Centra nams

Republikas laukums 3, Rīga 

Autori: Uģis Šēnbergs. Arhitekts, Martinus Šūrmans (Somija)

Pasūtītājs: Eldikrija

ŽŪRIJAS VĒRTĒJUMI

Citadeles vēsturiskajam mērogam pilnīgi nepiemērota būve. Milzīgā ēka projektēta, cenšoties augstumā it kā piemēroties Zemkopības ministrijas augstceltnei, vienlaikus ir pilnīgi sveša gan tai, gan citām ēkām apkārtnē.

Arī ēkas projekta gaitā notikusī funkcijas maiņa no viesnīcas par dzīvokļu māju nav uzskatāma par veiksmīgu. Atzīstami centieni ēkas pirmajos stāvos iekļaut pilsētnieciskas funkcijas ― veikalu, kafejnīcu, frizētavu. Savukārt haotiskā ventilācijas un citu ierīču plānojuma dēļ, iedzīvotājiem gandrīz nav izmantojams ēkas jumts.

Taču visvairāk pārmetumu izpelnās ēkas pašmērķīgais arhitektoniskais risinājums ― ekspresīvās formas apjomi, jumtu siluets savienojumā ar ēkas augstumu. Tāpat arī ēkas detaļu kultūra, kas šķiet nejauša un nepabeigta. Kā vainagojums visam ― metāla redeles uz jumta. Ja par vienu no labas arhitektūras kritērijiem tiek uzskatīts patiesums, tad šai ēkai būtu grūti uz to pretendēt.

ŽŪRIJAS KOMENTĀRI

Kristaps Ģelzis

Mākslinieks

Noplukušais Centra nama banneris uz jumta man izsaka visu par tā autoriem un biznesa skrējējiem. Rezultāts redzams ― Viņš ir klāt, vēlviens kašķīgais gribulis bļaustās Daugavas labajā krastā! Tā notiek, ja ego uz visu skatās no punkta, kur paveras «labais skats». Pilnīga nevērība pret pārējiem ― proporcijā, formā, materiālā un arhitektūras idejā, ko arī pierāda vēljoprojām neizlēmība saturā.

Renārs Putniņš

GMARP

Šeit, pēc manām domām, galvenā problēma ir neatbilstība.

  • Pirmkārt, apkārtējās apbūves (Citadele, kvartāls Muižnieku ligzda ) intensitāte (vairāk kā apjoma koncentrācija vienā vietā), kura ir daudz reiz mazāka par Centra nama kvartāla apbūvi.
  • Otrkārt, ēka, kas piemērota viesnīcai, nebūt nav pieņemama kā dzīvojamais nams.
  • Treškārt, pilnīga vides formu valodas ignorance. Kontrastam es neredzu pamatu. Apkārt ir vienkāršas formas un neitrāla silueta apjomi, arī Lauksaimniecības ministrijas jaunceltne, tiešā tuvumā ir Rīgas definētais dārgums —Vecrīgas siluets. Savukārt jaunceltne bez kāda dibināta pamata gan ar savu apjomisko risinājumu, gan siluetu fokusējas apkārtnē.
  • Tagad, kad tiks pabeigta biroju ēkas jaunbūve (Meinhards fons Gerkāns), Vecrīgai pretējā pusē aiz Vanšu tilta izveidosies neapskaužams siluets: pašpietiekamais Centra nams ar akcentu augstceltnes pusē, Lauksaimniecības ministrijas ēkas un četri tās mazie līdzinieki, kas pirms Andrejostas izbūves būs vizītkarte Rīgai.

Pēteris Blūms

Konvents

Ēka pavisam blakus Vecrīgai, Zemkopības ministrijas piekājē. Radīta, lai telpiski un emocionāli «atvērtos» Skābbarības torņa falliskajam brutālismam. Anekdotiska variācija par Vecrīgas silueta tēmu.
«Arhitektūra kļūst laba tad, ja patīk autoram.»
Autoritārs monologs.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
4 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
tapatvien

Kādēļ šī izstrādājuma autors vēl nav bezdarbnieks?

matiss

nevis nepiemeerots vietai, bet gan vieta nepiemeerota centra namam

tapatvien

Kādēļ šī izstrādājuma autors vēl nav bezdarbnieks?

Ingurds Lazdiņš

cita starpā mani šī māja šausmīgi nesatrauc – diezgan labi izprotu (?)autora mēģinājumu "mīkstināt" silueta starpību ar blakus augstceltni , cita lieta, ka uz apdari un konstr.materiāliem kāds ievērojami ieekonomējis, bet ne jau arhitektam par to lemt.. kas man personīgi liekas nepieņemami, ir baznīcas tornīša motīvs cilindriskā apjoma galā, bet arī tā ir gaumes lieta – arhitektūras stilistika, tā teikt vēl – neatbalstu tādu dekoratīvu (?) elementu lietojumu ēkas apjoma kompozīcijā, kā ļoti redzamās redeļu "trepes" uz jumta – to noteikti varēja savādāk risināt, bet arī tas – tikai viedoklis jā – māja ir ļoti subjektīva, bet tas arī viss,… Lasīt vairāk »

4
0
Lūdzu, komentējietx