27.-28. maijā Tallinā notiks starptautiska konference — apaļā galda diskusija, kas veltīta publiskās pārvaldes ēkām un to nozīmes izmaiņām mūsdienu pilsētā un ieguldījumam sabiedrības attīstībā.
Pasākumu rīko Starptautiskā pilsētvides attīstības asociācija (INTA), kas pirms pāris gadiem (2008) Rīgā noturēja savu ikgadējo kongresu, sadarbībā ar Tallinas pilsētu un Londonas Architectural Association augstskolu. Diskusijas mērķis ir radīt svaigas un iepriecinošas atziņas, konceptus un redzējumus, kas palīdzētu apjaust nākotnes izaicinājumus. Pasākuma nolūks ir arī atbalstīt un sekmēt Tallinas jaunās domes ēkas, kuras projekta autori ir Bjarke Ingels Group, iekļaušanos pilsētas pārveides procesos.
Diskusijas tēmas:
- pilsētas pārvaldes ēkas kā publiskās vērtībās balstītas attīstības katalizatori
- darba telpas modeļu izmaiņas un to ietekme uz publisko ēku izmantošanu
- jauni energoefektivitātes un līdzsvarotas attīstības risinājumi
- arhitektūras un dizaina ietekme uz organizatoriskajām struktūrām
- izmaiņas pārvaldes formās un attiecībās starp pārvaldi un pilsoņiem
Tādas publiskās pārvaldes institūcija kā pilsētas nami (city halls) ir demokrātiskās sabiedrības pamati. Atbilstoši projektēti, tie rosina sociālo un ekonomiskoi mijdarbību un palīdz definēt kopienas identitāti, raisot lepnuma un piederības sajūtu. Šādas ēkas ir kā enkuri pilsētu centros, kas nodrošina regulāru un jēgpilnu saskarsmi pilsoņu starpā, uzlabojot publisko sfēru.
Tallina, kā 2011. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta un INTA organizē šo starptautisko konferenci rosīgajā Igaunijas galvaspilsētā, lai veidotu jaunu izpratni par publiskās pārvaldes ēku nozīmi mūsdienu pilsētu attīstībā. Runātāji no deviņām valstīm rādīs jaunas pieejas daudzfunkcionālu un dzīvīgu publisko telpu projektēšanā.
Vislabāk publiskās ēkas darbojas tad, kad veido ap sevi nozīmīgu pilsētas daļu. Publiskās pārvaldes institūciju nozīmei ir jāturpinās ārpus pašām ēkām, iesaistot publisko telpu un nodrošinot kontekstu un pilsētas dzīvi apkārtnē. Pārvaldes iestādes tomēr nespēj atveseļot apkārtni vienas pašas, tāpēc ir nepieciešama sadarbība ar bezpeļņas, kā arī privāto sektoru, kā arī ar citiem kopienas enkuriem, palīdzot ikvienam iesaistītajam sasniegt arī savus mērķus.
Ar šo diskusiju INTA un Tallinas pilsēta vēlas sekmēt tādus pilsētattīstības procesus, kas nodrošina līdzsvarotu attīstību un veido cilvēkkapitālu. Dažādo reģionu un disciplīnu pārstāvju prezentācijas atspoguļos izmaiņas Eiropas pilsētu projektēšanā no estētiski orientētas pieejas uz sabiedrības iesaistīšanas modeli.