Lietuvas diena 2019

16. februāris ir Lietuvas neatkarības diena, tāpēc šodien — neliels pārskats par svaigāko Lietuvas arhitektūru  — ievērojamākie un interesantākie pēdējo pāris gadu arhitektūras darinājumi, ko reprezentē divas vērā ņemamas izlases. Viena ir Lietuvas arhitektūras “Oskars” — Žvilgsnis į save, bet otra — Eiropas galvenajai arhitektūras godalgai —  Mīsa van der Roes balvai nominēto darbu saraksts no Lietuvas. Īsie apraksti un pievienotās saites rosina ieskatīties citos avotos.

 Žvilgsnis į save

Lietuvas nacionālo arhitektūras balva Žvilgsnis į save (Skatiens sevī jeb Introspekcija) — kā vēsta nosaukums, vispirms tas ir arhitektu kopienas sevis un nozares izvērtējams, aplūkojot pēdējos divos gados paveikto (jo notiek pārgadus). Tradīcija tika aizsākta 2003. gadā un pasākuma nosaukums nav mainīts, kaut šodien, protams, mērķis ir ne tikai skatīties sevī, bet arī pievērst apkārtējās sabiedrības uzmanību arhitektūras nozarei kā svarīgai kultūras daļai. Izstādi un vērtēšanu, protams, papildina balvu pasniegšana. Nemainīga ir arī godalgas priekšmetiskā izpausme — metru gara tērauda dubult T profila sija, kas sazāģēta piecas vienādās daļās, simbolizējot piecus vienlīdzīgus apbalvojumus. No šejienes arī nosaukums — Viena piektdaļa metra (respektīvi, — nav Grand Prix). Nemainīga tradīcija ir arī ārzemju žūrija, kas pieņem gala lēmumu, — līdzīgi kā Latvijas balvas gadījumā.

Pagājušajā rudenī, kad Žvilgsnis į save norisinājās jau astoto reizi, izvērtēšanai bija nodoti turpat divi simti darbu, bet izstādei tika atlasīti 80, kas redzami skates mājas lapā. Žūrija no tiem apskatīja 11 un izvērtējot izvirzīja piecus laureātus, kas vienlīdzīgi tiek apbalvoti. Taču pārstāv dažādus mērogus, žanrus un kategorijas.

Viļņas tehnoloģiskais parks / Vilnius Tech Parkas

 A2SM (savulaik 2013. gadā, ar skaistu priekšlikumu uzvarēja Bauskas bibliotēkas konkursā)

Šodien visai populārs žanrs — vecu ēku piemērošana jaunuzņēmumu, tehnoloģiju kompāniju un kopstrādes biroju vajadzībām. Šajā gadījumā — pārveidojot 19. gadsimta slimnīcas kompleksa ķieģeļu ēkas, saudzīgi atjaunotas vēsturiskās būves, papildinot ar nepieciešamiem jaunievedumiem un radot  mūsdienīgas darba telpas.

Vairāk skat. lapās:
A4D, Žvilgsnis į saveMiesAwardArchDailyA2SM

Bērnudārzs “Vaikystės sodas“ Kauņā

G.Natkevičius ir partneriai 

Gintauts Natkevičus ir redzamākais mūsdienu Kauņas arhitekts, un noteikti arī viens no ievērojamākajiem visas Lietuvas mērogā. Ja var runāt par starpkaru Kauņas modernisma, jo īpaši — Art Deco arhitektūras mantojuma pēctecību mūsdienās, par īpašu “Kauņas stilu”, tad noteikti Natkevičus ir spilgtākais šī virziena pārstāvis. Viņa radītās ēkas bieži var saukt par spektakulārām, darbos jaušama dekadenta izsmalcinātība, pat teatrāla izteiksmība.

Jaunais bērnudārzs ir būvēts kvartālā, kas tapis 19. gadsimtā kā cara armijas bāze, ar ķieģeļu barakām, bet pēdējā desmitgadē pārveidots par  pilnvērtīgu pilsētas daļu, kur apvienotas dažādas funkcijas — mājokļi, biroji, veikals, kā arī skola un bērnudārzs. Plikā betona estētikā ieturētā ēka gan bērnudārzam var šķist askētiski paskarba, bet jādomā, ka balvas žūriju pārliecināja.

