Vienu no Latvijas arhitektūras gada balvām šogad ieguva Viesturdārza kvartāls — dzīvojamo ēku projekts Rūpniecības ielā 25, kas turpinot labākās divdesmitā gadsimta Rīgas mājokļu kvartālu tradīcijas, ir Klusā centra pilsētntvides mūsdienīgs turpinājums un ievieš jaunu kvalitātes standartu Latvijas mājokļu arhitektūrā. Tā autori — RUUME arhitektu komanda projektu izstrādāja pēc uzvaras atklātā konkursā 2017. gadā, un šobrīd tiek gaidīta nākamā kārta — kvartālu apbūves turpinājums gar Rūpniecības ielu.
Ēkas arhitektonisko veidolu iedvesmoja gan unikālā pilsētbūvnieciskā situācija un atrašanās tieši blakus vecākajam Rīgas parkam — Viesturdārzam, gan eklektiskā Klusā centra apbūve. Dzīvojamā ēka veido veselu pilsētas kvartālu, ansamblī iekļaujot arī 1982. gadā būvēto saliekamā dzelzsbetona paneļu ēku, kuras organiska ietveršana kopējā kvartāla struktūrā bija viens no mūsu komandas izvirzītajiem pamatuzdevumiem projektēšanas gaitā. Ēka veido noslēgtu perimetru ar labiekārtotu iekšpagalmu, kas ir brīvi pieejams gan no ielas telpas, gan Viesturdārza.
Arhitektūras galvenie projektēšanas vadmotīvi bija apkārtējās vides un cilvēka mēroga respektēšana, detaļu un materialitātes atturība, un cilvēcisks mērogs. Lielu uzmanību darba gaitā esam pievērsuši pirmā stāva līmeņa un ielas telpas risinājumiem — mums ir ļoti svarīgi, lai ēka darbotos pilsētas iedzīvotāju labā — lai tā ir ērta, lai tā nav šķērslis un netraucētu ikdienas gaitas, tieši otrādi — lai arhitektūras risinājumi veicina šīs vietas izmantošanu, ir aicinoši un kontekstam atbilstoši.
Ēkas apjomu mērogs un izvietojums uzmanīgi reflektē pret apkārtējo apbūvi — pret ielas telpu ēkas pamatapjomi ir 5 stāvu augstumā, taču, tuvojoties Viesturdārza parkam, ēkas augstums samazinās — tas darīts gan tādēļ, lai radītu parka apbūves sajūtu, gan arī tādēļ, lai ēkas iedzīvotājiem no jebkura dzīvokļa nodrošinātu vizuālu saikni ar parku un apkārtni.
Plānojumos esam lielu vērību pievērsuši dzīvokļu savstarpējam izvietojumam, un arī telpu proporcijām un izvietojumam ēkā. Dzīvojamās istabas vienmēr vērstas uz ēkas dienvidu/rietumiem un lielākajiem dzīvokļiem tās ir ēkas stūros, veidojot telpisku un plašu sajūtu. Esam lielu uzmanību pievērsuši dienasgaismas risinājumiem — dzīvokļos ir gan abpusēja gaisma no abām fasādēm, gan visi iekštelpu logi sākas līdz ar grīdas līmeni un katram dzīvoklim ir paredzēta komfortabla privātā ārtelpa — balkons, lodžija, terase vai arī franču tipa balkons.
Ēkas apdarē izmantotas saliekamā dzelzbetona apdares iespējas un ēkas apjomi ir projektēti trīs tonalitētēs — tonēti balti, tonēti pelēki ar matricas atspiedumu un granīta akmentiņu apdarē. Atbilstoši arī katra apjoma tonalitātei, veidota arī atbilstoša detalizācija — balkonu margas, logu rāmju toņi, logailu apdare u.c.
Ēkā vizuāli un funkcionāli unikāls ir apjoms pret Viesturdārzu — šeit paredzētas town houses (pilsētas tipa rindu mājas), kas ir tipoloģiski jauns dzīvojamo ēku risinājums Rīgas kontekstā. Tās ir divstāvīgas rindu mājas četrus stāvus augstā ēkas apjomā, nodrošinot vislabākos skatus un telpiskumu pret Viesturdārzu.
Dzīvojamā ēka Rūpniecības iela 25
Pasūtītājs un būvnieks: Merks
Ģenerālplāns, arhitektūra un detalizācija: RUUME arhitekti — Liene Adumāne-Vāvere, Līva Nordmane, Oskars Vāvere, Mārtiņš Rusiņš, Olga Trebuhina, Emīls Maksims, Sandra Sinka, Vilnis Tinuss, Ansis Šinke, Pēteris Kušķis
Būvkonstrukcijas: K FORMA
Dzīvokļu skaits ēkā: 96
Dzīvojamā platība: 6435 m²
Komerctelpas: 340 m²
Pazemes autostāvvieta: 2240 m²
Ēkā, kas ir tuvāk parkam, ir par kārtu labāki dzīvokļi kā lielākajā daļā projekta. Skats uz parku un dīķi, saulem, mmm, apdara arī lieliska ar ķieģelīšiem.
Lielam vairumam dzīvokļu skats uz milzīgo tukšo gaidāmo būvlaukumu, turklāt ziemeļu pusē, daļai- skats uz 80-to gadu 6-stāvu ēku, kas ir kvartāla sastāvdaļa.
Ideja par telpisku savienojumu ar parku caur pagalmu ir laba,saule izspīd cauri, taču šo ideju sabojā masīvā auto nobraktuve, kas pagalma sajūtu padara nedrošu.
Nenoliedzot rietumniecisko/ skandināvisko detaļu kvalitāti, tomēr jāsaka, ka šīs fotogrāfijas neatspoguļo realitāti.