Hanzas iela 2a. Sarma & Norde

Atjaunojot 1920. gados celto māju Rīgas vēsturiskā centra malā, Sarma & Norde arhitekti saglabājuši vēsturisko būvapjomu, rūpīgi restaurējot un izceļot izsmalcinātās fasādes un papildinot ar mūsdienīgu jumta izbūvi, kas konceptuāli interpretē vecā un jaunā saspēli, smalki reaģējot uz ēkas fasādes dalījumu, proporcijām un mērogu.

Ēka Hanzas ielā 2a ir celta 1923. gadā pēc arhitekta Heinca Pīranga (Heinz Heinrich Gerhard Pirang, 1876-1936) projekta. Mājas mērogs un īpaši — novietojums zemesgabalā ir Rīgas centra apbūvei netipisks. Trīsstāvu ēka pret ielu vērsta it kā ar sānu, — ar muguru piespiežoties jūgendstila piecstāvu nama pretugunsmūrim, bet ar galveno — garāko fasādi veroties pret plašu, zaļu iekšpagalmu. Tas ir tikai pieņēmums, bet varētu likties, ka ēka it kā reaģē uz iepriekšējo gadsimtu Rīgas situāciju, kad šī bija priekšpilsētas mala, — ēkas galvenā fasāde it kā simboliski raudzījās tobrīd neapbūvētās ārpilsētas dabas ainavas virzienā.

Sākumā plānota kā divu stāvu dzīvojamā ēka ar mansarda stāvu, projekta attīstības gaitā, vēl pirms būvniecības, tā izvērtās par trīsstāvu māju ar jumta stāvu. Tomēr no sākotnējā projekta ēkas eksterjerā ir saglabājusies starpdzega virs otrā stāva, bet iepriekš plānoto mansarda izbūvi iezīmē manāmi smalkākie pilastri trešā stāva apdarē.  Jāpiemin arī nozīmīgs kultūrvēsturisks fakts mājas pagātnē, — trīsdesmito gadu vidū to iegādājās, apdzīvoja un apsaimniekoja ievērojamais latviešu grāmatu krājējs un bibliogrāfs, Latvijas zinātniskās bibliogrāfijas pamatlicējs Jānis Misiņš (1862-1945).

Nesenās pārbūves rezultātā ēka ir saglabājusi savu tēlu — asimetrisko būvapjomu ar centrālo rizalītu pagalma fasādē, stūra balkonu un uzsvērtu ieejas portālu pret Hanzas ielu. Baltā krāsa izceļ atjaunoto, atturīgi izsmalcināto fasāžu plastiku ar klasiskās arhitektūras elementiem — pilastriem un dzegām.

Nepārprotams jaunievedums ir augšējā stāva izveidojums. Kā liecina projekta dokumentācija, ēkas jumta stāva izbūves koncepcija tikusi mainīta jau ēkas būvniecības laikā, bet vēlāki patvaļīgi pārveidojumi 20. gadsimta otrajā pusē, piemērojot jumta stāvu dzīvošanai, manāmi degradējuši nama veidolu. Atjaunojot ēku, arhitektu izšķiršanās bija nevis atdarināt un stilizēt kādu iedomātu zudušu ēkas vēstures periodu, bet radīt skaidri mūsdienīgu pienesumu, kas konceptuāli interpretē vecā un jaunā saspēli, smalki reaģējot uz ēkas fasādes dalījumu, proporcijām un mērogu.

Ar minimālisma garā ieturēto jumta stāva arhitektūru sasaucas arī jaunie papildinājumi zemes līmenī, — šobrīd galvenās — cokolstāva ieejas risinājums, kā arī brīvstāvošs paviljons pagalmā. Jāpiebilst, ka projekta otrajā kārtā paredzēts īstenot jaunbūvi, kas piekļautos Hanzas ielas 4 nama pretugunsmūriem, un, kopā ar nule atjaunoto vēsturisko ēciņu veidotu vienotu kompleksu, kura vidū paliks pret ielu atvērta pagalma telpa.

Hanzas iela 2a

Pasūtītājs: HANZAS REZIDENCE
Arhitekti: SARMA NORDE ARHITEKTI — Visvaldis Sarma, Inga Zūdiņa

Ēkas kopējā platība: 1100 m²

Projektēšana, pārprojektēšana: 2010 – 2018
Būvniecība:  2019 – 2020

Dalīties ar ierakstu:

0 0 votes
Article Rating
guest
2 Comments
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Inline Feedbacks
View all comments
Miķelis

Šis gan labs, tiešām labs. Mazliet pietrūkst smalkuma proporcijās, bet ideja, izpildījums un kvalitāte – cepuri nost!

jayz

Redz, ka Latvijā tomēr var arī kvalitatīvu mantu redzēt, dabūt!
Londonas, Knightsbridge līmeņa darbs!

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x