Mīsa van der Roes fonds, sadarbībā ar Eiropas Komisiju publiskojis sarakstu ar 356 darbiem, kas cīnās par oficiālo Eiropas Savienības arhitektūras godalgu — 2017. gada Mīsa van der Roes mūsdienu arhitektūras balvu. To skaitā šogad ir astoņas ēkas no Latvijas.
Pretendentu sarakstā tipoloģiski visvairāk pārstāvētas ir kultūras būves, bet otrajā vietā skaita ziņā seko izglītības ēkas. Šogad ir paplašinājies arī dalībvalstu loks — līdztekus esošajām Eiropas valstīm piedalās arī Ukraina, Moldova un Gruzija.
Līdz maijam žūrija no šiem 365 atlasīs 40 darbus, kas plašāk tiks atspoguļoti konkursa katalogā un piecus no tiem izvēlēsies finālam, ar kuriem iepazīsies klātienē. Konkurss noslēgsies ar apbalvošanas ceremoniju 26. maijā Mīsa van der Roes paviljonā Barselonā. Iecerēts, ka to pavadīs arī vairākas «atvērto durvju dienas» visā Eiropā, kuru laikā 40 «pusfināla» ēkas būs pieejamas plašākai sabiedrībai.
Tiesības izvirzīt pretendentus no Latvijas ir Arhitektu savienībai un balvas ekspertiem (Jānis Lejnieks, Artis Zvirgzdiņš). No Latvijas uz balvu šogad kandidē astoņas ēkas:
- Kado Karim apartamentu nams Jūrmalā — SZK un partneri
- Nams pie Pēterbaznīcas Vecrīgā — Jaunromāns un Ābele
- Ekziperī starptautiskā skola Piņķos — 8 A.M.
- Māja kāpās Papē — Archispektras
- Dzintaru koncertzāle — Jaunromāns un Ābele
- Lielais dzintars Liepājā — Volker Giencke & Company
- Latvijas Nacionālais mākslas muzejs — Processoffice
- CSDD ēka Mežciemā — Arhis Arhitekti
Sagatavoja: Artis Zvirgzdiņš
Vai tad LAS nebija jānominē Gada balvas ieguvēji un nominanti? Kas ir šie?
Gan Arhitektu savienībai kā organizācijai, gan ekspertiem katram ir tiesības pieteikt piecus kandidātus. LAS likumsakarīgi piesaka gada balvu ieguvējus un tas arī atspoguļojas šajā sarakstā (Mākslas muzejs, Dzintaru koncertzāle un Lielais dzintars). Ekspertu izvēles var atšķirties un var pārklāties. Patiecoties tam starp kandidātiem ir arī Vecrīgas nams (kas ieguva LAS bavu iepriekšējā gadā). Pēc tam, kad kandidāti ir izvirzīti, balvas rīkotāji – Mīsa van der Roes fonds kontaktējas ar šo darbu autoriem, kuri sagatavo pilnāku informāciju, ieskaitot aprakstu un bildes. Ja autori nesagatavo un nepiesūta, tad viņu darbs šai nominēto listē neparādās, kas arī šoreiz atspoguļojas Latvijas kanidātu sarakstā.
Kā var būt tā, ka Lielais dzintars vispār tika izvirzīts? Tur, kur publiskā telpā var galvu apdauzīt, tur, kur attālums no skatuves līdz publikas 1. rindai neatbilst tam vismaz 2m minimālajām, utt, utt. Cik paši par to arhitekti nav runājuši- tad kā- ‘LAS uzskata ka tas ir normāli? Ka svarīgi ir tikai tēls, tā ādiņā? Un kas lācītim vēderā nevienam neinteresē?
Jums 8 lozes, un visas tukšas. Žēl, ka igauniešiem arī nesanāca.