Jau kādu laiku Rīgas pilsētas arhitekta biroja mājas lapā ir atrodami materiāli no 2018. gada 1. novembrī notikušās Šmēlinga konferences «2018: Osta un rīdzinieks. Mentālās un telpiskās pārmaiņas 100 gados». Vienkopus apskatāmas prezentācijas, video ieraksti, foto reportāžas, kas pievēršas tēmai par Rīgas pilsētas un ostas attiecībām, aplūkojot kā senāku, tā arī pavisam neseno vēsturi, kā arī, protams, — potenciālos nākotnes scenārijus.
Starp interesantākajiem priekšlasījumiem jāmin:
- Vēsturnieka Mārtiņa Mintaura uzstāšanās «Rīga. Pilsēta uz ūdens» — par pilsētas un ostas attīstību no 13. gadsimta līdz 20. gadsimta sākumam, — visā šai laikā ostas attīstījās tieši blakus Vecrīgai.
- Vēsturnieka Gunta Vāvera prezentācija «Osta kā jauns kaimiņš pilsētas ziemeļos Rīgas ostas sociālekonomiskās dimensijas padomju okupācijas laikā (1944–1990)» — apskatot laikmetu, kad kara laikā sagrautā osta tika atjaunot lejpus Vecrīgai, pamazām izplešoties līdz pat Rīnūžiem un Daugavgrīvai.
- Pavisam nesenajai vēsturei pievērsās Andis Kublačovs prezentācijā «Pilsētas un ostas simbiozes meklējumi Rīgas pilsētas attīstības plāna kontekstā. (2006-2018)», atskatoties uz savu pieredzi laikā, kad pirms vairāk nekā 10 gadiem kā jauns speciālists strādāja Pilsētas attīstības departamentā, darbojoties arī pie ostas un citu Daugavai pieguļošos apvidu plānošanai.
- Tāpat aizraujošā bija arī Gata Pāvila prezentācija «Ražošanas teritoriju attīstība — Rīgas ostas nākotne?», pievēršoties nākotnes potenciāliem.
Atseviški minama Arta Zvirgzdiņa sagatavotā, vienā prezentācijas failā apkopotā attēlu kolekciju «Rīga – pilsēta un osta – attēlos un plānos». Kolekcijā iekļauti attēli no 12. gs. līdz pat mūsdienām, kas ilustrē svarīgākās pilsētas un ostas vēsturi raksturojošās ainas cauri gadsimtiem, iezīmē Daugavas grīvas izmaiņas, ataino starpkaru Rīgu 1920.-1930. gados, rāda 2. pasaules kara un Padomju laika ietekmi un likumsakarīgo Ostas pārvietošanos un izplešanās jūras virzienā, apskata jaunāko laiku vēstures zīmīgākās pārmaiņas pēc 1991. gada, mūsdienu priekšlikumus un vīzijas, kā arī Krievu salas projektu.