70. gados celtā  Projektētāju nama (Projekteerijate maja) otrajā stāvā, pašā Tallinas centrā (Rävala pst 8). b210 nozīmē gan fizisko biroja telpu ar šādu numuru, gan cilvēku grupu, kas šeit strādā. b210 dibinātāji ir beiguši Igaunijas Mākslas akadēmijas Arhitektūras fakultāti. Tas aizsākās 2010. gada pavasarī, kad studentu grupa apvienoja spēkus, lai atrastu mājīgas un iedvesmojošas telpas, kurās pabeigt savus maģistra darbus. Nākošajā mēnesī b210 svinēs divu gadu jubileju.

b210 ir bijis kā mācību posms pēc augstskolas beigšanas — transformācijas process no studentiem par profesionāļiem. Mācību turpinājums, mainot formātu, veids, kā rosināt sevi — nodoties vīzijām un pārbaudīt savas izglītības un prāta vērienu.

b210 darbojies kā izmēģinājumu poligons pieejām, kas bāzētas starpdisciplinārā sadarbībā. Kāds būs rezultāts, ja projekta koncepciju virzošā komanda būs ievērojami lielāka, nekā tas ierasts, aptverot līdz pat desmit radošu domātāju? Kāds būs darba process bez striktas hierarhijas — kā plakana, dažbrīd pat anarhiska pārdemokrātija, kurā ikvienam ir līdzvērtīgas tiesības? Vai šāds sadarbības formāts, kas katram jaunam projektam paredz veidot jauno arhitektu un profesionāļu (kam nav iepriekšējas pieredzes darboties šādā starpdisciplināras sadarbības formātā) komandu, var būt produktīvs? Tie ir eksperimenti, kas ļāvuši katru darbu uzsākt ar svaigu pieeju un reizē uzkrāt plaša spektra pieredzi dažādos darba procesos.

Saskaņā ar minētajiem principiem un mērķiem, b210 ir telpa, kas apvieno arvien mainīgu ļaužu grupu, ko kopā saved dažādo paziņu tīkls. Grupa saglabā viesmīlīgu attieksmi pret ikvienu no potenciālajiem līdzdomātājiem un kolēģiem. Šobrīd b210 apvieno tādas nozares kā arhitektūru, pilsētas aktīvismu (urban activism), ainavu arhitektūru, interjera dizainu, mākslu, filozofiju, pieminekļu aizsardzību u.c.— pārstāvēto profesiju skaits ir lielāks nekā dalībnieku daudzums. Šis saraksts nav ne visaptverošs, ne noteicošs. Vērtība ir ideju apmaiņā un b210 dalībnieki, neskatoties uz to, ka pārstāv dažādas disciplīnas, ir līdzīgi domājoši un spējīgi atrast kopīgo dažādos radošos veidojumos. Grupas partneri ir, piemēram Igaunijas Pilsētlaboratorija (Urban Lab /Linnalabor), Ainavu arhitektūras galerija (Maastikuarhitektuuri Galerii), Telliskivi radošā pilsēta (Telliskivi loomelinnak), Igaunijas Mākslas akadēmija un Igaunijas Dzīvības zinātņu universitāte.

Līdz šim b210 ir piedalījusies dažādos arhitektūras konkursos (piemēram, Seminaari ielas lineārais parkam Rakverē, Jauniešu centram Tartū, Laivu izmēģināšanas centram Kuresārē), veikuši dažādus pētījumus un rakstījuši rakstus (pētījums par Ziemeļtallinas radošajām industrijām, raksti žurnālā Maja (piem. Tipveida mājas — A4D) un kultūras avīzē Sirp) un veidojuši dažādas pilsētas instalācijas.  

Citiem vārdiem sakot, tas ko dara b210 ir telpiskas intervences visdažādākajā mērogā un formātā — no velo apģērba dizaina, veicinot riteņbraukšanu kā transporta līdzekli, līdz kritiskiem viedokļiem par lēno procesu, kādā Tallina pavēršas pret jūru (instalācija Baseins), kā arī daloties savās zināšanās un pieredzē (darbnīcas un lekcijas).

Sadarbībai ir nepieciešama kopīga telpa, bet ne vairāk — pārējais ir atkarīgs no rosīgām domām. Un arvien mainīgā cilvēku grupa liek idejām vārīties. Šobrīd b210 dalībnieki ir Karin Tõugu, Aet Ader, Grete Soosalu, Kalle Komissarov, Kaidi Õis, Mari Hunt, Kadri Klementi un  Mikk Meelak.

