Mežaparka Lielā estrāde — Arhitekta J.Pogas birojs

Kalnā kāpu es dziedāt,
Uz akmeņa gavilēt,
Lai trīc visa tautu zeme,
Lai dzird mani bāleliņi.

Koncepcija

 • kalns un birzs — Latvijas ainavu veidojošie raksturīgie elementi
 • dziesmu kalns un galā birzs — dabīgs vēju aizsegs, kur pulcēties
 • brīva universāla izmantošana — birzs vainaga struktūra ir izrādēm un koncertiem nepieciešamo iekārtu un dekorāciju (arī akustisko vairogu) stiprināšanas karkass
 • esošās ēkas saglabāšana

Ģenplāna risinājums

 • tiek saglabāta esošā dziesmu lauka ģeometrija un orientācija
 • skatītāju vajadzībām — teritorijas dienvidu daļa, izrāžu dalībniekiem — ziemeļu daļa, izrāžu laikā abas daļas ir nošķirtas
 • skatītāju ieejas no dienvidu puses — esošās un pašreiz topošās
 • dienesta ieejas no ziemeļu puses — esošās un pašreiz topošās
 • skatītāju vietu lauku aptver apejas ceļš, kas nodrošina piegādes kravas auto piekļuvi, arī uz estrādi
 • dienvidu daļas meža zonā — rekreācijas un pikniku vietas
 • tiek saglabāts izstāžu paviljons izstādēm un nelieliem pasākumiem (konferencēm)

Plānojums

Ēka — virszemes daļa (trīs virszemes līmeņi):

 1. stāvs — ieejas vestibils ar garderobēm, kafejnīcu, nelielu pasākumu zāli 380 vietām (daļa 2. stāva līmenī) ar apeju 2.stāva līmenī un dziesmu svētku ekspozīcijas zāli
 2. stāvs – vestibils, pasākumu zāles balkons, konferenču zāle, tualetes
 3. stāvs – vestibils un trīs biroju telpas

Ēka — pazemes daļa (divi pazemes līmeņi):

 • inventāra (arī skatītāju solu) novietne ar darbnīcu, aktieru telpas, mēģinājuma zāle, izejas uz skatuvi un uz trim paceļamām orķestra bedru platformām (tās tiek izmantotas inventāra un iekārtu pacelšanai), ziemā arī slidošanas un slēpošanas inventāra noma, atpūtas telpa, ģērbtuves, tualetes un kafejnīca.

Tiek izbūvēts jauns ieejas bloks ar kāpņu telpām, ko veido stikla siena. Esošā fasāde tiek saglabāta, arī iekštelpā kā interjera elements. Piekļuvi nodrošina pazemes līmenī divi kravas — pasažieru lifti, virszemes līmenī — divi pasažieru lifti. Koristu tribīne — jauna ģeometrija, kas veidota, ievērojot akustiskās un redzamības prasības, ar plašām koristu piekļūšanas iespējām (no augšas, no abiem sāniem visā augstumā, no apakšas), 8 500 dziedātājiem. Koristu tribīni abās pusēs iekļaujošās sānu slīpnes — ar skaņas absorbējošu iesegumu koristu sānu uzejām un noejām, zem tām — koristu palīgtelpas (tualetes, vasaras rakstura kafejnīcas, atpūtas zona), dod papildus 6 500 koristu vai skatītāju vietas. Skatuve (pazemināta par 2 metriem attiecībā pret esošo) — ar skaņas atstarojošu stingru iesegumu, kas derīgs dejošanai, ziemā — slidotavas ierīkošanas laukums. Trīs orķestra bedres padara iespējamu ātru skatuves iekārtu nomaiņu.

Skatītāju vietas

Amfiteātris veidots, ievērojot akustiskās un redzamības prasības, to iesedz armēts zāliens ar iestrādātiem skatītāju solu stiprināšanas punktiem, centrā — skaņu operatora iegremdēta vieta ar caurspīdīgu polikarbonāta jumtiņu, ejas — bruģētas, dienvidu pusē zemes līmenī (zem skatītāju lauka) — apmeklētāju tualetes, vasaras rakstura kafejnīcas un suvenīru tirdzniecības vietas, sānu sektoros — stāvvietas, ziemā — amfiteātra reljefu var izmantot kā sniega dēļu, slēpošanas un citu atrakciju parku. Tribīnes veidotas, ievērojot akustiskās un redzamības prasības ar nepieciešamajām uzejām, starpstāvos zem tribīnēm — vasaras rakstura kafejnīcas un suvenīru tirdzniecības vietas, tribīņu apakša apšūta ar skaņas absorbējošām plātnēm. Pavisam kopā 31 200 skatītāju vietas (tai skaitā 9 700 stāvvietas).

Izmantojamība

 • Dziesmu svētku koncerti un mēģinājumi
 • lielkoncerti
 • brīvdabas izrādes
 • brīvdabas kino
 • brīvdabas izrādes un koncerti samazinātā apjomā (skatītāju vietas koristu tribīnē)
 • svētku pasākumu norises vietas (zaļumballes)
 • ziemas atrakciju parks ar slidotavu

Konstrukcijas

Estrādes kupols — telpiska brīvstāvoša metāla struktūra ar izrādēm nepieciešamo iekārtu pacelšanas un nostiprināšanas mehānismiem, nepieciešamiem elektro pievadiem. Koristu tribīne — monolītā dzelzsbetona konstrukcija ar fiksējamiem stadiona tipa plastmasas sēdītēm. Pazeme — monolītā dzelzsbetona konstrukcija (ievērtējot gruntsūdeņus). Sānu slīpnes – monolītā dzelzsbetona konstrukcija, daļēji uzbērta ar armētu zāliena iesegumu, koristu uzejas kāpnes — metāla konstrukcija. Amfiteātris — būve pa zemes virsmu, dienvidu pusē — monolītā dzelzsbetona konstrukcija, viss ar armētā zālāja iesegumu un skatītāju solu stiprināšanas punktiem. Skatītāju tribīnes — metāla konstrukcija, skatītāju vietas — fiksētas stadiona tipa plastmasas sēdītes. Skatītāju soli — alumīnija perforēta (vismaz 50 %) liekta loksne balstīta uz alumīnija sijas līdz 6 m gara un alumīnija stabiņiem, ko var fiksēt zemē iestrādātajos punktos.

Akustika

Veidojot brīvdabas estrādes Mežaparks akustiskās rekonstrukcijas koncepcijas modeli, par pamatu tika ņemta iepriekšējos gados izveidotā galvenā skaņas atstarotāju — izkliedētāju konstruktīvā sistēma. Rekonstrukcijas mērķis — palielināt koristu skaitu tribīnēs, paaugstināt skatītāju zonas slīpuma kāpumu un paplašināt klausītāju zonu, tas viss nepasliktinot, iespēju robežās uzlabojot akustiskos apstākļus.

Klausītāju vietu apjoms 3D matemātiskajā modelī ir palielināts atbilstoši uzdevuma prasībām, lai no aprēķinu rezultātiem tiktu izvēlēta robežšķirtne skatītāju daudzuma izvietojumam. Akustiskā lauka kvalitatīvos parametrus nosaka kora avotu lineārais izvietojums, kas nozīmē, ka izmērs starp attālākajiem atsevišķiem kora izpildītājiem arī nosaka skaņas un runas skaidrības parametrus.

Viena no būtiskākajām priekšrocībām ir tā, ka otrais atstarotājs ir veidots mobils, kas ļauj uzlabot akustiskos apstākļus Mežaparka estrādē, ja nepieciešams kompleksu izmantot citāda rakstura pasākumiem, kad kora vietas nav aizpildītas. Koncepcijā netiek ietverta sānu atstarotāju — izkliedētāju sistēma, bet saglabāta priekšskatuves grīda ar materiāliem, kas nav pretrunā ar tautisko deju pasākumu norises funkciju. Piedāvātajā akustiskās apdares koncepcijā tiek izvēlēti materiāli, kuru akustiskās īpašības visā būves ekspluatācijas laikā paliek nemainīgas.

Kā prioritāte, veidojot klausītāju un kora vietas, izvirzīta koristu tiešās skaņas nokļūšana pie klausītājiem pēc iespējas lielākā klausītāju zonā. Auditorijas zonās tiek pielietotas sēdvietas konstrukcija ar nelielu skaņas absorbciju, bet ar paaugstinātām difuzitātes īpašībām. Otrā līmeņa skatītāju tribīnes tiek veidotas pēc līdzīgas koncepcijas. Izveidotais zālājs klausītāju pamatlīmenī, kam ir skaņu absorbējošas īpašības, novērsīs skaņas atstarojumus no zemes plaknes. Uz klausītāju pusi lēzeni liekta abu sānu atstarotāju sistēma rada labvēlīgus nosacījumus akustisko parametru vienmērībai klausītāju vietās.

Tehniskā projekta arhitektūras daļas* izmaksas prognoze

LVL 590 000 (arī PVN 18%)
* saskaņā ar Vispārīgie būvnoteikumi

89.2. arhitektūras daļa:
89.2.1. teritorijas sadaļa
89.2.2. arhitektūras sadaļa
89.2.3. iekārtu izvietojums (sabiedrisko ēku projektiem)

Būvniecības izmaksas prognoze

LVL 12 100 000 (arī PVN 18%)

Dalīties ar ierakstu:

5 1 Balsot
Raksta vērtējums
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Aldis Mik

👍

1
0
Lūdzu, komentējietx