Vairāk skat. lapās:
Žvilgsnis į saveG.Natkevičius ir partnerai,
(par visa kvartāla projektu) MiesAwardA4D

MO muzejs

Studio Libeskind, bet Lietuvas pusi pārstāvēja DO architects no Viļņas

Lai arī visas piecas piektadaļmetra balvas ir vienlīdzīgas, tomēr šī neapšaubāmi ir sabiedriski nozīmīgākā no godalgotajām būvēm. Muzejs ir privāta iniciatīva, un kā institūcija jau ir ieņēmusi būtisku vietu Viļņas kultūras dzīves norisēs. Interesanta ir ēkas publiskās telpas koncepcija — divi savienoti dobumi, kas it kā izgrebti kastveida būves apjomā — telpa, kas sākas no ielas kā ieejas telpa zem pārkares, turpinās kā iespaidīgas kāpnes cauri ēkas centram un atveras kā jumta terase otrajā stāvā, pretējā ēkas stūrī. Šī terase un ieeja tajā ir atvērta un pieejama visu cauru diennakti. Reizē ēkas forma ir arī atsauce uz Viļņas viduslaiku pilsētas vārtiem, kas savulaik atradušies tepat netālu, muzejs ir kā “kultūras vārti”

Vairāk skat. lapās:
Žvilgsnis į saveMiesAwardDO architectsA4D (par projektu)

Villa pie ezera

Aketuri architektai

Lauku ainavā iesēdināta lakoniska un vienkārša ēka, kas ekspluatē arhetpisko mājas tēlu ar divslīpju jumtu, kas šai gadījumā šķiet jo īpaši uzsvērts. Šķietami vienīgā detaļa ir logu slēģi, kas šādai brīvdienu māja ļoti atbilstoši, — rūpējoties par tukšas mājas drošību, bet atveroties atdzīvina to.

Vairāk skat. lapās:
Žvilgsnis į save,  Aketuri architektai

Galerija bez sienām

Office De Architectura 

Mazāk gan vērtējam kā arhitektūras izstrādājums, bet drīzāk modīga urbānā aktīvisma rezultāts. Paviljons pie Kauņas Gleznu galerijas, ir kļuvis par vienu no pilsētas kultūras dzīves epicentriem, — vieta, kas paredzēta āra izstādēm, performancēm un citām kultūras izpausmēm. Formā nosacīti sasaucas ar 70. gadu beigās celto galerijas ēku, bet piedāvā pavisam citas pieredzes — telpa, kas atvērta cauru diennakti, caurspīdīgums, transformējamība un fļeksibilitāte, ļaujot piemērot dažādām nodarbēm un izpausmēm.

Vairāk skat. lapās:
Žvilgsnis į save,  Office De Architectura

Mīsa van der Roes balvai izvirzītie

Eiropas Savienības Mīsa van der Roes balva ir nozīmīgākais Eiropas apbalvojums arhitektūrā, kas arī tiek pasniegts reizi divos gados. No Lietuvas šai balvai šoreiz izvirzīti veseli 13 darbi, kas pārstāv divas lielākās valsts pilsētas — deviņi ir no Viļņas, četri — no Kauņas. Starp tiem arī vairums Žvilgsnis į save  laureātu.  Dažus no pārējiem arī ir vērts pieminēt.

Kauņas autoosta

Dvieju grupe

Ēka ir kā jauna un simboliska vietzīme Vītauta prospektā, meistarīgi risina satiksmes un pilsētbūvniecības problēmas, apvieno autoostu un veikalu, bet lielā jumta pārkare rada dāsnu un patīkamu ārtelpu. Plašāks apraksts par to bija lasāms A4D pirms gada.

Vēl  — MiesAward

 Autobusu pietura Viļņas lidostā

Vilniaus architekturos studija / Vilnius Architecture Studio

Lakoniskā  dzelzsbetona nojume ienes kaut skaidru un skaistu Viļņas lidostas apbūves haosā (kura centrālo daļu veido Staļina laikos celtā termināļa ēka).

Vairāk skat. lapās:
MiesAwardArchDaily

Dzīvojamās mājas Viļņā

Audrjus Ambrasa birojs (Ambraso architektų biuras / Audrius Ambrasas Architects) – Rīgā pazīstami kā autori DNB (tagad — Luminor) bankas ēkai Skanstes ielā

Vītauta un Mickeviča ielu krustojums Žvērīna apkaimē ir vieta, kur saskaras divi dažādi ielu apbūves raksturi. Kaimiņos esošās četrstāvu mājas ugunsmūris Mickēviča ielā paģēr turpināt ielas perimetru, bet vēsturiskā villa kvartāla stūrī ir veidota kā brīvstāvoša privātmāja. Jaunie dzīvokļu nami  saglabā haotisko apbūves raksturu, tomēr tiecas mīkstināt pāreju, harmonizēt vēsturisko situāciju, — augstākie apjomi neitralizē brandmūra iespaidu, bet zemākais iekļaujas Vītauta ielas raksturā. Pagalms savukārt vizuāli saistās ar baznīcas dārzu pāri ielai.

Vairāk skat. lapās:
MiesAward,  Audrius Ambrasas Architects

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx