Vieni no nedaudzajiem Latvijas arhitektu birojiem, kuri ir guvuši panākumus arī ārzemēs ir Lauder Architects, pēc kuru projektiem ir uzceltas divas skolas Igaunijā. Kopš 2020. gada darbojas pamatskola Valgas centrā, kas tapa pārbūvējot un paplašint vēsturisko skolas namu. Savukārt 2019. gadā uzvarēja konkursu jaunai skolas ēkai Sillamē, Igaunijas ziemeļaustrumos, un 2023. gada janvārī tajā tika uzsāktas mācības. Jaunā skolas ēka ir ne tikai funkcionāla, bet arī estētiski pievilcīga un iedvesmojoša mācību vide.
Projekta mērķis bija radīt funkcionālu, mājīgu, bērniem draudzīgu un arī kompaktu mācību vidi, aizvietojot novecojušu padomju laika četrstāvu skolas ēku. Jaunā ēka ir veidota kā gaiša, atvērta un aicinoša telpa, kas atbilst mūsdienu izglītības prasībām.
Konceptuāli divstāvu ēku veido trīs savienoti un vienlaikus nobīdīti apjomi. Vidējajā apjomā ir galvenā ieeja, skolotāju telpas, garderobe un — ātrijs, kas savieno multifunkcionālo zāli, ēdnīcu pirmajā stāvā un bibliotēku otrajā stāvā. Centrālais kodols kalpo kā galvenā komunikāciju vieta.
Otrajā blokā ir klases, nodrošinot plašas, gaišas un akustiski komfortablas mācību telpas. Trešajā apjomā atrodas darbnīcu komplekss un sporta zāle ar pieguļošajām telpām. Interesanta ir vizuālā saite starp abām daļām — no darbmācību klasēm var vērot aktivitātes sporta zālē, sajūtot aktivitātes un to dinamiku.
Ēka ir projektēta gaiša un atvērta, maksimāli izmantojot dabisko apgaismojumu un nodrošinot plašu skatu uz apkārtni. Celtnes telpisko kodolu — centrālo ātriju ar atvērta tipa kāpnām un podestiem sēdēšanai izceļ arī virsgaisma, kas ļauj ieplūst gaismai arī telpas dziļumā, radot patīkamu gaismēnu spēli.
Būtiska ir arī saikne ar ārtelpu, ļaujot notikt mijiedarbībai starp šīm telpām. Labiekārtojumā organiski izvietots gan sporta laukums (tiešā sporta zāles tuvumā, ērti pieejams, atvērts), gan rekreācijas elementi skolēnu atpūtai, gan arī skati uz tuvumā esošo ūdenstilpni.
Skola Sillamē
Adrese: Tškalovi 6, Sillamae, Igaunija
Autori: LAUDER ARCHITECTS — Kārlis Lauders, Rita Laudere, Zane Bernāne, Valdis Linde, Zane Kalniņa, Helmuts Nežborts, Viesturs Dille, Tõnu Laanemäe
Būvkonsrukcijas: K FORMA
Būvnieki: NORDLIN EHITUS
Kopējā platību — 3200 m²
Konkurss: 2019
Būve: 2023
Labs! Man kā vēsturniekam interesētu izmaksu salīdzinājums ar MADE izstrādājumu Salaspilī pirmsskolas bērniem. Šis projekts izskatās arī replicējams Latvijā. Kāds no mūsu pašvaldību vadītājiem ir izrādījis interesi, jebšu mums tomēr patīk tērēt naudiņu konkursiem, būvniekiem un citiem svētīgiem darbiņiem. Nupat ReRe ar negodu patriekts no ugunsdzēsības depo būvniecības, aptuveni pēc gadu dīkstāves. Bet protams pēdējais skaidrojums par AirBaltic pamatkapitāla samazināšanu ir īsta Pērle Latvijas ekonomikas anahronisma vainagā. …kā mums trūkst savs karalis… P.S. Valdot karalim visu mūsu dzīves ilgums minimāli palielinātos par 10 gadiem, jo mēs vismaz visu gadu staigātu platiem smaidiem. Karalis varētu finasistus-idiotus sodīt ar pletnes sitieniem vai… Lasīt vairāk »
Miķel, interesanta doma…atgriežamies pie tipveida projektiem? Nav jau ari tā ka mums šī pabūšana ir sveša. Vienlaicīgi, šķiet, ka modulārā kustība LV vel joprojām plaukst un zeļ. Back to Future? Tikai, laikam gan, ar koku, nevis betonu un silikāta ķieģeļiem.
Jā, zinot visas peripētijas ap budžetu, es teiktu ka tipveida projekts ir risinājums mūsu apstākļos. Ekonomiku esam aizlaiduši tūtā, ar vieglu roku pasējam miljardus un jānāk jauniem laikiem, kur vismaz 10 gadus būs supertaupība un tieši vietējo būvresursu izmantošana. Tas varbūt palīdzēs savest kārtībā arī galvas un domāšānu. Sen bija laiks uz vietas ražot visu – flīzes, podus, izlietnes utt. Citādi pārtrūkst apgādes ķēdes no Ķīnas un pirmkārt cenas saskrien debesīs, otrkārt algas. Nupat vienā objektā vajadzēja elementāras koka pildiņu durvis – un ko Tu domā – cenas sākas no 800 EUR. Durvis, visprastākās johaidī, maksā 1000 EUR. Un džeki… Lasīt vairāk »
uz m2 ~2500eiro, bet labiekārtojums izskatās ļoti knaps un ilgi neizturēs
https://nordlin.ee/sillamae-vanalinna-kooli-ehitus/
Jā, nav neko lēti. Paldies.
P.S. Nesaistīti. Andi, kur tad Tu tāds Maskavijas aizstāvis, Kultūšokā aģitē par krievu valodu? Maskavija visos laikos ir bijusi nāves kultūras nesēja, paskat kādu pareizticīgo templi armijniekiem uzcirtuši zaļā krāsā, Jupis viņus rāvis. Kā teiktu Bergs – bērni, lasiet vēstures grāmatas 😉 https://www.delfi.lv/campus/56036784/vesture/120041457/orsas-kauja-pirms-510-gadiem-lietuviesi-un-poli-apstadinaja-maskavijas-ekspansiju-uz-rietumiem
P.S.P.S.Paceļu savu katliņu, Andi! Esi nonācis Hermanim oponējošā komandā. Jāatzīstas man Hermanis nekad nav paticis, pārāk izņirdz visu, bet OK, cerams neesi ar to raidījuma perfomanci par labajiem slāviem imigrantiem kas letiņus tagad stutēs aizgājis ziemas miegā – Tu taču a4d.lv dibinātājbiedrs 😉 https://www.delfi.lv/898102/versijas/120041829/raidijuma-kultursoks-veidotaji-hermana-kungs-pieradiet-savus-apgalvojumus
Šādu projektu nevarētu izstrādāt, ja konkurss (lasi – iepirkums) būtu noticis Latvijā. Igauņi kkā vairāk izprot procesu (kas no kā rodas un, lai vispār rastos), ciena arhitektūru, arhitektu.
Kāpēc saku “nevarētu”? Ieguldījums kvadrātmetra projektēšanā, cik zinu, vismaz par 1/3 augstākas, kā caurmērā Latvijā. Būvniecības izmaksas tam pašam kvadrātmetram – gan jau, ka zemākas…
Arī tik ļoti nedominē iepirkumfirmas-starpnieki procesos.
Autori varētu pakomentāt. Paldies.
Autori te parasti līdz komentāriem nenolaižas, pa mākoņiem vien, pa mākoņiem vien 😉 vienīgais izņēmums ir Pēteris, kas arī visjēdzīgāk oponē. RTU vecā skola 😉