Noslēpumaina un intriģējoša telpa — viens no pretendentiem uz arhitektūras gada balvu interjera kategorijā ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas pastāvīgā ekspozīcija Grāmata Latvijā — izstādes iekārtojums, kas palīdz vēstīt stāstu par Latvijas grāmatniecības vēsturi pasaules kontekstā.
Grāmatas būtība atklājas to šķirstot un lasot — iepazīstoties ar tās saturu. Grāmatu ekspozīcijā visbiežāk iespējams parādīt tikai vienu grāmatas atvērumu, kas rada vien daļēju priekšstatu par tās nozīmi. Veidojot iekārtojumu, piemēram, mākslas izstādei, galvenais uzdevums ir radīt neitrālu fonu mākslas darbiem, un tie runās paši par sevi. Tie ir radīti eksponēšanai. Savukārt, lai izstādes formātā runātu par grāmatu ietekmi uz cilvēku dzīvēm, jāmeklē dažādi paņēmieni, kā vēstījumu padarīt apmeklētājam viegli uztveramu, zinot, ka tam nebūs iespējas katru no eksponētajām grāmatām izlasīt.
Latvijas Nacionālās bibliotēkas pastāvīgā ekspozīcija Grāmata Latvijā ir stāsts par Latvijas grāmatniecības vēsturi pasaules kontekstā. Tā centrā ir grāmata — gan kā materiāls objekts, gan kā sociāla un garīga parādība, kas mainījusi un maina sabiedrību, cilvēku dzīves un prātus.
Ekspozīciju veido četras daļas, kas atklāj grāmatu no dažādiem skatu punktiem. Katra no daļām veidota ar savu atšķirīgu formu, struktūru un materialitāti, tādejādi apmeklētājam dodot zemapziņā uztveramu signālu par katras tēmas vēstījumu. Grāmatniecības vēstures hronoloģiskā daļa kā horizontāla lineāra josla aptver visu ekspozīcijas telpas perimetru. Mikroizstāde ar nosaukumu Maņas veltīta lasītāja ķermeniskajai pieredzei saskarsmē ar grāmatu. Tā veidota kā darba galds un ar dažādu interaktīvu paņēmienu un taktilu materiālu lietojumu rosina domāt par grāmatas fizisko būtību. Vara aplūko grāmatu kā varas instrumentu — melns, grafisks metāla rāmis organizē šo izstādes daļu, savukārt eksponāti tajā vai nu iekļaujas, vai, gluži pretēji, mēģina to izjaukt. Savukārt Gars ir abstrakts, netverams gaismas objekts bez nolasāmas tektonikas un atklāj grāmatu ne tikai kā garīgā un laicīgā garīguma mediju, bet ar «dzīvas» grāmatas instalācijas palīdzību ļauj nokļūt arī grāmatu fantāziju pasaulē.
Ekspozīcijas iekārtojums veidots tā, lai apmeklētājam jau ienākot telpā rastos priekšstats par kopējo ekspozīcijas apjomu un satura izklāstījuma struktūru. Plānojums nenosaka kādu konkrētu ekspozīcijas apskates maršrutu, bet ļauj intuitīvi orientēties telpā un katram apmeklētājam brīvi izvēlēties savu apskates scenāriju, tādējādi to padarot saistošu dažādām auditorijām.
LNB pastāvīgā ekspozīcija Grāmata Latvijā
Adrese: Latvijas Nacionālā bibliotēka, Mūkusalas iela 3, Rīga
Projekta autori: GAISS / Associates, Partners et Sons / Latvijas Nacionālā bibliotēka
Pasūtītājs: Latvijas Nacionālā bibliotēka
Ekspozīcijas platība: 234m2
2015-2016
Nozīmīgākie apakšuzņēmēji, partneri: galdniecības darbi — Kampenuss, digitālie risinājumi — WARP, druka — Tint, gaismas risinājumi — Jānis Sniķers.
loti interesanti