Vakar preses konferencē tika paziņoti arhitektūras gada balvas pusfinālisti — 18 darbi, kuri tālāk cīnīsies par nozīmīgāko apbalvojumu Latvijas arhitektūrā. Turpmākajā posmā darbus vērtēs respektabla starptautiskā žūrija, kas 19. maijā apbalvošanas ceremonijā Dzintaru koncertzālē paziņos uzvarētājus.
Šogad Arhitektūras gada balvas konkursam tika pieteikti 36 darbi — gan sabiedriski nozīmīgas būves, gan privātmājas, kā arī ar arhitektūru saistīti notikumi. Pusfinālam izvirzīti 18 darbi, no kuriem pieci ir restaurācijas un pārbūves darbi: Ludzas Lielā sinagoga, Motormuzeja pārbūve, ēkas pārbūve Jēkaba ielā, savrupnams Mežaparkā un Raiņa muzejs Tadenava. Nominantu vidū iekļautas divas kultūras ēkas — Ekziperī starptautiskā skola un Šaoliņas lidojošo mūku teātris. Sabiedrisko ēku kategorijā nominētas Latvijas valsts mežu biroju ēka, biroju ēka Place Eleven un apartamentu viesnīca Red Ice, inženiertehnisko būvju nominācijā iekļauta lidostas Rīga termināļa paplašināšanas 5. kārta. Nominantu vidū ir trīs privātmājas — divas mājas Jūrmalā, divu ģimeņu dzīvojamā māja Ogļu ielā un privātmāja Cēsīs, kā arī interjera kategorijā projekts izstādei Grāmata Latvijā un strūklaka Fregate Valzivs un Lielais laukums ainavu arhitektūras nominācijā. Kategorijā Procesi izvirzīti divi nominanti — Baltijas paviljons Venēcijas biennālē un grāmata Kolekcionāra māja.
«Latvijas Arhitektūras gada balvai pieteiktie objekti labi ilustrē kopainu Latvijas arhitektūrā. Kā vienmēr pārliecinoši ir privāti pasūtījumi, bet kas notiek ar pašvaldību pasūtījumiem, kur arī tiek veiktas lielas investīcijas, tērēti iespaidīgi nodokļu maksātāju un Eiropas fondu līdzekļi? Atsevišķie šogad iesniegtie pozitīvie izņēmumi rāda labus piemērus, kas bieži tiek pazaudēti «lētākās cenas» iepirkumos,» komentēja Latvijas Arhitektūras gada balvas Nacionālās žūrijas priekšsēdētājs Mārtiņš Jaunromāns.
Nacionālā žūrija šogad darbus vērtēja šādā nozares ekspertu sastāvā: pagājušā gada apbalvoto darbu autoru pārstāvji — arhitekti Vītauts Biekša (Vytautas Biekša), Mārtiņš Jaunromāns, Rasa Kleina, Andis Sīlis un Ilze Paklone, ainavu arhitekts Ģirts Runis un asociētais profesors un filozofs Jānis Taurens. Nākamajā vērtēšanas kārtā 18 nominētos darbus izskatīs un gala lēmumus par finālistiem un galvenajām balvām pieņems starptautiskā žūrija (Maarja Kask (Salto, Igaunija), Tomas Grunskis (Viļņas Ģedimina Tehniskā universitāte, Lietuva), Jacob Kurek (Henning Larsen Architects, Dānija), kā arī Yoshiharu Tsukamoto (Atelier Bow-Vow, Japāna)). Darbi tiek vērtēti pēc vienotiem kritērijiem, ņemot vērā ideju un koncepciju, darba viengabalainību, atbilstību projekta uzdevumam, kontekstu un mērogu, rūpību un pamatīgumu, kā arī sabiedrisko nozīmīgumu un emocionālo iedarbību.
Arhitektūras nedēļa
Nu jau tradicionāli gada balva nāk ar Arhitektūras nedēļu, kuras ietvaros šoreiz, no 15. līdz 19. maijam norisināsies vairāki pasākumi nolūkā veicināt diskusiju par to, kas ir laba arhitektūra, izcelt Latvijas arhitektūras izcilākos sasniegumus pēdējā gada laikā un veicināt plašākas sabiedrības iesaisti arhitektūras vidē.
Arhitektūras nedēļas būtiskākie notikumi būs gada balvas izstādes atklāšana, filmas Inside Architecture: A Challenge to Japanese Society (2013) seanss kinoteātrī KSuns, savukārt 19. maijā plānotas publiskas lektoru lekcijas un diskusijas. Kā īpašais viesis uzstāsies viens no šobrīd ievērojamākajiem japāņu arhitektiem Kengo Kuma, kura lekcijā Driving Forces Behind Architecture of Smallness, galvenā uzmanība pievērsta motivācijai un lēmumu pieņemšanai arhitektūras tapšanas procesā. Arhitektūras nedēļas kulminācija, protams ir gada balvas svinīgā pasniegšanas ceremonija 19. maija vakarā Dzintaru koncertzālē.
Informācija: Austra Marta Jirgensone, Ethos
Ārzemju žūrijas sastāvs gan šogad šķiet ļoti respektabls. Visvairāk biju pārsteigts par Jošiharu Cukamoto – nu jo Atelier Bow-Wow tādi kā mani varoņi savulaik bijuši ar saviem Made in Tokyo un Pet Architecture Guide Book pētnieciskajiem projektiem, iedziļinoties Tokijas ikdieniškajā, anonīmajā arhitektūrā un pilsētvides paradoksos, visādā ziņā arī mani iedvesmojot. Nu, kā tādi japānu Kolhāsi. Tas tiešām izbrīna, ka šāda līmeņa arhitekts šogad žūrijā. Toms Grunskis savukārt ir viens no nopietnākajiem un arī interesantākajiem Lietuvas šodienas teorētiķiem. Mārja Kask un Salto – jau Latvijā vajadzētu būt pazīstamiem. Par dāni gan neko personīgi nezinu, bet Larsena birojs, protams, ir viena no… Lasīt vairāk »
Kur notiks Kengo Kuma lekcija?