Teksts no U4

Projekti

Kaut arī b210 darboja stikai nepilnus divus gadus, viņu kontā ir uzvaras trīs nozīmīgos k
onkursos, kā arī divas instalācijas pagājušās vasaras pilsētas instalāciju festivālā LIFT11.

Lineārais parks un tipveida dzīvokļu ēkas renovācijas projekts Rakverē

Autori: Aet Ader, Grete Soosalu, Kaidi Õis, Kadri Klementi, Karin Tõugu, Mikk Meelak. Līdzautori: Diana Taalfeld , Risto Parve & Kai Süda; 2010

Pilotprojekts ir balstīts uz diviem arhitektūras konkursā uzvarējušiem priekšlikumiem. Konkursa mērķis bija atsvaidzināt padomju laika rūpnieciski ražoto mājokļu ēku izskatu, reizē piemērojot tās mūsdienu energoefektivitātes standartiem. Seminari iela, kas saista Rakveres centru ar piepilsētu, savā šķietami uzsvērtajā linearitātē ir iespaidīga telpa, kam ir ievērojams rekreācijas un kopienas aktivitātes potenciāls. Projekts ietver septiņu dažādu tipu, grupās kārtotu sekciju ēku pārveidošanu, atbilstoši to novietnei ielas telpā. Parka veidojumā iecerēts īstenot pakāpenisku pāreju no blīvas, urbānas pilsētas telpas uz zaļo priekšpilsētu, kas reizē atspoguļotos arī pārveidotajās mājās.

Parka projekta mērķis bija uzsvērt šīs ielas kvalitātes, pievienojot cilvēciska mēroga elementus un primāras telpiskās pieredzes, tādejādi radot rekreācijas telpu cilvēkiem no dažādiem pilsētas rajoniem. Jaunais plānojuma prioritāte ir kājāmgājē, riteņbraucāji un sporta aktivitāšu cienītāji. Ņemot vērā vietējo kontekstu, parku veido ātruma, atmosfēras un aktivitāšu ziņā atšķirīgas zonas, katra ar savu centru, ko visu vienā virknē apvieno lineārā telpa. Atbilstoši iecerei, svarīga loma parka izveidošanā ir vietējiem iedzīvotājiem, vēlams viņus iesaistīt vieglāko darbu veikšanā, piemēram, koku stādīšanā, jo līdzdalībai ir  nonovērtējama loma stipras un dzīvīgas kopienas izveidošanā.

Annelinna jauniešu centrs Tartū

Autori: Aet Ader, Kalle Komissarov, Mikk Meelak, Grete Soosalu, Karin Tõugu, Kaidi Õis; 2010

Projekta galvenā koncepcija bija radīt atvērtu un ietilpīgu telpu jauniešiem — lielu, harmonisku un stingru struktūru, kas ļautu jauniešiem tajā justies brīvi un radoši. Tipoloģiski tā atgādina rūpniecisku būvi ar lieliem laidumiem un neslēptu ēkas konstrukciju, telpas izmēri un tekstūras uzsver jauniešu centra atvērtību. Ierobežotā budžeta dēļ konstruktīvo struktūru paredzēts veidot no rūpnieciski ražotām dzelzsbetona  konstrukcijām ar 6×6 un 12×12 metru kolonu režģi.

Tā kā ēkas loģika ir industriāla, tas izpaužas arī ēkas tēlā un apjomos, kas veiksmīgi sasaucas ar programmu. Ņemot vērā, ka ēka atrodas līdzenā pļavā, tehnisko telpu un klinšu kāpšanas torņa apjomi ir uzsvērti, piešķirot īpašu siluetu un padarītu pamanāmu un atpazīstamu lielā attālumā, kas ir svarīgi tukšā vietā. Lai izmantotu labāko, ko piedāvā skaistā un dabiskā apkārtne liela dzīvojamā rajona malā, divas ēkas sienas ir veidotas galvenokārt stiklotas. Tādā veidā telpa ir orientēta pret pļavu un upi ēkas dienvidu pusē.

Iekštelpa ir dalīta divās zonās. Viena ir brīvāka — ar lielo zāli, iekštelpas skeitparku un lielām kāpnēm. Otra zona ir vairāk programmēta, kurā atrodas telpas dažādām tematiskām nodarbēm, lai katrs varētu atrast savu stūrīti. Saskaņojoties ar ēku, ārtelpu, kurā izvietojas stāvlaukums, spēļu laukumi, dārzs un skeitparks, organizē līnijas, kas turpina iekštelpas režģi. Tā kā gruntsgabals ir milzīgs, liela daļa no tā ir atstāta neskarta, saplūstot ar pļavu un atstājot iespēju nākotnē paplašināties.  

Kuģu izmēģinājumu centrs Kuresārē

Autori: Kadri Klementi, Mari Hunt, Aet Ader, Kalle Komissarov, Kaur Stöör (öö-öö); 2011

Projekts kuģu būves izmēģinājumu baseinam un laboratoriju ēkai ir turpinājums uzvarējušajam priekšlikumam arhitektūras konkursā, ko rīkoja Tallinas Tehnoloģiskā universitāte un Kuresāres pilsēta (Sāremā salā). Jaunās ēkas gruntsgabals — topošais augstskolas Kuresāres koledžas Kuģubūves fakultātes komplekss atrodas starp viduslaiku (un arī dažu jaunāku ēku) apbūvi Kuresāres vecpilsētā.

Jaunā ēka, kas atradīsies blakus kādreizējajam tiesu namam, ietvers 60 m garu izmēģinājumu rezervuāru, laboratorijas un nelielu auditoriju. Rezervuārs un to ietverošā modeļu sagatavošanas zona lielā mērā nosaka ēkas proporcijas.   Lai ar rezultātā radušos lielo apjomu iekļautos esošajā pilsētas audumā, ēka ir veidota no trim dažādām daļām — divas «mājas» ar divslīpju jumtiem, ko savieno zemāks apjoms ar jumta terasi. Zem viena no stāvajiem jumtiem ir izvietota auditorija, zem otra — elektronikas un dizaina laboratorijas un izpētes biroji.

Fasāde ir apšūta ar lapegles dēliem, ielas pusē atstājot stiklojuma joslu, kas seko izmēģinājumu baseinam, ļaujot pilsētas iemītniekiem noraudzīties kuģu projektēšanas un izmēģināšanas ikdienā. Stikla paviljons savieno jauno ēku ar veco un ielu ar kompleksa iekšpagalmu.  Kuģu izmēģināšanas baseins Kuresārei būs unikāla celtne (tāpat kā visai Igaunijai un Baltijas reģionam — pirmā šāda veida būve). Tāpēc galvenā ēkas atrakcija būs ietve gar logu joslu visā baseina garumā — nedaudz paaugstināta, lai ikvienam ļautu ieraudzīt īpašo ēkas funkciju.

Kompleksa pagalmā izvietota tehniskā un stāvvietu zona un neliels laukums, aks turpinās uz jumta terases, uz kuras var nokļūt pa skulpturālām kāpnēm, kas vienlaikus iecerētas kā sēdvietas . Laukums saista vecās un jaunās ēkas un ir saulaina vieta  pasēdēšanai un svētkiem kā studentiem, tā zinātniekiem.

O

Autori: Andra Aaloe, Aet Ader, Flo Kasearu, Grete Soosalu, Kaarel Künnap; 2011

Tā ir melna lode, kas parādoties pilsētā, iezīmē dažādus mērogus. Tā ir piepūšama bumba, varbūt arī ne bumba, varbūt melnais caurums, nekas vai arī visums, bumba kā spridzeklis, aizbāznis vai punkts, kas parādās dažādās vietās un nevietās, radot,  pasvītrojot, provocējot, izklaidējot, noklusējot kaut ko, rotaļājoties ar vēju un tevi, ieslogot vai atļaujot.

O bija viena no LIFT11 instalācijām.

Audiotūre

Autore: Kadri Klementi

Audioeksursija bija viena festivāla LIFT11 instalācijām. Tā bija veidota, kā ievadlekcija Tallinai raksturīgā pilsētas arhitektūras telpā, izceļot un izskaidrojot vienu pēc otra ielu veidojošos elementus. Sekojot uz ielas atzīmētiem 44 punktiem, varēja klausīties katram no tiem veltītu īsu stāstījumu, pievēršot uzmanību ikdienas steigā nepamanītiem pilsētas aspektiem, piemēram,
dažādām detaļām pilnajai ielas telpai, saistībai starp kustības ātrumu un ielas telpu, ielas semiotikai (t.i. iela kā vēstījuma konteksts), ielas gramatikai (satiksmes kontroles sistēmas struktūra) u.c.

Ekskursijai bija izvēlēta Roosikrantsi iela, kas ir pašā centrā un sākas no pilsētas galvenā laukumā, bet reizē ir nomaļus no aktīvākās satiksmes. Tā ir samērā īsa iela ar dažādu arhitektūru un radusies īpaši neplānojot. Kopā tas ļāva labi novērot ielas attīstību, to veidojošās sastāvdaļas un ikdienišķās lietošanas veidus.

Dalīties ar ierakstu:

Pievienot komentāru

avatar
10000