Somu sakrālā arhitektūra Rīgā

6.decembrī plkst. 17.30 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā atklāj izstādi Sakrālā telpa—modernās somu baznīcas. Nenokavē — ceļojošā izstāde Rīgā būs apskatāma tikai līdz 23.decembrim.

Modernā somu baznīcu arhitektūra ir unikāla parādība. Kvantitātes un kvalitātes ziņā tai grūti rast salīdzinājumu kur citur pasaulē. Pēc II pasaules kara tika uzbūvētas daudzas baznīcas. Modernākās no tām radās arhitektūras konkursu rezultātā, un tās pārstāv vislabāko no sava laika. Bez slaveniem arhitektiem arī daudzi ievērojami somu mākslinieki un dizaineri devuši savu ieguldījumu baznīcu interjera, apgaismojuma, tekstiliju, priekšmetu un gleznojumu tapšanā.

No aptuveni 200 pēckara laikā celtajām baznīcām izstāde Sakrālā telpa—modernās somu baznīcas piedāvā 12 kapelas un baznīcas, kuras pārstāv dažādas desmitgades un dažādus stilus. Luterāņu baznīcā dievkalpojuma centrā ir lūgšana un Dieva vārda klausīšanās. Centrālās vietas baznīcā, kura orientēta austrumu rietumu virzienā, ir altāris un kancele.

Baznīcās arhitektūras valoda ir vissmalkākā. Raksturīgākā iezīme modernajās somu baznīcās ir gaismas un telpas maigā mijiedarbība. Vēl viena spēcīgi atspoguļota tēma tajās ir dabas klātbūtne. Komplicētu dekorāciju vietā, somu baznīcas sniedz ieguldījumu smalkas, tīras atmosfēras radīšanā. Vienkāršība nākusi no senas pagātnes un no somu nacionālā rakstura.

Izstāde ilustrē ne tikai somu arhitektūras dizaina tīrību un arhitektu meistarīgo gaismas pielietojumu, bet arī somu draudžu daudzos pienākumus. Dizaineri cenšas atrast labāko veidu, kā konkrētā telpa var kalpot baznīcas vajadzībām. Izstāde spēcīgi ataino arhitektūras un dabas mijiedarbību.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx