2007. gada notikumi — I

Uz A4D jautājumiem par 2007. gada ievērojamākajiem notikumiem arhitektūrā un pilsētbūvniecībā atbild arhitekti Juris Poga, Mārtiņš Jaunromāns, Reinis Liepiņš, Mārtiņš Pīlēns, Renārs Putniņš un Uldis Sedlovs.

A4D jautājumi:

  1. Jūsuprāt, ievērojamākie notikumi arhitektūrā / pilsētplānošanā pasaulē.
  2. Jūsuprāt, ievērojamākie notikumi arhitektūrā / pilsētplānošanā Latvijā.
  3. Nozīmīgākais, interesantākais notikums Jūsu profesionālajā dzīvē.
  4. Ja lasāt A4D, Jums interesantākais raksts vai tēma, kas publicēta / apspriesta.

 

Juris Poga

Arhitekta J. Pogas birojs

1. Manuprāt, pasaulē dominē lielprojekti, kuru arhitektūras valodā vairāk nolasāma ekonomiskā varēšana un formālais dekoratīvisms. Tam pretēju iespaidu sniedz pašlaik Parīzē, Pompidū centrā skatāmā Ričarda Rodžera daiļrades izstāde Richard Rogers + Architects, kas būs skatāma vēl līdz 2008. gada 3. martam.

2. Vēl pagaidām ievērojamākie notikumi ir tikai jaunu projektu pieteikumu un konkursa darbu līmenī. Pateicoties 2007. gada ekonomiskajām kolīzijām ir radušies apstākļi labākas arhitektūras tapšanai. Ir mazinājies spiediens, ko veidoja ātras un lielas peļņas gūšanas motivācija. Tas būtiski ietekmēja pasūtījuma kvalitāti un gala iznākumā negatīvi iespaidoja arhitektūras kvalitāti.

3. Uzvara konkursā par Dziesmu svētku estrādes pārbūvi Mežaparkā. Kopā ar Austri, Ivaru un Matīsu Mailīti turpināsim darbu pie projekta realizācijas.

4. Portālu uztveru kā informācijas un domu apmaiņas kopumu. Manuprāt, A4D piedāvā labi sagatavotu informāciju, kas ir pamats auglīgai diskusijai. Jāatzīst, ka polemikas laukā domu autori bieži vien pat nemēģina adekvātā kvalitātē noformulēt savas domas un viedokļus. Tā ir portāla nepilnība, ko var labot tikai paši diskusijas dalībnieki.

Mārtiņš Jaunromāns

Jaunromāns un Ābele

1. Pilsētnieku skaits pasaulē beidzot ir pārsniedzis ārpusē dzīvojošos ― bezkaislīga statistika, kas skarbi pamato arhitektūras globālās tendences..

2. Maču Piču Piču Kuča naits Rīgā ― ļoti interesants pasākums, turklāt regulārs.

4. Konkursi ― A4D bieži ir vienīgais avots, kur iepazīties ar kolēģu veikumiem.

Reinis Liepiņš

Sudraba Arhitektūra

1. Peter Zumthor muzejs Ķelnē. Meistars savienojis labu pilsētbūvniecību ar konsekventu rekonstrukciju.
Eduard Fracois ― Fouquet’s hotel jaunbūve elizejas laukos Parīzē, vecās ēkas nospiedums dzelzbetonā.

2. Liepājas kārtējie labie projekti: Zaigas Gailes liķieru fabrika, kā arī divu hoteļu jaunpienesums skaistajā ostmalā, kas padara šo vietu vēl burvīgāku: Promenade Hotel ― ar vieglumu paveikts liels darbs, Fontaine Royale ― koloniāla anarhija.
SZK projekts Rūpniecības / Pētersalas ielas konkursam.
NRJA process kā nonkonformiskas arhitektūras rašanās garants.

3. Esošās struktūras un jaunas arhitektūras mijiedarbība mūsu projektos ―
brauciens uz Antarktīdu.

4. A4D kļuvis par neatņemamu sastāvdaļu profesionālajā ikdienā, tas labi.

Mārtiņš Pīlēns

1. Par gada notikumu viennozīmīgi gribētu nosaukt Asplunda Bibliotēkas piebūves Konkursu Stokholmā. Tas izcēlās ne tikai ar savu milzīgo dalībnieku skaitu un ap to radīto ažiotāžu, bet arī ar tā pārsteigumiem.

Viens no retajiem pēdējā laika lielajiem konkursiem, kur žūrija neiekrita uz atpazīstamiem Brendiem, ļaujot uzvarēt Arhitektūrai ― Arhitektūrai, ko radījuši relatīvi mazi un nepazīstami biroji. Viss ir iespējams.

2. Pecha Kucha jeb šo diskusiju / prezentāciju vakaru aizsākums Latvijā. Patiess prieks, ka arī pie mums ir iedzīvojusies šī tradīcija, ko gribētu nosaukt par sava veida forumu, kur apskatīt gan vietējo, gan ārzemju kolēģu darbus un domas, gan vienkārši jauki pavadīt vakaru.

3. Diplomdarba izstrāde, aizstāvēšana un skolas pabeigšana.

4. Viss par un ap Karostas sēņu mājām jeb LABICHAMPI.

Renārs Putniņš, WAT

GMARP

1. Šogad aprobežoju savu skatījumu ar Baltijas jūras reģionu un palieku uz Stokholmas bibliotēkas piebūvi, tas tiešām bija starptautisks notikums ar atbilstošu konkursa kārtību un atsaucību. Ļoti priecēja pasākuma rezultāti, it sevišķi lietuviešu ― Paleka Archstudijas sniegums (žēl, ka palika tikai otrajā vietā).

2. Sākumā paņemšu plašāku par arhitektūru notikumu loku, bet, kas vistiešākajā veidā atsaucas uz to, tas ir pasākumu kopums, ko valsts ieviesa uz jūlija sākumu, bremzējot hipotekāros kredītus. Noteikti pēc 1―2 gadiem būvniecības un arhitektūras tirgus izskatīsies pilnīgi savādāks nekā iepriekšējos gados.

Ja jānosauc tieši nozīmīgākie arhitektūras un projektēšanas notikumi Latvijā, tad, manuprāt, neskatoties uz iespējamo lokalitāti, viens no tiem jāmin būtu Kīleveina projekts, pirmkārt veiksmīgi konkursa gala produkti, otrkārt izskatās ir materiālais segums procesa novešanai līdz atslēgai pārskatāmā laikā.

Ar nolūku neminu it kā daudz nozīmīgākus projektus, kā, piemēram, Torņakalnu , Dziesmu svētku estrādi utt., jo labākajā gadījumā tie ir viedokļu apmaiņa par tēmu, pašu arhitektu vidū, sliktākajā šie konkursi kalpo par PR akcijām dažādiem politiskiem un ekonomiskiem grupējumiem, tāda dūmu pūšana sabiedrības acīs, realitātē nav ne materiālā seguma , ne īstas gribēšanas, izputinātas idejas un līdzekļi, jo šīs pašas idejas maz ticams vai būs aktuālas vēl pēc 5―10 gadiem, kad tiešām varbūt atradīsies materiālais segums to realizēšanai.

No tādām sabiedriskajām aktivitātēm Pecha Kucha pasākumi jāmin kā nozīmīgākie, arī Bietes balva, kaut kas asu reakciju izraisošs visādi citādi pašapmierinātajā arh. vidē.

3. No pašu darbiem nozīmīgs liekas Pasta konkurss un LGS Liepājas kontroldispečeru ēkas konkurss, bet apskatoties uz šo gadu plašāk jāsaka šogad vairāk intraverti ķimerējušies esam.

4. Protams Latvijā sāpīgās tēmas konkursi, kā arī pilsētbūvnieciskie risinājumi, par pārējo sarunas parasti ieved subjektīvisma virzienā. Par šīm abām tēmām parasti.

Uldis Sedlovs

1. Varasgriba un spoguļstadija. Rietumeiropas kristīgās tradīcijas indivīdiskais gribas triumfs, neapšaubāms, varasgribas triumfs visapkārt zemeslodei. Pretstatā tam, joprojām, inteliģentās Kazuyo Sejima un Ryue Nishizawa arhitektu telpiskās interpretācijas, un viņu mēģinājumi valodiski un telpiski skaidrot šo Rietumeiropas svešādi citējo tradīciju (telpiskās interpretācijas Eiropā un Amerikā).

2. Ilzes Kundziņas gaismīgā un MADE arhitektu gaisīgā daiļrade, viņu pasaulesuzskatu priekšstatīšanās viņu jaunradē un mēģinājumos tos saattiecināt ar dižmegalatvietības mītisko tradīciju.

3. Maģistratūras studijas Latvijas Universitātes vēstures un filozofijas fakultātē. Valodas, iztēles, franču literatūras un filozofijas vēstures studijas.

4. Lasītākie kultūrnospiedumi ― sludinājumi un komentāri, kuri uzkonstruē literāras sarunas pasāžas, kuras konstrukcijas veidolā dažreiz spēj līdzināties Kafkas daiļrades absurda arhitektūrai. Izteiksmīgi.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx