Franču arhitektūra skatuves mākslai

Trešdien, 15.oktobrī plkst.17.00 galerijā Betanovuss pie AB dambja atklāj izstādi Arhitektūras skati — mūsdienu Francijas skatuves arhitektūra. Franču arhitektūra skatuves mākslai — Žana Nuvela, Kristiāna de Portzamparka, Dominika Pero un citu franču arhitektu projektētās koncertzāles, filharmonijas un teātri Rīgā būs apskatāmi līdz 15.novembrim.

Ēkas no Luksemburgas līdz Riodežaneiro, no Sanktpēterburgas līdz Pekinai, no Lucernas līdz Kopenhāgenai — izstāde veidota Francijas dalībai Starptautiskajā arhitektūras biennālē Sanpaulu 2007.gadā. Izstādes kurators, arhitekts, žurnālists un kritiķis Rafaels Magrū (Raphaël Magrou):

«Izstādei, kas veidota no lielformāta projekcijām un elektroniskās informācijas ierīcēm individuālai lietošanai, ir divi galvenie uzdevumi. Pirmais — izteikt teātru un citu kultūras iestāžu izaicinājumus mūsdienu arhitektūras kontekstā. Modernā «dzīvā māksla» palīdz izskaidrot tās stilu dažādību un attīstību, komplekso un pārsteidzošo kultūras sajaukumu starp mākslas izpausmēm. Otrs izstādes uzdevums ir izcelt skatuves iestudējumu vajadzībām jaunuzceltās ēkas kā Francijā, tā ārpus tās. Izstāde ataino 34 arhitektoniskos risinājumus, 34 atsauces uz neskaitāmiem seniem un moderniem mītiem, pastāstot oriģinālu stāstu par šo ēku jauno statusu pilsētvidē un to sociālo ietekmi.»

«Pasauli pārņēmusi savāda apsēstība būvēt koncertzāles. Visā pasaulē šobrīd tiek plānotas vai būvētas aptuveni 160 koncertzāles. Prestižs, vecu un jaunu pilsētu sacensība, iespējams, ir racionālāks izskaidrojums nekā pēkšņa vēlme klausīties bezcerīgi ierobežotu repertuāru,» tā izstādes aprakstā norāda Žans Vermeils, mūsdienu arhitektūras un mūzikas kritiķis.

Arī plānotās Latvijas koncertzāles

Sekojot koncertzāļu modei un apzinoties, ka pievilcīga kultūrvide un attīstīta kultūras infrastruktūra ir būtiska mūsdienu sabiedrības attīstības sastāvdaļa, kas tieši ietekmē indivīda un pilsētas dzīves kvalitāti, arī Latvijā līdz ar Rīgas jaunajiem trīs brāļiem — Latvijas Nacionālo bibliotēku, Rīgas koncertzāli un Laikmetīgās mākslas muzeju, iecerētas jaunas kultūras būves pilsētās, kas ir valsts vai reģionālas nozīmes attīstības centri. Izstādē Arhitektūras skati — mūsdienu Francijas skatuves arhitektūra pirmo reizi vienkopus būs apskatāmas topošās Latvijas koncertzāles — Rīgas koncertzāle, Lielais Dzintars Liepājā, Ziemeļkurzemes centrs Ventspilī un Austrumlatvijas koncertzāle Rēzeknē.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx