Latvijas Arhitektu savienība septembra sākumā rīko trīs dienu arhitektūras izbraucienu uz tā saukto Mazo Lietuvu — mūsu kaimiņvalsts rietumu piekrasti, apmeklējot Palangu, Klaipēdu un Kuršu kāpas. Tāpat kā iepriekšējos gados, kad LAS devās līdzīgos tematisko braucienos uz Igauniju un Lietuvu, arī šī pasākuma koncepciju un arhitektūras programmu veido Artis Zvirgzdiņš. Braucienam atvēlētas trīs dienas gan nozīmē, ka programma ir ļoti blīva un intensīva, un tik un tā daudz ko no vēlamā nākas atmest vai palaist garām.
Palangas koncertzāle — Uostamiescio projektas, 2015Baltijas tūres ir nozīmīga un arī interesanta LAS tālākizglītības programmas sastāvdaļa. Lai gan šajos braucienos akcents ir uz jaunāko arhitektūru, būtiska ir arī tematiskā vadlīnija, ik reizi uzverot vienu vai divas pamattēmas, un nereti iekļaujot arī iepriekšējo laikmetu mantojumu. Tomēr arī ģeogrāfiskais faktors ir būtisks, cenšoties nepalaist garām ko aktuālu, kas tomēr ne gluži iekļaujas tēmā.
Nidas piestātnes ēkas renovācija — LG projektai, 2020Tā arī šoreiz — apmeklējot nozīmīgākos Lietuvas piejūras kūrortus — Palangu, Sventāju un Kuršu kāpas ar Jodkranti, Preilu, Pervalku un jo īpaši — Nidu, brauciena koncepcija ir vērpta ap rekreācijas arhitektūru. Tas nozīmē ne tikai nereti pretrunīgo mūsdienu arhitektūru, bet arī — modernisma mantojumu, tostarp savulaik ļoti īpašas un izteiksmīgas būves, kas šodien piedzīvo dažādus likteņus, — gan smalkas renovācijas un transformācijas, gan arī pamestību. Rekreācijas arhitektūras spektrs brauciena programmā ir samērā plašs, aptverot gan Palangas jauno koncertzāli, gan Nidas ikoniskā piestātnes restorāna restaurāciju un kādreizējā padomju atpūtas nama transformāciju par izsmalcinātu SPA viesnīcu, gan patiešām inovatīvu jaunu pilsētbūvniecisku kompleksu Kuršu jomas krastā.
Lietuvas mākslas akadēmijas Nidas mākslas kolonija — Kančo studija, 2011, 2016Klaipēda savukārt ir trešā lielākā pilsēta Lietuvā, viena no lielākajām Baltijas jūras ostām, un tās vēsturi veidojusi gan atrašanās Prūsijā un Vācijas impērijas nomalē, gan padomju ostas un militārizētās pierobežas pilsētas statuss. Par to, kādi ir šodienas Klaipēdas attīstības izaicinājumi un aktualitātes, varēs uzzināt tiekoties ar pilsētas arhitektiem. Iecerēts, ka ekskursijā apmeklēsim nozīmīgas sabiedriskās būves un vietas — jauno muzikālā teātra ēku, jaunu skolu, izteiksmīgu publiskās ārtelpas projektu — Klaipēdas jauno tirgu, un iespējams, — arī automuzeju, kas ierīkots kādreizējajos gāzes torņos, kā arī citas būves.
Kā viens no brauciena izteiksmīgākajiem galamērķiem, intriģējošakajām vietām un arhitektūras pārsteigumiem ir jāmin Svencele. Savulaik tā bija kolhoza pīļu ferma ar dīķiem pašā Kuršu jomas krastā, bet šobrīd pakāpeniski pārtop par iespaidīgu kūrorta ciematu vai pilsētiņu. Šī projekta arhitektūras un pilsētbūvniecības ideju un izpildījumu nepārspīlēti var saukt par radikālu. Tā pirmā fāze pirms nepilniem 15 gadiem aptvēra no vairākiem desmitiem kuģniecības konteineru veidotu sērferu apmetni. Šobrīd Svencelē turpinās aktīvi būvniecības procesi, veidojot intriģējošu pilsētniecisku kompleksu, kur katra no ielām un salām ir apbūvēta ar noteikta tipa mājokļiem, kas visi atrodas pie ūdens. Visa kompleksa un ēku autori ir šobrīd lielākais Lietuvas birojs ‘DO Architects’. Viņu inovatīvās pieejas varēs ieraudzīt arī apmeklējot divus transformācijas projektus, kas radījuši unikālas pludmales vietas Pervalkā un Melnragē.
Kā parasti šajos braucienos, arī šoreiz arhitektūras ekskursiju nolūks ir iespējami labāk iepazīstināt ar arhitektūru, idejām un risinājumiem, satiekot radītājus — lietuviešu arhitektus. Diemžēl atrašanās tālu ārpus nozīmīgākajiem Lietuvas arhitektūras centriem — Viļņas un Kauņas ir izaicinājums, un nekādi nevar gaidīt, ka ar visām ēkām mūs varētu iepazīstinās to arhitekti. Tomēr šobrīd ir cerība, ka ar vairākiem DO arhitektu darbiem mūs varētu iepazīstināt viņi paši. Tāpat iecerēts, ka arī ar vienu no iespaidīgākajām jaunajām Nidas būvēm — Lietuvas Mākslas akadēmijas Nidas mākslas koloniju, kas aptver mākslinieku rezidences, izstāžu un citas telpas, iepazīstinās tās autori no biroja ‘Kančo studija’.
LIETUVA 2024 — LAS arhitektūras izbraukums
Rekreācijas arhitektūra. Klaipēda
4.—6. Septembris
Maršruts: Sventāja — Palanga – Nida — Preila, Pervalka, Juodkrante — Klaipēda — Svencele
P.S. Pieteikties braucienam vairs nav iespējams, — visas vietas tika aizpildītas pusdienas laikā
Nejauši patrāpījās video ar Klaipēdas kapsētu. Savdabīga leišu “estētika” un varēšanas izpausme. Iesaku apmeklēt un smelties iedvesmu !