Modernisma mājokļu kompleksā renovācija. Konferences arhīvs

11. aprīlī Lietuvas Arhitektu savienība sadarbībā ar Starptautiskās Arhitektu savienību (UIA, 1. un 2. reģionu) un Baltijas Arhitektu savienību asociāciju (BAUA) rīkoja starptautisku tiešsaistes konferenci, kas bija veltīta modernisma perioda mājokļu vispusīgai renovācijai. Pasākuma mērķi bija pārrunāt aktuālākās tēmas, akcentēt izaicinājumus, dalīties pieredzē un prezentēt Eiropas labāko praksi modernisma mājokļu holistiskajā renovācijā. Konferences video ieraksts pieejams jūtubē. Lietuvas arhitektu savienības

Konferences tēma “Holistiskā renovācija modernisma mikrorajoniem” ir Baltijas atbilde Jaunā Eiropas Bauhaus (NEB) programmas aicinājumam. Šī tēma ir aktuāla visām valstīm, kurām ir milzīgs pēckara perioda mantojums — modernisma lielmēroga dzīvojamie rajoni (“mikrorajoni”), prefabricēto mājokļu dzīvojamais fonds. Ar šīm problēmām un izaicinājumiem īpaši nākas saskarties postpadomju valstīm, taču arī citas Eiropas valstis domā par modernisma mājokļu nākotni.

Saliekamo dzelzsbetonā paneļu ēkas, kas celtas pirms kādiem 50-70 gadiem, ir nolietojušās, nav energoefektīvas un vairs nav pievilcīgas iedzīvotājiem. Turklāt papildus sliktajam fiziskajam stāvoklim, šāds mājokļa veids neatbilst mūsdienu cilvēku vajadzībām un dzīvesveidam un bieži tiek uztverts kā blāvs, pelēks un vizuāli nepievilcīgs.

Mūsdienās ir vairākas dažādas valstiskas renovācijas programmas, ko īsteno dažādas valstis, taču parasti tas viss beidzas ar siltināšanu un energoefektivitāti. Konference un tai sekojošā izstāde un grāmata tiecas rosināt kustību, izveidot modeli un metodoloģiju, lai  (nākamajos posmos) īstenotu pilotprojektu un sasniegtu ko vairāk — gan katra dzīvokļa labiekārtošanu, gan kopīgās iekštelpas un ārtelpas, vienlaikus saglabājot visa kvartāla vizuālo kvalitāti un arhitektonisko vienotību. Un, protams, renovācijas procesā ir jāiekļauj arī iedzīvotāji.

Papildus tam tiek meklētas iespējas jauniem finanšu un juridiskiem instrumentiem, kas ļautu dažādām ieinteresētajām pusēm (privātajām un publiskajām) piedalīties renovācijā. Visbeidzot, bet ne mazāk svarīgi, renovācijai nevajadzētu izslēgt visneaizsargātākās sociālās grupas (kas parasti dzīvo šādā mājoklī); jo atjaunošanai jārada pievilcīga dzīves vide ikvienam.

 

Konferences video ieraksts ir pieejams Lietuvas arhitektu savienības jūtubes profilā. Ērtības labad videomateriāla aprakstā iekļauts runātāju saraksts ar saitēm uz katra prezentāciju.  Šķiet, dažādo labo piemēru prezentācijas, ir vērtīgākais konferences pienesums.  Starp interesantākajām bija iepriekšējo divu Eiropas Savienības arhitektūras balvas — Miesa van der Roes godalgas ieguvēju projekti Amsterdamā (2017. gada balvas laureāts —  DeFlat Kleiburg, arhitekti: XVW architectuur; NL Architects) un Bordo (2017. gada balvas laureāts —  Grand Parc Bordeaux, arhitekti: Lacaton & Vassal architectes; Frédéric Druot Architecture; Christophe Hutin Architecture).

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx