Pagājušajā piektdienā, 28.oktobrī, Ķīpsalā notika negaidīti vērienīgs pasākums, kura iniciatore bija Zaiga Gaile. Iemesls tam bija vairākas koka mājas, kuras tikko pabeigts rekonstruēt.
Zaiga Gaile ir arī viena no aktīvākajām atbalstītājām tai nesenajai, bet apsveicamajai tradīcijai, kas izpaužas aicinot un iepazīstinot ar savu jaunāko veikumu kolēģus arhitektus. Jāatceras iepazīstināšana ar viesnīcu Bergs un Ģipša fabriku
Šī reize likās ievērojama tieši ar aplūkojamo objektu izvietojumu palielā teritorijā. Četras ēkas (viena gan nebija pieejama) atrodas vienā kvartālā starp Balasta dambi, Ogļu un Kaiju ielām. Savukārt lielākā no rekonstruētajām ēkām atrodas Ķīpsalas vidusdaļā, Zvejnieku ielā – tā ir pazīstamā E.Laubes projektētā strādnieku dzīvojamā māja, iespējams, viens no iespaidīgākajiem koka nacionālā romantisma pieminekļiem Rīgā. Balasta dambis noteikti veidojas par vienu no visinteresantākajām Rīgas ielām, kura vienu malu veido Daugavas krasts, bet otru ekskluzīvi mājokļi, no kuriem paveras dārgais skats uz upi, ostu un Vecrīgu.
Šī, Gaiļu ģimenes veidotā, Ķīpsalas daļa ir kā savdabīgs rezervāts, kur bez minētajām ēkām, ko paši autori nodēvējuši par koka māju kolekciju, iekļaujas arī Ģipša fabrika un rindu mājas. Skaidrs, ka tā nav maza nauda, kas piesaistīta un ieguldīta šais mājās.
Var arī apgalvot, ka viegli kritizēt citus arhitektus, kuri būvē ēkas, ar ko diez vai varētu lepoties, ja pašam ir tādi pasūtītāji kā Berga mantinieki vai Māris Gailis.
Tomēr jāsaka, ka tas, iespējams, ir pats labākais, kas ar šo Ķīpsalas daļu varējis notikt. To pašu varētu teikt arī par Berga bazāru. Un Zaigas personībai tajā ir ievērojama loma. Viņas ieguldījums vecu ēku un tieši koka Rīgas saglabāšanā un vides kultūras attīstīšanā nav pārvērtējams.
Kaut šajā «flangā» viņai var tikt izteikti pārmetumi no ortodoksāli noskaņotiem restaurācijas piekritējiem. Par to, ka vecās mājas izskatās pēc jaunām, – ka visi šķībumi ir iztaisnoti, plānojums pārveidots. Arī par to ķenguru tornīša galā, kas ne vienam vien liekas pārāk kičīga pieeja. Bet atgriezt mājām jaunu dzīvību, tās piemērojot mūsdienu dzīves prasībām noteikti ir daudz labāk, kā ļaut šai mājai sabrukt vai nojaukt to, vietā uzbūvējot jaunas kotedžas. Tāpēc arī prieks par to, ka tiek solīts atjaunot arī divas trīsstāvu strādnieku mājas Ogļu ielas līkumā. Ir patīkami, ka tas veido sava veida pretsvaru tai salas daļai, ko pārstāv Ķīpsalas halles milzu piebūve vai arī tirdzniecības centrs Olimpija.
Vairāk neiedziļinoties ēku projektos un pasākuma norisē, kā īpašu šī pasākuma sastāvdaļu un notikumu pašu par sevi, noteikti, gribās minēt grāmatu.