Andro Mänd — Igaunijas Arhitektu savienības jaunais vadītājs

Pēc divu gadu darba termiņa vakar Tallinā notika Igaunijas Arhitektu savienības (Eesti Arhitektide Liit / EAL) vadības pārvēlēšana. Par jauno organizācijas vadītāju — EAL prezidentu uz nakamajiem diviem gadiem kļuvis Andro Mends (Andro Mänd).

Latvijā Andro ir pazīstams tiem, kuri pagājušo gadu devās LAS rīkotajā tūrē uz Igauniju, — viņš latviešu arhitektus iepazīstināja ar jaunbūvēto Raplas ģimnāzijas ēku, kas tapa biroja Salto paspārnē. Andro Mends strādājis birojos 3 + 1, Kavakava, Salto un Hoov, piedalījis tādu nozīmīgu būvju kā Tartu universitātes Narvas koledžas, Tallinas Pilsētas teātra paplašinājuma,  kā arī Vilandes, Raplas un Tabasalu ģimnāziju tapšanā. Kopš 2018. gada viņš bija Igaunijas Arhitektu savienības viceprezidents.

Savā runā par Arhitektu savienības nākotnes mērķiem un uzdevumiem, Mends minēja trīs lietas — novecojoša sabiedrību, segregāciju un klimata politiku. Arhitektu savienības uzdevums ir sniegt atbalstu, pieredzi un zināšanas ikvienam, kas projektē publisko telpu, jo mūsu ikdienas dzīve un apmierinātība ir ļoti atkarīga no tās kvalitātes. Ēkām un to apkārtnei vairāk nekā jebkad iepriekš ir jāatbalsta novecojošā sabiedrība, rūpējoties par vides pieejamību.

Papildus sabiedrības novecošanai, augoša ir arī telpiskās segregācijas problēma, — Tallina ir viena no Eiropas pilsētām, kur sociālā un telpiskā segregācija norisinās visstraujāk, veidojoties atsevišķām turīgo iemītnieku apkaimēm un nabago rajoniem. Šai tēmai bija veltīta EAL rīkotā konference pagājušajā rudenī. Savukārt klimata politikas mērķiem vajadzētu sniegties tālāk par ēku energoefektivitāti, — jāstrādā nopietnāk, lai apturētu suburbanizāciju, domājot par klimata politikas mērķi pilsētplānošanas līmenī.

Ar vadības maiņu noslēdzās četru gadu periods, kurā Igaunijas arhitektu savienības prezidente  bija Katrina Kova (Katrin Koov). Viņas laikā  EAL fokuss bija augstas kvalitātes dzīvojamā vide, bet organizācija Katrinas vadībā bija saistīta ar tādiem projektiem un procesiem kā Rail Baltica, Nacionālā bibliotēka, Tallinas valdes ēka un citi, iejaucoties, lai uzturētu kvalitatīvu telpu, kā arī godīgu un caurredzamu pārvaldību. Katrinas īpašu vērību pievērsa arī modernu izglītība sprocesu atbalstošai skolu videi, un pateicoties arī viņas darbam šai jomā, visā Igaunijā radies daudz jaunu un mūsdienīgu skolu ēku.

http://www.arhliit.ee/uudised/eal/teenetemedalid_2019/?fbclid=IwAR0P-FVj19dHEgjEKRn53pzFAQpiMoPjSM4P5g9pp33BZNkQVXdF-jnHNrk

http://www.arhliit.ee/uudised/eal/uus_president_2020/

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx