2005. gada notikumi — II

Šoreiz uz A4D uzdotajiem jautājumiem par 2005.gada ievērojamākajiem notikumiem arhitektūrā un pilsētbūvniecībā atbild Uģis Bratuškins, Pēteris Bajārs, Sigurds Grava un Andrejs Ģelzis.

A4D jautājumi:

  1. Jūsuprāt, ievērojamākās ēkas vai notikumi arhitektūrā / pilsētplānošanā pasaulē. Kāpēc?
  2. Jūsuprāt, ievērojamākās ēkas vai notikumi arhitektūrā / pilsētplānošanā Latvijā. Kāpēc?
  3. Nozīmīgākais, interesantākais projekts, objekts vai ar arhitektūru un pilsētbūvniecību saistīts notikums un pieredze Jūsu profesionālajā dzīvē. Kāpēc?


Uģis Bratuškins

Sestais stils, RTU

1. Vislabāk atmiņā, protams, paliek paša acīm redzētais, nevis bildēs skatītais. No šajā gadā redzētā iespaidīgs likās Petera Eizenmana Holokausta memoriāls Berlīnē, kuru gadījās apmeklēt nākamajā dienā pēc tā oficiālās atklāšanas. Mērogs un vēriens no vienas puses, un savrupa, atsevišķās zonās pat intīma meditācijas telpa, kur skopo izteiksmes līdzekļu daudznozīmīgums uzrunā katru personiski un neuzbāzīgi ļauj pārdomāt par tieši viņam svarīgo. Neiztika arī bez puišeļiem, kas stēlu virsējās plaknes, lecot no vienas uz otru, izmantoja savu akrobāta spēju trenēšanai, bet varbūt arī tā ir viena no monumenta uzrunas formām sabiedrībai?

2. Laimīgā kārtā par notikumu trūkumu Latvijas arhitektūrā nupat vairs nav īpaši jāsūkstās. Iepriecina fakts, ka vides attīstības un arhitektūras kvalitātes jautājumi arvien vairāk interesē pašvaldību administrācijas. Šai aspektā īpaši cerīgi līdzās Latvijas arhitektūras lielpilsētām Liepājai un Ventspilij izskatījās Jēkabpils domes oktobrī sarīkotā Arhitektūras diena. Žēl, ka paši Jēkabpils iedzīvotāji nebija pārāk aktīvi šī pasākuma atbalstītāji, tomēr gan domes vadības, gan būvvaldes amatpersonu ieceru nopietnība viesa pārliecību par ieinteresētību un panākumiem savas pilsētas izaugsmē. Lai veicas!

3. Jau trešo gadu viens no maniem aizraujošiem piedzīvojumiem saucas Starptautiskā vasaras skola. Tikai divas nedēļas, bet maksimāli piesātinātas iespaidiem. Sastapšanās ar interesantiem, zinātkāriem jauniešiem. Nekādas rutīnas, katra diskusija ar dalībniekiem liek koncentrēties, improvizēt, atbildēt uz visdažādākajiem jautājumiem par mūsu kultūru, tradīcijām, arhitektūras un pilsētbūvniecības aktualitātēm. Azartisks pretstats ikdienā pierastajam ritmam.

Pēteris Bajārs

India

1. 2005.gadā mani iepriecināja New London Architecture. Informācijas centrs, kura veidotā izstāde Changing Face of London, nodemonstrēja to, kas ir patiesi atklāts projektēšanas process. Jaunākie projekti un Londonas kvartālu nākotnes attīstības vīzijas — viss sapulcēts vienuviet.
Sajūsmā baudīju kādas tad būs tā nākotnes arhitektūra — projekti to atspoguļo vislabāk, jo līdz to realizācijai bieži vien vēl ilgs ceļš ejams. Priecājos, ka vismaz «tur» cilvēki saprot, ka tikai atklātība un savlaicīga iepazīstināšana ar pilsētā notiekošajiem procesiem sekmē sabiedrības atbalsta iegūšanu. Katram pilsētniekam ir iespēja lielajā Londonas maketā atrast savu ielu, savu namu un sākt sevi pieradināt pie procesiem, kas tuvāko gadu laikā mainīs viņa ikdienas vidi.
Žēl, ka neskatoties uz mega eksplozīvo būvniecības tempu, kas valda Latvijā, nevienam nav sanācis, ko līdzīgu noorganizēt tepat Rīgā.

2. Nevaru izšķirties par kādu vienu notikumu, tāpēc lai iet divi. Arhitektūras brokastis ar Andri Kronbergu. Pašam gan nesanāca klātienē baudīt šo pasākumu, bet par ideju — sarunas par arhitektūru — vien var dot piecas acis / zvaigznītes / ābolus / whatever
Koka māju kolekcija Ķīpsalā. Gan pasākums — iepazīšanās klātienē, gan grāmata. Tāds pozitīvs grūdiens. Varbūt beidzot ir laiks ķerties pie sava tēva Pārdaugavā iegrimušās koka mājas restaurācijas…

3. Nozīmīgākais projekts — India arhitekti. Ja citi neslavē, tad jādara tas pašam 🙂 Ir milzīgs prieks, ka kopā ar kolēģiem tikai pusotra gada laikā esam panākuši, ka India no vienkārša nosaukuma plāksnītē ir kļuvusi par biroju, kuru atpazīst, kuru vēlas piesaistīt, kuru aicina un kuru respektē.
Diez vai izdosies otrs tik saspringts un notikumiem pārbagāts gads, bet gribas cerēt, ka tā tomēr būs.

Sigurds Grava

Pilsētplānošanas profesors Kolumbijas universitātē Ņujorkā

1. Smagās dabas katastrofas Indijas okeānā, Meksikas jūras līcī un citur, kas pierādīja, ka daudzas pilsētas un apdzīvotas vietas nav sagatavojušās, lai pārvarētu paredzamas briesmas. Ar globālo sasilšanu, nākošajos 50 gados problēmas kļūs krietni spēcīgākas.

2. Rīgas Attīstības plāns ir sagatavots (lai gan vēl nav apstiprināts).

3. Personīgi izdevās trīs mēnešu laikā piedalīties transporta plānošanas darbos četros kontinentos.

Andrejs Ģelzis

Brīnišķīgo projektu birojs

1. Tā ir dzīvojamā māja Turcijā ar projekta nosaukumu B2 House  (arhitekts Han Tümertekin). Projekts apskatāms arī žurnāla Domus 2005.gada februāra numurā.

2. Par notikumiem Latvijā man nav pietiekami plaša informācija, to nevar iegūt arī portālā A4D vai žurnālā Latvijas Architektūra, vai LAS, jo daudzas lietas notiek it kā «aiz kadra».

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx