Atdzimušās Ķīpsalas koka mājas

Koka māju kolekcija Ķīpsalā, 2005

Zaigas Gailes birojs

Iesaka: Artis Zvirgzdiņš

Šis izdevums, ko nemaz nevar nosaukt par grāmatu tradicionālā nozīmē, manuprāt, greznotu ikviena Rīgas arhitekta grāmatplauktu.

Kaut arī to nevar saukt par zinātnisku izdevumu, tas tomēr nav vienkāršs nekustamā īpašuma reklāmas katalogs. Pretstatā tukšu reklāmas saukļu skandēšanai un žilbinošiem renderējumiem, šai grāmatai patiešām piemīt vērtība un dziļums. Kopējos vākos ievietotie piecu māju apraksti un zīmējumi sevī ietver Ķīpsalas un tās apbūves vēstures pētījumus, Zaigas Gailes poētiski filosofiskās pārdomas un rekonstrukcijas tehnoloģiju aprakstus. Izziņas vērtība ir arī izdevumā publicētajām dažādu laikmetu Ķīpsalas kartēm — arī no laikiem, kad tagadējās Ķīpsalas dienvidu daļā bija atsevišķas mazas saliņas — Burkānu sala un Mazā Klīversala.

Tas, ka un kā Zaiga dalās ar savu pieredzi un zināšanām, apliecina viņas patiesās rūpes par koka Rīgu kopumā, savā ziņā aicinot arī citus izmantot viņas atklāto un sasniegto, dot savu ieguldījumu lietā, kur vēl tik daudz būtu ko darīt. Tāpēc šādam darbam, apkopojumam ir arī sava nozīme teorijas attīstībā. Pieļauju, ka tas ir pirmais gadījums, kad arhitekts Latvijā blakus savam darbam projektēšanā vai restaurācijā pats izdod šādu teorētisku pamatojumu.

Gribās cerēt, ka pēc laika grāmata tiks papildināta vai arī «pārizdota» biezāka — ar jaunām ēkām. Un pavisam nebūtu slikti, ja no šī piemēra ietekmētos citi arhitekti, arī tie, kas sevi uzskata par moderniem un jaunu meklējošiem.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx