TabFab — Alsins Architecture

Atškirībā no košā uzvarētāju projekta TabFab konkursā, otrās vietas projektu raksturo drīzāk saudzīga, klusināta pieeja, tiecoties maksimāli saglabāt esošo apbūvi. Būtisks uzlabojums ir divstāvu ātrija telpa, kas centrālo ieeju  galvenajā ēkā padara krietni reprezentablāku, ērtāku un publiskāku. Pamanāmi telpiski un arī funkcionāli patīkami jaunievedumi ir jumta terase ar pergolu virs radošo industriju inkubatora ēka un nojume-paviljons pie ēkas zemes līmenī.

Projekta priekšlikums

Projekta pamatuzstādījums ir maksimāla esošās vēsturiskās apbūves saglabāšana un atkalizmantošana. Šādas pieejas mērķis ir izvairīties no pēdējos gados visā pasaulē populārās radošo industriju, inkubatoru un kopstrādes telpu mākslīgas ‘radīšanas’, kas parasti aprobežojas ar nekontrolētu košu krāsu un grafiku lietojumu, slidkalniņiem biroju telpās un kičīga paskata radiatoru izvēli. Tā vietā projekts piedāvā pieeju, kas imitē dabīgo radošo kvartālu rašanos citos Rīgas rajonos — kolāžveida vēsturisko ēku un to fragmentu pielāgošanu jaunai dzīvei.

Galvenā fabrikas ēka satur LKA, Nacionālās filmu skolas un FotoKino muzeja telpas. Ēkai tiek veidota viena centrālā ieeja ar ātriju, ap kuru cokolstāvā un 1. stāvā organizētas publiskās telpas — muzeja izstāžu zāles, lekciju telpa, kafejnīca. 2. un 3. stāvā izvietotas mācību un administrācijas telpas, un augšējos stāvos — lielā un mazā zāle ar tām nepieciešamajām palīgtelpām, ģērbtuvēm un mēģinājumu zālēm. Paredzēti divi jauni lifti LKA lietošanai, kas novietoti korpusu sadures vietā, tādējādi nodrošinot ērtu piekļuvi visiem to atšķirīgajiem grīdas līmeņiem.

Lineārajām ēkām, caur kurām paredzēta ieeja kvartālā, paredzēts saglabāt ārējo veidolu. Interjeru paredzēts organizēt kā vienu atvērtu, multifunkcionālu telpu, kas sākas ar ieeju no Miera ielas un suvenīru/grāmatveikalu, pārtop kafejnīcā, mini-muzejā, un visbeidzot bārā.

Radošo industriju biznesa inkubatora (RIBI) ēku paredzēts atstāt tās esošajā veidolā, pielāgojot to biroju telpu vajadzībām un pievienojot divus arhitektoniskus elementus —pergolu, kas jau attāli iezīmē jumta terases ārtelpu, un pasākumu nojumi/paviljonu pie ieejas kafejnīcā. RIBI darbnīcu ēkai paredzētas lielākas pārmaiņas — demontēt lielāko daļu nevērtīgo konstrukciju, atstājot tikai ķieģeļu ārsienu fragmentus, starp kuriem ievietot jaunu metāla konstrukcijās celtu ēku, kuras tēls veidots vienkāršās industriāla rakstura formās.

Projekta labiekārtojums kompozicionāli iezīmē virzienu no Miera ielas uz kvartāla centru un LKA galveno ieeju, pie kuras paredzēts veidot labiekārtotu teritoriju ar nelielu koku audzi. Skatoties plašākā kontekstā, projekts paredz arī Tabakas fabrikas savienojamību ar blakus esošo Dancigera apģērba un veļas fabrikas teritoriju — nākotnē potenciāli veidojot atvērtu publisko telpu no Miera ielas līdz pat Cēsu ielai.

 

 

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx