Arhitektūras izglītības 150. gadskārtā diskutēs par tās attīstību Latvijā

Šogad aprit 150 gadi, kopš Latvijā var iegūt augstāko izglītību arhitektūrā. Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultāte (RTU AF), kas 140 gadus ir bijusi Latvijā vienīgā jauno arhitektu izglītotāja, oktobri pasludina par arhitektūras izglītības mēnesi, piedāvājot diskusiju par arhitektūras izglītības lomu un attīstības vīziju, nozīmīgajai gadskārtai veltītās grāmatas atklāšanu, kā arī vairākas izstādes un jubilejas kulmināciju – visu paaudžu Latvijas arhitektu salidojumu.

8. oktobrī plkst. 17.00 RTU AF ātrijā, Ķīpsalas ielā 6 norisināsies diskusija «Kādiem būt», kurā piedalīsies RTU AF dekāns profesors Uģis Bratuškins, arhitekte, urbāniste un dizaina interneta platformas FOLD direktore Evelīna Ozola, RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultātes dekāns Jānis Dripe un arhitekts Austris Mailītis.

Viņi meklēs atbildi uz jautājumu, kādai nākotnē būt arhitektūras izglītībai. Patlaban Latvijā dominē un ilgu laiku vienīgo lomu tradicionāli ieņēmusi tehniskā izglītība, jo 1869. gadā Arhitektūras nodaļa tika atvērta tehniskajā augstskolā – Rīgas Politehnikumā (tagad — RTU). Tikmēr Igaunijā un Lietuvā arhitektūras izglītība cieši saistīta ar mākslas akadēmijām, un katrā kaimiņvalstī arhitektūras studiju programmas piedāvā trīs valsts dibinātas universitātes. Latvijā arhitektūras izglītība sākusi diversificēties tikai kopš 2011. gada, kad arhitektūras studijas sāka piedāvāt arī privātā augstskola RISEBA, savukārt jaunu pavērsienu šajā jomā ir iezīmējis Austris Mailītis, patlaban strādājot pie arhitektūras maģistra studiju programmas izveides Latvijas Mākslas akadēmijā. Tāpēc jautājums par arhitektūras izglītības nākotni Latvijā ir nozīmīgs tieši patlaban.

Savukārt 18. oktobrī plkst. 18.00 RTU AF tiks atvērta autoru kolektīva — AF zinātnieku un mācībspēku Jāņa Krastiņa, Uģa Bratuškina un Sandras Treijas — grāmata «Arhitektūras izglītībai Latvijā 150». Grāmatā sniegts izvērsts atskats uz arhitektūras izglītības un pētniecības vēsturi, tuvāk iezīmējot nozīmīgākos Latvijas arhitektūras skolas attīstības posmus un iekļaujot tos starptautiskās un vēsturiskās situācijas kontekstā. Grāmata papildināta ar bagātīgu vizuālo materiālu, kas ļauj paraudzīties uz Latvijas arhitektūras skolas mantojumu — gan iecerētām, gan uzbūvētām, gan jau zudušām ēkām. Izdevuma noslēgumā atrodams pilns Latvijā diplomēto arhitektu saraksts.

18. oktobra vakara turpinājumā AF norisināsies Latvijas arhitektu (sa)lidojums «Zīmuļa termiņš», kuru laipni aicināti apmeklēt visi amata brāļi un māsas.

Jubilejas pasākumu ciklā AF un Rīgas Centrālajā bibliotēkā tiks atklātas vairākas izstādes, notiks zinātniskā konference un citi pasākumi.

Pilna pasākumu programma — ej.uz/A150

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx