Artis Zvirgzdiņš — par industriālā mantojuma pārizmantošanu Igaunijā un Lietuvā

23. augustā plkst 19.00 Provodņika lekciju ciklā uzstāsies A4D redaktors Arta Zvirgzdiņš ar stāstu par industriālā mantojuma pārizmantošanas arhitektūra Igaunijā un Lietuvā. Lekcija skars plaša spektra piemērus, sākot ar nelielām mākslas un kultūras intervencēm bijušos rūpnīcu kvartālos, līdz radikālām teritoriju transformācijām, kur jaunā arhitektūra dominē, — no tādām pārvērtībām, kas notiek soli pa solim, ar pietāti attiecoties pret mantojumu, līdz tādām, kur no vēstures saglabāts visai maz.

 

Vēl salīdzinoši nesen bija pieņemts uzskatīt, ka Latvijas arhitekti, salīdzinājumā ar igauņiem un arī lietuviešiem, ir daudz spēcīgāki tieši dažādās renovācijas arhitektūras jomās. Tam ir bijis savs pamats, jo no Baltijas valstīm Rīga bija nozīmīgākais kādreizējās Krievijas impērijas un arī Padomju Savienības rūpniecības centrs, atstājot ievērojamu mantojumu. Šodien par Rīgas identitātes interesantāko un vērtīgāko daļu nereti tiek uzskatīts tieši pirmā industriālā laikmeta radītais mantojums, ko veido ne tikai no ķieģeļiem celtās fabriku ēkas, bet vai viss vēsturiskais centrs ar parkiem un bulvāriem, publiskajām ēkām un greznajiem īres namiem, gan strādnieku koka mājas pilsētas apkaimēs. Šī mantojuma apgūšana un pārizmantošana, piemērojot šodienas vajadzībām, ir bijis apjomīgs uzdevums, kas nekad nebeidzas, rosinot Latvijas arhitektus attīstīt prasmes, meklēt dažādas pieejas un risinājumus šai jomā.

Tomēr aplūkojot situāciju šajā sfērā šodien gan Tallinā, Viļņā, gan Kauņā un Tartu redzam īstenotus projektus, starp kuriem ir ne viens vien tāds, kam vēriena un konceptuālā ziņā Rīgā nav līdzīgu. Interesantākie starp tiem ir tie, kas aptver veselus kvartālus, pārvēršot kādreiz monofunkcionālās rūpnieciskās vai militārās teritorijas par pilnvērtīgu mūsdienu pilsēttelpas daļu, veidojot spilgtus un aktīvus pilsētnieciskās kultūras epicentrus. Blakus jau divas desmitgades pazīstamajam Rotermana kvartālam Tallinā jānosauc arī Telliskivi, Fahle un Noblessneri kvartāli, kā arī arī Paupys un Ogmios Viļņā, demonstrējot atšķirīgas pieejas un stratēģijas. Lekcijā galvenais uzsvars likts uz šādiem kompleksiem piemēriem, taču tiks apūkoti arī atsevišķi spilgti un nozīmīgi projekti kā, piemēram, Kultūras katls, Igaunijas Mākslas akadēmijas ēka un Kalamajas tirgus Tallinā.

Lekcijas norisinās radošā kvartāla Provodņiks 2. stāvā, piekļūšana no Aptiekas ielas,ziemeļu puses, ieeja A.
Pirms lekcijas, plkst. 17.30 ir iespējams doties ekskursijā pa Provodņika ēku gida vadībā

Rīkotāji: “Radošais kvartāls Provodņiks”, Latvijas Arhitektu savienība

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx