A4D — Gada nogales aptaujas 2006

Gada nogale ir laiks, kad tradicionāli pieņemts atskatīties uz notikušo. A4D veido aptauju sēriju, gan lai noteiktu ievērojamākos šā gada notikumus arhitektūrā, gan lai izvērtētu 2006. gadā portālā publicēto.

2006.gada notikumi

Jau otro gadu A4D organizēja «ekspertu» aptauju par gada svarīgākajiem notikumiem arhitektūrā un pilsētbūvniecībā. Šogad, lai paplašinātu savu auditoriju un skatījumu, uz aptaujas jautājumiem aicinājām atbildēt arī citu nozaru pārstāvjus, ko varam uzskatīt par arhitektūras interesentiem. Tie bija gan cilvēki, kas raksta un runā par arhitektūras un pilsētu attīstības lietām dažādos plašsaziņas līdzekļos, gan attīstītāji, gan mākslinieki un mākslas zinātnieki, gan sociologi.

Jautājumi par ievērojamākajiem gada notikumiem arhitektūrā A4D tika izsūtīti vairāk kā 180 cilvēkiem, saņemot gan tikai 26 atbildes. Diemžēl aptaujai neatsaucās neviena no redzamākajām Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta amatpersonām — ne Vilnis Štrams, ne Pēteris Strancis un Ervīns Timofejevs, uz jautājumiem neatbildēja arī Rīgas pilsētas arhitekts Jānis Dripe un VKPAI vadītājs Juris Dambis.

Tomēr arī saņemtās atbildes veido zināmu kopskatu par šā gada ievērojamākajiem notikumiem arhitektūrā un pilsētu attīstībā. Ir saprotams, ka aplūkojot vispārējās tendences un attīstību ilgākā laika posmā nav viegli nosaukt tieši šim gadam raksturīgas lietas. Taču noteikti tam ir objektīvs pamats, ka daudzās atbildēs kā ievērojamākie pasaules notikumi nosaukti dažādi liela mēroga projekti un attīstība, visbiežāk piesaucot Ķīnu. Šai kontekstā iekļaujas arī visvairāk minētais notikums — Venēcijas arhitektūras biennāle, kas šogad bija veltīta tieši pilsētu attīstībai. Ar šo tēmu sasaucas arī bieži minēta tendence — tiekšanās ilgtspējīgas arhitektūras virzienā. Taču vienlaikus arī pretējais — arhitektūra, kuras galvenais mērķis ir piesaistīt uzmanību — arī šādus piemērus minējuši aptaujas dalībnieki.

Arī Latvijas (jāatzīst, vairāk gan runa ir tikai par Rīgu) arhitektūras notikumi sasaucas ar tendencēm pasaulē. Lielākā daļa rakstītāju savās atbildēs min daudzos lielmēroga projektus Rīgai, no kuriem prāvākā daļa kārtojas ap Daugavas krastiem. Likumsakarīgi, ka iekļaujoties šai kontekstā, īpaši tiek izcelti divi notikumi — SZK uzvara koncertzāles projektu konkursā, kā arī — Rems Kolhāss Rīgā un ar viņa vārdu saistītie projekti Laikmetīgās mākslas muzejam un visas Andrejsalas un Eksportostas teritorijas attīstībai. Jācer, ka arī tad, ja no trijiem brāļiem uzbūvēts tiks kaut vai viens, ja no daudzajām vīzijām realizēsies tikai pāris — arī tad tā būs bijusi laba pieredze un mācība Rīgai, arhitektiem, pilsētas vadībai un iedzīvotājiem.

Domājams, ka A4D lasītājiem būs interesanti uzzināt arī par savu kolēģu un domubiedru paveikto un pieredzēto šajā gadā.

Liels paldies visiem, kas atbildēja, kā arī tiem, kas gribēja to darīt!

2006.gada notikumi — I 
2006.gada notikumi — II
2006.gada notikumi — III

A4D saturs 2006.gadā

Veidojot trīs interaktīvas aptaujas, A4D piedāvā atskatu par 2006.gadā paveikto, izvērtēšanu atstājot lasītāju ziņā. Aptaujas mērķis ir noteikt gan nozīmīgākās A4D tēmas, gan publicētos projektus, gan populārākos A4D rakstošos personāžus.

Vispirms jāatgādina, ka šis atskats diemžēl nevar būt pilnīgs, jo zināmo tehnisko problēmu rezultātā tika zaudēti datu bāze. Tāpēc nevar izlasīt visus rakstus, kas minēti tēmu sarakstā, un nevar apskatīt pilnībā projektus. Nav iespējams arī palūkoties vecākos komentāros, lai atsauktu atmiņā, kuri no diskutētājiem ir bijuši visatraktīvākie vai prātīgākie. Atliek paļauties uz lasītāju atmiņu, kas, protams, ir subjektīva. Tāpat kā visa vērtēšana.

A4D — 2006.gada tēmas
A4D — 2006.gada projekti
A4D — 2006.gada personāži

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
žoržs

Aptaujas interesantas, sevišķi – tās par gada notikumiem. Interesanti lasīt tieši nearhitektu viedokļus.

Ja būtu jautājums par gada cilvēku – tur ar noteikti Kolhāss un Sīlis vien grozītos. Droši vien prātīgi ar ir, ka netika tas jautāts.

žoržs

Aptaujas interesantas, sevišķi – tās par gada notikumiem. Interesanti lasīt tieši nearhitektu viedokļus.

Ja būtu jautājums par gada cilvēku – tur ar noteikti Kolhāss un Sīlis vien grozītos. Droši vien prātīgi ar ir, ka netika tas jautāts.

2
0
Lūdzu, komentējietx