Arhitektu biroja NRJA iniciētā pop-up izstāžu galerija MAD telpa, kas veltīta mākslai, arhitektūrai un dizainam, turpina savu darbību jaunā formātā. Šodien, 24. augustā, 18:00 kādreizējās Kompartijas komitejas ēkas 420. kabinetā notiks jaunās sezonas atklāšana.
MAD telpa 2020. gadā aizsākās kā protests pret valdības lēmumu ēku Elizabetes ielā 2 nojaukt, lai tur būvētu nacionālo koncertzāli, kā arī kā vieta diskusijām par padomju un postpadomju arhitektūras mantojumu. 2021. gadā MAD telpa un tās autori NRJA saņēma Latvijas Arhitektūras gada balvu kategorijā «Procesi». Pasniedzot balvu, fināla žūrija atzīmēja: «Ar šo tiek atzīta diskusijas sākšana par esošās arhitektūras vērtībām. Tas nav viegli, apvienot arhitektus, lai aizstāvētu kultūrvēsturisko mantojumu, kuru veido arhitektūra, kad tās kvalitāte, kā piemēram, modernismā, netiek atzīta.»
Jaunajā sezonā tiks turpināts pop-up galerijas formāts, nododot MAD telpu dažādiem arhitektiem, māksliniekiem un dizaineriem. Septembra, oktobra un novembra ceturtdienās notiks izstāžu un instalāciju atklāšanas, kurās autori ar stāstījumu prezentēs savus darbus. Lai veicinātu diskusiju un sasniegtu plašāku auditoriju, šie stāstījumi tiks filmēti un publicēti MAD tales Youtube kontā.
24. augustā 18:00 jaunā MAD telpas sezona tiks atklāta ar tās kuratoru — arhitektu biroja «NRJA» veidotu pastāvīgo instalāciju, kas 420. kabinetā būs apskatāma līdz pat decembrim. 438. kabinetā atjaunota iepriekšējā pop-up galerija, kurā katru vai katru otro nedēļu būs apskatāma jauna izstāde. Nākamā izstādes atklāšana gaidāma 7. septembrī, kad arhitekts un šī gada Venēcijas arhitektūras biennāles līdzautors Ernests Cerbulis pievērsīsies eksperimentālajai saglabāšanai arhitektūrā. Otrajā MAD telpas sezonā piedalīsies arī arhitekts, fotogrāfs un postmodernisma entuziasts Gustavs Grasis, arhitektūras kritiķis un platformas A4D redaktors Artis Zvirgzdiņš, arhitekti Edgars Jane un Šarlī Blēdele (Charly Blödel), RISEBA arhitektūras studenti, dizaina birojs «H2E», ainavu projektēšanas darbnīca «Alps», arhitektūras studija «Sija», kā arī dizaina un arhitektūras konkursu platforma «Tandēms».
MAD telpas pirmo sezonu pārtrauca Valsts Nekustamie īpašumi un Covid-19 krīze, un tās turpināšanos aizkavēja Krievijas iebrukums Ukrainā, taču pop-up galerija izstādēm un MAD tales platforma diskusijām turpināsies arī nākamajā gadā. Telpas kuratori un iniciatori «NRJA» aicina arhitektus, dizainerus un māksliniekus, kuri instalācijas vai izstādes formātā ir gatavi pētīt, domāt un runāt par aktualitātēm cilvēka veidotajā vidē, sazināties, rakstot epastu par savu ideju uz elina@nrja.lv.
MAD telpa ir daļa no projekta «mmāja», kura ietvaros Elizabetes ielas 2 ēku pagaidu lietošanā sakarā ar savu 30 gadu jubileju ir pārņemis žurnāls “Rīgas laiks”. Ikdienas apmeklējumiem Elizabetes ielas ēka būs pieejama no septembra; aktuālajai informācijai par izstāžu atklāšanām un atvērtajām dienām iespējas sekot MAD telpas Facebook vai Instagram profilos. MAD telpas draugi aicināti šovakar 18.00 pulcēties pie Elizabetes ielas 2 galvenās ieejas — iekļūšana ēkā pagaidām ir ierobežota. Apmeklētāji, kas ierodas vēlāk un atduras pret slēgtām durvīm, aicināti pieteikties, zvanot uz +37129908662.
Šis ir mega labs pasākums. Ko es ieteiktu? Mācīties no Gaiļiem – publiski pačīkstēt ka ēka iet postā, paņemt pičpaunā kādu Ziemeļvalstu fondu, izsist cauri ēkas atdošanu MAD nodibinājumam no VNĪA un atrast finansējumu ēkas pārveidei par dizaina muzeju. Nu ja papusei nopietni, tad samesties visiem vienai 38.izmēra kurpju kastei, piepildīt to un nodot kādam ministrijas funkcionāram. Diez vai mūsu bēdu ielejā citādāk no var nokonfigurēt 😉 Un jā, uzaicināt par Laimes Lāci Hermani. Tas strādā 🙂
Katrā ziņā visu cieņu paveiktajam un izdevušos jauno sezonu!
Puiši un meitenes – ir īstais brīdis to ēku pārņemt: https://m.db.lv/zinas/vni-nodevusi-eku-elizabetes-iela-istermina-lietosana-radoso-profesiju-parstavjiem-513053
Čaļi, kas īsti notiek? Es saprotu, ka vecumam pienākot tuvu, pat zirneklis savus tīklus pin nevīžīgāk un ģeometrija mēdz nojukt. Saprotu, ka pēc 20-30 gadiem, kas pavadīti komunicējot ar naudas maisiem, kas to visticamāk ieguvuši ne pārāk godīgi, uznāk apnikums, tādas kā “mūžīgās žāvas”. Bet Jūs visi vēl diezgan sparauni, tak. Neviens te par baigām veselības problēmām nav žēlojies. Iesist pāris rakstu zīmju nedēļā nav baigā noslodze uz sirdi, tas nav kā ogļu šahtā dragāt ar pneimatisko āmuru, vai ne? Gribam nogremdēt portālu? Andi, kas ar Tevi? Ingurd, Dārt, nē nu Pēteris jau apvainojies šņukst kaktiņā, to netraucēsim, Uldi Nr.1,… Lasīt vairāk »
“kolēģu augstprātīgi noliekošo” arhitektoriņu sektai gals pienācis
Neredzu nekādas sektas pazīmes, man domāt Imanta nevaid miris 😉
Arhitektūra, ir sevišķi Latvijā, ir sekošana modei, kompilācija no esošām klišejām un minimums jaunrades naudas maisu ambīciju iespaidā. Kaut kur rietumos, kur naudas maisiem ir veselīgas zināšanas par arhitektūru, mēdz būt pretēji – tur rīko konkursus labāka risinājuma iegūšanai vai izvēlas arhitektu, kurš spēj domāt. Latvijā? Nu piedod, Kārli, te neviens nav izcils… Bet iedomības par savu izcilo lomu pasaules arhitektūras vēstures līkločos te ir vezumu vezumiem, spēj tik lāpstot… Te katrs ir mazais arhitektūras dievs, kura altārus ar visžēlīgu rokasvēzienu gatavi tiražēt nopērkami žurnāli. Tā ka šādas vietas, kuras nav nopērkamas, jāsargā, arī tiem, kas kaut ko jēdz no… Lasīt vairāk »
vai Miķelim sen nav saprotams, ka Miķelis savas filosofiskās diskusijas tarkš tikai ar sevi?
Nu neinteresē reāli praktizējošiem arhitektiem ne Jūsu savstarpējās diskusijas, ne šis portāls.
Kas tad īsti interesē praktizējošam arhitektam? Nauda? Slava? Apbrīns? Sekotāju pūļi Twitter? Slavinātāju pielūgsme? Lētākās cenas iepirkums? Imidžs? Balvas? Ietekme? Dzīve bez arhitektūras kritikas? Mirsti jauns, bet visu izbaudījis filozofija? Bagāti pasūtītāj? Čomi, kas vienmēr saprot kādu arhitektūras pērli esi radījis? Pastāsti, Kārli 😉 Ja tas viss, tad Tev tiešām ne uz šejieni 😉