BAUA izstājas no Starptautiskās arhitektu savienības

Pagājušājā gadā pēc Krievijas nelietīgā iebrukuma Ukrainā, uzsākot pilna mēroga karu, Latvijas arhitektu savienībā tik nopietni spriests par attiecībām ar nozīmīgāko pasaules arhitektus apvienojošo organizāciju — Starptautiskās Arhitektu savienību (Union Internationale des Architectes, UIA), kas saglabājot savās rindās Krievijas pārstāvjus, strikti nenostājas pret agresorvalsti. Līdzīgi kā Latvijā, arī Igaunijā un Lietuvā vairums arhitektu pievienojās viedoklim, ka turpmāka dalībā šādā organizācijā būtu nepieņemama. Vakar UIA kongresā Kopenhāgenā Baltijas arhitektu savienību asociācija (BAUA), kas apvieno Igaunijas, Latvijas un Lietuvas arhitektu profesionālās organizācijas, paziņoja par savu aiziešanu. Reizē to var uzlūkot arī kā protestu pret UIA veciško reģionālo dalījumu, kas balstīts Aukstā kara reālijās, kur pirmais reģions apvieno Rietumeiropas valstis, bet Latviju kopā ar Igauniju un Lietuvu ir otrajā reģionā, kurā kopā salikta Centrālā un Austrumeiropa (kopā ar Krieviju), un Tuvie Austrumi.

Nota par BAUA aiziešanu no UIA

Pamatojoties uz Igaunijas Arhitektu savienības padomes 12.01.2023 lēmumu, Latvijas Arhitektu savienības padomes 02.02.2023 lēmumu un Lietuvas Arhitektu savienības Ģenerālās asamblejas 27.04. 2023. gada Baltijas arhitektu arodbiedrību asociācija (BAUA) vakar, 6. jūlijā, Kopenhāgenas UIA Ģenerālās asamblejas laikā paziņoja par izstāšanos no Starptautiskās Arhitektu savienības (UIA).

Plaša mēroga karš, ko Krievija sāka 2022. gada februārī pret Ukrainu, ilgst jau vairāk nekā gadu. Šajā laikā desmitiem tūkstošu civiliedzīvotāju ir nogalināti, un miljoniem bija spiesti pamest savas mājas, jo ir iznīcinātas veselas pilsētas.

Jau kara sākumā Ukrainas Nacionālā arhitektu savienība pieprasīja apturēt Krievijas un Baltkrievijas dalību UIA. 2022. gada pavasarī BAUA iesniedza vairākus līdzīgus aicinājumus UIA. Iniciatīva tika izstrādāta UIA forumā Madridē 2022, kad BAUA un Ziemeļvalstu sekcijas (atbalstīja RAIC, AIA, SARP, BAK) ierosinājums tika iesniegts UIA Ģenerālajai asamblejai. Ar to mēs lūdzām ierobežot Krievijas un Baltkrievijas arhitektu arodbiedrību darbību UIA, līdz augstākminēto valstu pārstāvji rakstiski apliecinās, ka viņi ievēro UIA preambulu, kas pieņemta Kairā, 1985. gadā, un pauž:

“Preambulai var būt nozīme tikai pasaulē, kurā valda miers starp tautām. Valstu valdību nozīmīgākais pienākums attiecībā pret cilvēci ir miera saglabāšana kā pamats cilvēku vajadzību un ambīciju īstenošanai visā pasaulē. Valdībām būtu jāpārtrauc ražošana kara vajadzībām un jāizmanto savi resursi visas cilvēces apstākļu uzlabošanai.”

Priekšlikums tika izvirzīts balsošanai, taču UIA delegātu vairākums to neatbalstīja. Un Krievijas un Baltkrievijas Arhitektu savienības līdz šim karu nav nosodījušas.

BAUA uzskata par neiespējamu dalību organizācijā, kas joprojām nav apturējusi vai ierobežojusi Krievijas un Baltkrievijas nacionālo arhitektu savienību dalību. Kā arhitektiem un pilsētplānotājiem mums šķiet neiespējami sēdēt pie viena galda ar cilvēkiem, kuri pārstāv valsti, kas ir atbildīga par civilo objektu bombardēšanu un veselu pilsētu iznīcināšanu. Starp citu, mēs esam spiesti to darīt vēl vairāk nekā citi UIA biedri, jo BAUA joprojām ir pakļauta novecojušas struktūras – UIA 2. reģiona ietvaram, kas tika izveidots ņemot vērā kādreizējās PSRS robežas.

Kamēr Krievijas un Baltkrievijas arhitektu savienības ir pilntiesīgas UIA biedres laikā, kamēr turpinās karš, ko Ukrainā izraisījusi Krievija, BAUA pārstāj būt UIA biedrs.

Mēs turpināsim palīdzēt Ukrainas kolēģiem arhitektiem un pilsoņiem un izrādīsim savu atbalstu ar dažādu citu sadarbību — gan starptautisku, gan tiešu.

Slava Ukrainai!

 

BAUA prezidents Juris Poga (Latvija)
BAUA viceprezidente Rūta Leitanaitė (Lietuva)
BAUA, Igaunijas Arhitektu savienība, prezidents Andro Mänd (Igaunija)

Dalīties ar ierakstu:

5 1 Balsot
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
8 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Labi. Bet ir kāda problēma. Latvijā, domājams ir milzīgs Krievijas naudas nekustamo īpašumu bizness, kuru neviens tā īpaši neafišē un nav pētījis, bet uz kura adatas ir uzsēdināti arī lieli arhitektu biroji. Ko ar to? Ne visi igauņu un lietuviešu investori tādi arī ir.
Bet tas varētu būt labs temats Angļu Džentlmeņu kluba jaunajai sezonai 😉 Kāda mums tur pēc skaita? Ir daži labi skeči galvā 🙂

Miķelis

Angļu Džentlmeņu klubs. 14.sezona. Angļu-būru karš. Bija izcēlies Otrais angļu-būru karš. Būri bija pumpējuši zemes taukus un pārdevuši visā Impērijā, līdz sajutušies par Zemes centru – radījuši savu filozofiju par plakano zemi, kur viss ir būru un tādēļ šie tagad vēlējās atgriezt “vēsturiskās zemes”. Būrus vadīja maza auguma vīrelis, kura prasmes zīmēšanā līdzinājās 1.klases skolēna prasmēm, un kurš tikko atvēra muti, tā meloja tā ka ausis kust. Šis vīrelis ,nezin kādēļ, bija ieguvis pārējo būru cieņu un apbrīnu, kaut bija klīnisks idiots. Būru kareivīgums pārsteidza daudzus eiropiešus jau 1.Būru karā, jo šie zaldātus sūtīja uz vācu ložmetēju dzotiem ar šauteņu… Lasīt vairāk »

Miķelis

Angļu Džentlmeņu klubs. 14.sezona. 1.sērija. Dziesmusvētki. Sers Didro atraisīja savu grezno, zelta ausekļiem izsšūto skotu kiltu un novietoja uz Česterfīlda krēsla vecās nobružātās dūdas. Smagi nopūties viņš mazliet piesēda. Bija dziedāts un dejots visu nakti, sers Sirmais bija diriģējis līdz pat saules gaismai. Velsieši, skoti, angļi un pat īri bij vilkuši vaļā savas ziņģes. Bij pat druīdu senās dziesmas un matu stīvināšanas rituāls, lai dziedātāji līdzinātos saulei. Tas seram Didro bija izdevies. Jā, grūta bija nedēļa. Vecais labais rūtainais skotu zaļais kilts, viņš ar kreiso plaukstu to rūpīgi noglāstija. Kaut kāda nedēļa, kopš bija sācies angļu-būru otrais karš un Londonas… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 10 mēneši pirms - rediģētājs Miķelis
Miķelis

Angļu Džentlmeņu klubs. 14.sezona. 2.sērija. Berimors satrūkās, kaut viņam piemita spēja atšķirt sera Didro nazālā balsī izsauktās frāzes gluži kā Smilles jaunkundzei atšķirt 9 sniega veidus, šis bija kas jauns. Viņš atrāvās no sava darba, – skaistās misiņa plāksnes ar nošļauptajoem stūriem un gotiskā rakstā izpildītā uzraksta REZERVISTS nomaiņas pret PREZIDENTS. Vienubrīd Berimoram likās ka varētu atstāt abas – PREZIDENTS REZERVISTS, bet tas jau būtu īsti sera Bistrupa ziņā, viņš klusi pie sevis nosmējās. – jā ser Didro, – kur palikuši visi cigāri, Berimor? – kungs, lēdija Evlina paņēma tos līdzi uz Londonas būvvaldi, – ??? – dāmas, kungs, to… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 10 mēneši pirms - rediģētājs Miķelis
Miķelis

Angļu Džentlmeņu klubs. 14.sezona. 3.sērija. Apzaļumotājs. Mazais špics nikni ierējās: ar…, ar…,ar…, arborists. No lēdijas Evlinas cigāra atdalījās prāvs pelnu gabals un nočūkstēja uz nospeķotā zaļā samta. Te jāpiemin ka ne jau lēdija Evlina bija nospeķojusi zaļo samtu, bet iepriekšējie darbinieki kas pie lielā angļu ozolkoka galda bija ēduši, dzēruši, bīdījuši kurpju kastes un pat darījuši TO. Visā visumā Londonas būvvaldes reputācija bija zemāka par zemu un tagad vēl TAS. Londonā bija sastādīti koki. par nieka 800 000 mārciņām. Nelaime bija tā, ka tie iestādīti podos un no iestādīšanas brīža par tiem neviens nelikās ne zinis. ienāciet ser Leiland, nu… Lasīt vairāk »

Miķelis

Angļu Džentlmeņu klubs. 14.sezona. 4.sērija. Attīstītājs. Nepaguva lēdija Evlina ievilkt trīs dūmus no Churchill cigāra, kā atskanēja klauvējiens pie smagajām ozolkoka pildiņu durvīm: tuk, tuk, tuktuk… Tas izklausījās pēc signāla. burr, burr, burr, būrs, – ierējās mazais špics. Telpā ienāca tipisks būru attīstītājs ar kurpju kasti padusē. Lēdija Evlina sajutās kā laika mašīnā, kas viņu atgriež 19,gs 90-tajos. Tai laikā būriem piedrēja vara Londonas būvvaldē. Viņi neklauvēja. Viņi ar kājām spēra vaļā durvis un ar kurpju kastēm darbojās kā ar uzpirksteņiem. Seri Šrancis un Krams bija tik veikli, ka pat pamanījās iestūķēt mazajā būvvaldes seifā veselu miljonu mārciņu. Abi bija… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 9 mēneši pirms - rediģētājs Miķelis
Miķelis

Angļu Džentlmeņu klubs. 14.sezona. 5.sērija. Būrs. Lēdija Evlina taustījās pēc slepenās sarkanās pogas. Ne par velti Marks Tvens bija noraksturojis būrus kā dievbijīgus, stūrgalvīgus, aprobežotus, viesmīlīgus un ne parāk gudrus, lai neteiktu dumjus ļaudis, kuri bija draudzīgi pret baltajiem cilvēkiem, bet neiejūtīgi un cietsirdīgi pret saviem melnādainajiem kalpiem, kā arī slinki. Ar būriem kā ar bitēm, nekad neko nevarēja zināt… Beidzot, lēdija Evlina nospieda sarkano pogu un viņas sejas izteiksme no izbrīna nomainījās uz valdonību. Būrs šo nomaiņu labi pamanīja un sarāvās. Būru vadonis Kaļins bija labi izpratis šo tautu, – lai tevi cienītu, vajag rīkoties nežēlīgi. Aizsūtījis pie tēviem… Lasīt vairāk »

Miķelis

Angļu Džentlmeņu klubs. 14.sezona. 5.sērija. Tirnovs. Tirnovs bija modernās Londonas aizsācējs. Tieši Tirnovs ar kurpju kastu palīdzību izbīdīja augstāko Londonas ēku, ar kuru tagad lepojas londonieši. Tirnovs bija tas, kurš uzsāka sporta arēnas būvniecību Londonā, kurš iepirka zemes un palielināja uz tām atļauto stāvu skaitu. Tirnovs nebija protestants, drīzāk no Londonas pievārtēm nācis self-made biznesmenis, kurš pagājušā gadsimta 90-jos saprata, ka brutāls spēks, iebiedēšana un laipns vārds atver visas durvis. Jā, vinš bija lasījis Dantes “Dievišķo komēdiju”, bet atzinis elli par labu esam un ieņēmis Spēka tumšo pusi. Un tagad viņš bija atgriezies… Elmiņa atplauka smaidā: Tirnova kungs, ak cik… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 8 mēneši pirms - rediģētājs Miķelis
8
0
Lūdzu, komentējietx