2007. gada notikumi — II

Uz A4D jautājumiem par 2007. gada ievērojamākajiem notikumiem arhitektūrā un pilsētbūvniecībā atbild ārzemēs dzīvojoši latviešu arhitekti Krists Kārkliņš, Zane Karpova, Jānis Šaltāns un Niklāvs Paegle.

A4D jautājumi:

  1. Jūsuprāt, ievērojamākie notikumi arhitektūrā / pilsētplānošanā pasaulē.
  2. Jūsuprāt, ievērojamākie notikumi arhitektūrā / pilsētplānošanā Latvijā.
  3. Nozīmīgākais, interesantākais notikums Jūsu profesionālajā dzīvē.
  4. Ja lasāt A4D, Jums interesantākais raksts vai tēma, kas publicēta / apspriesta.

 

Krists Kārkliņš

Northeastern University APF pasniedzējs, Bostona

1. Mēģinot rast kopsavilcēju šī gada nozīmīgākajiem notikumiem profesijā, nav iespējams izvairīties no jautājuma par to, kas mūs kā arhitektus motivē darbam. Pasaulē vēl joprojām vērojama tieksme pēc taustāmām pašapliecināšanās izpausmēm. Indivīdi, pilsētas un veselas valstis cenšas pārspēt viens otru bezjēdzīga augstuma, krāšņuma un līdz šim nepieredzētu efektu sasniegšanā. Strādājot šādas egocentriskas atmosfēras apstākļos, manuprāt, ir svarīgi nezaudēt saikni ar pamatvērtībām un plašāku idejisko kontekstu.

2. Pēc šķietami nebeidzamām diskusijām par mūsu sabiedrības vērtībām iesākusies Gaismas pils realizācija.

3. Turpinu strādāt gan akadēmijā, gan praksē. Lai arī darbs divos dažādos virzienos neizbēgami noved pie zināma interešu konflikta laika un resursu ieguldījuma ziņā, par lielāko ieguvumu uzskatu no šāda darbības veida izrietošo stimulu radošai domu apmaiņai un jaunu pieeju meklējumiem.

Zane Karpova

franzenkarpova arhitekti, Rīga ― Čikāga

1. Notikumi un projekti daudz un dažādi. Atmiņā palicis Takaharu + Yui Tezuka Architects Fuji Kindergarten projekts.

2. Viennozīmīgi jāatzīmē Zaļās būvniecības principa popularizēšana Latvijā. Biedrības Zaļās mājas, kas kopā ar sadarbības partneriem SIA Colliers International, SIA Jaunrīgas attīstības uzņēmums, Pasaules Dabas fondu un nozares profesionāļiem uzsākusi darbu pie vienotu zaļās būvniecības kritēriju izstrādāšanas.

Patika Arhitektūras dienas Rīgā. Liekas, ka pasākumam piemīt tāds pozitīvisms, tiekšanās uz savstarpēju domu apmaiņu un dialogu ar sabiedrību.

3. Darbs ar kolēģiem pie Ikšķiles kultūras centra projekta, kā arī dalība Lielās Dziesmu svētku estrādes pārbūves konkursā. Visnotaļ priecēja godpilnā 3.vieta, bet apbēdināja, pat pārsteidza Latvijas žūrijas komisijas atļaušanās ignorēt komisijā esošo un pieaicināto akustikas speciālistu viedokli.

4. Cenšos lasīt visu, kas tiek publicēts. Ar nožēlu jāatzīst, ka ne vienmēr pietiek laika piedalīties diskusijās. Ar lielu interesi lasu rakstus, kas saistās ar Latvijas mazo pilsētu attīstību, Zaļās būvniecības attīstību Latvijā. Par Jelgavas pilsētas vēsturiskā mantojuma simpoziju, Valkas un Valgas attīstību, Ogres tēla reanimāciju, Liepāju, utt. Protams, vienmēr ir aktuāli notikumi Rīgā. Atbalstu Bietes balvu ― veselīga kritika! Paldies Artim, Indrai un visiem pārējiem!

Jānis Šaltāns

Čikāga ― Honkonga ― Vašingtona

1.Zaļā arhitektūra jeb sustainable design kļūst par meinstrīmu, reizēm paliekot par brandingu, zaudējot īsto nozīmi un nopietnību.

    ― SANAA pirmie īstenotie projekti ASV: Toledo Glass Museum un New Museum of Contemporary Art Ņujorkā, pierādot, ka arī ASV iespējams radīt ēterisku arhitektūru.

     ― OMA‘s CCTV torņu savienojums Pekinā.

     ― Žana Nuvēla trīs projekti Ņujorkā, sekojoši interesantāki un radošāki: 40 Mercer St., 100 11th Ave. un beidzot 75 stāvu tornis blakus MOMA.

2.Pecha Kucha vakara ierašanas Rīgā.
    ― Gaismas pils bēdīgās gaitas.
    ― Rīgas Jaunā Centra konkurss (+ un -)

3. Novērot un iemācīties.

4. Ziņas par arhitektu kolēģu apspriešanu attiecībā uz okupācijas muzeja risinājumu… ka daži «eksperti» var nesaprast arhitektūru, vēsturi un moderno pilsētu.

Niklāvs Paegle

Rīga ― Glāzgova ― Vīne

2. Pecha Kucha Rīgā.

3. Saruna ar vietējo iedzīvotāju kādā Cumbernauld megastruktūras korpusā:
— Sakiet, lūdzu, kā mēs varētu nokļūt pilsētas centrā?
— Es baidos, mēs šobrīd atrodamies pilsētas centrā.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx