Simtgades* kongress — tas skan lepni un svarīgi. Taču pagājušās piektdienas pasākums tiešsaistē iesākās drīzāk žēlīgi, nevis vērienīgi vai grandiozi. Tomēr pēc sākotnējās nolemtības un spriedzes noskaņas, kad nebija pārliecības, vai izdosies savākt nepieciešamo kvorumu, galu galā šī kongresa daļa šķita pietiekami lietišķa un izdevusies.
Lai lielā jubileja tiešām būtu liels un svinīgs notikums, tās atzīmēšana izstiepta lielākā laikā, ļaujot par to atcerēties visa gada garumā. Un arī pieskaņotais kongress ir sadalīts divās daļās. Svinīgā daļa ar apsveikumiem un citiem pavadošiem svinīgiem un saviesīgiem pasākumiem ir paredzēta pēc divām nedēļām — 16. martā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, bet pirmā daļa — drīzāk tehniska un organizatoriska, kuras galvenais uzdevums bija jaunu statūtu pieņemšana, norisinājās pirms nedēļas un — tiešsaistē.
Tiešsaistes risinājumi, ko pēdējos gados kopš kovida esam iepazinuši līdz mielēm, ir kļuvuši par ikdienišķiem rīkiem. Tiem pavisam noteikti ir daudz plusu. Piemēram, iespēja ka šādai sanāksmei viegli var pieslēgties arī tie organizācijas biedri, kas nav Rīgā. Arī tas, ka to var darīt pa vidu starp kādiem citiem ikdienas darbiem.
Pie mīnusiem tas, ka nesatiec kolēģus klātienē, neredzi viņu sejas, un ar to saistītie trūkumi, ko atceramies no nesenās pandēmijas pieredzes. Bet tam jau arī paredzēta otrā, svinīgā un klātienes daļa. Taču šai gadījumā visvājākais posms iecerē, protams, bija tas, ka vairāk par pusi (gandrīz trīs piektdaļas) no 368 LAS biedriem ir pensionāri, vecbiedri, — respektīvi, seniori, kuriem zūms un tiešsaistes balsošana nav ikdienas lietas, un, saprotams, ka sagādā grūtības. Patiesībā jau tas arī bija diezgan prognozējami.
Tāpēc tiešsaistes kongresa sākumdaļa iesākās ar tādu pieaugošu spriedzi. Lai kongress būtu lemtstpējīgs, tajā jāpiedalās vismaz pusei no biedriem. Vajadzīgo 185 vietā sākumā bija tikai drusku vairāk nekā 120. Jo ja kvoruma nebūtu, nāktos rīkot atkārtotu, ārkārtas kongresu, kas nozīmē gan jaunus organizatoriskus pasākumus, iztērētu laiku un enerģiju, un – vēl dažus tūkstošos no tā jau ne visai treknā biedrības budžeta.
Var to saukt par drāmu, vai pat trilleri, — kad vairāk reižu pa kādai pusstundai nācās atlikt sākumu. Protams, pa vidu notika zvanīšanās un rakstīšanās, — kontaktēšanās ar citiem kolēģiem, aicinot pievienoties. Bet sakontaktējot jau izrādījās, ka teju visi manis uzrunātie, kas nu izrādījās organizācijas biedri, jau bija pieslēgušies, taču līdz kvoruma vēl pietrūka vairāki desmiti… Šī vairākkārtējā sākuma atlikšana raisīja zināmu nolemtības un bezcerības izjūtu. Arhitektu savienībā iestājos salīdzinoši nesen, un nu pārņēma sajūta, ka — taisni vai pašā norieta periodā.
Un tomēr, — kvorums tika savākts! Neuzņēmu laiku, cikos tas notika, taču esmu pārliecināts, ka tas brīdis, kad tika paziņots, ka nu pieslēgušies ir 186 dalībnieki, — tiešsaistē gan tas nebija dzirdams, taču noteikti varēja iztēloties daudzu atvieglojuma nopūtu. Savā ziņā to pat var uzskatīt gandrīz par pasākuma emocionālo kulmināciju, — tālāk jau viss noritēja stipri gludāk un diezgan pēc plāna.
Protams, vēl jau bija balsošanas rīka izmēģināšana, testēšana un arī – pašas balsošanas procedūras (par jaunajiem statūtiem, par jauno biedrības padomi un ētikas komisiju), kas nenotika gluži bez aizķeršanās un atkal lika sajūtās atcerēties kovida sākumperioda jokainās noskaņas.
Bet bija jau pēc vēl arī pietiekami saturīgas un interesantas uzrunas, kā arī jāpiemin arī kaislības, kas uzbangoja pieņemot jaunos statūtus. Pirms kongresa biedriem tika izsūtīts jauno statūtu projekts, — netika gan norādīts kas un kāpēc tajos tiek labots. Tad nu kongresā Juris Poga un arī piesaistītais jurists to paskaidroja sīkāk. Kad nu kādi no biedriem vēlējās veikt nelielus precizējošus uzlabojumus statūtu redakcijā, izrādījās, ka juridiski tas nemaz vairs nav iespējams, — jāpieņem tādi, kādi ir, vai nu — jāgaida nākamais kongress, pagaidām (visdrīzāk — uz trim gadiem) paliekot pie vecajiem.
Var saprast dažu aizvainojumu, kas rezultējās “pret” balsojumos. Par sevi varu sacīt, ka lai gan arī man īsti nepatika, kā tas notiek, taču labi apzinājos to, cik ļoti nepieciešami jaunie statūti, daudz svarīgāk likās balsot par tiem, kas ir sagatavoti, nevis mēģināt stiept garumā, tiecoties pēc perfekcijas, tādejādi atliekot uz kādu nākotnes kongresu un diezgan droši nolemjot biedrību nevajadzīgai stagnācijai.
Formulējums, kas pavada jaunos statūtus, — ka tie ir nepieciešami, “lai veicinātu LAS atvērtību, modernizāciju, rīcībspēju un sakārtotu statūtus atbilstoši šodienas tiesību aktiem”, arī ietver būtību. Vecie, kas tapuši 90. gadu sākumā, bija novecojuši un smagnēji. Viens no galvenajiem jautājumiem, kas teju burtiski “karājās gaisā”, — ir par LAS māju, — par Arhitektu namu.
Pēdējās divas ziemas ar enerģijas cenu kāpumu novedušas pie situācijas, kad LAS budžets īsti netiek galā ar ēkas apsaimniekošanu. Kā bilda vairāki no runātājiem, — tā visdrīzāk nav īslaicīga situāciju, ko varēs pārdzīvot nedaudz saņemoties, jo izmaiņas paradumos, sociālajā, ekonomiskajā situācijā ir krietni vien fundamentālas. Kongress gan nekā principiāli neatrisināja šo sāpīgu jautājumu, tomēr jaunie statūti ļauj lēmumus par iespējamu ēkas izīrēšanu vai citu apsaimniekošanas viedu pieņemt valdei.
Runātāju paustajā, kas skāra gan iespējamo ēkas likteni, gan nedaudz arī arhitekta lomu sabiedrībā un ekonomiskajā ķēdē, gan atalgojumu un konkursu lietas, izskanējušās noskaņas bija no mēreni skumjām līdz piesardzīgi optimistiskām. Tomēr pēc sākotnējās nolemtības un spriedzes noskaņas, kad nebija pārliecības, vai izdosies savākt nepieciešamo kvorumu, — galu galā šī kongresa daļa sāka šķist pietiekami lietišķa un izdevusies. Par to paldies jāsaka visiem biedriem, kas piedalījās, bet vēl vairāk — rīkotājiem, it īpaši — valdes vadītājai Lindai Leitānei.
Tagad nu var koncentrēties svētku daļai…
Latvijas Arhitektu savienības simtgade – LAS 100-XXIII kongress
* Patiesības labad gan ir jāatgādina, ka organizācija, kas tika dibināta pirms simts gadiem, gan nebija Latvijas Arhitektu savienība, jo tā radās tikai 1945. gadā — kā Latvijas Padomju arhitektu savienība — PSRS Arhitektu savienības sastāvdaļa. Savukārt tā organizācija, ko dibināja 1924. gadā, bija Latvijas Arhitektu biedrība, kas vēlāk — Otrā pasaules kara un okupāciju rezultātā nonāca trimdā, rietumos. Tuvāk mūsdienām — jau 1995. gadā Arhitektu biedrības atliekas gan tika formāli iekļautas Arhitektu savienības sastāvā un tad nu sanāk, ka ar to arī LAS ieguva šo senāko dibināšanas gadu. Nu jā, un, protams, māja ir tā pati.
Angļu Džentlmeņu klubs. Speciālizlaidums. Kongress. Sīks saules stars iespīdēja sera Po sejā, viņš mazliet pagrozījās Česterfīlda krēslā, un vēl vairāk ietinās lāčādas apmetnī. Bija auksti. Londonieši kā īsti miesas vārdzinātāji pēdējā laikā savus mitekļus nekurināja. Istabā raitā solī iesoļoja sers Didro. Sers Didro bija možs, viņa vecmāmiņas no Stratforšīdas vilnas adītā cepure ar olimpiskajiem riņķiem pazuda no sera Po skatiena cigāru dūmos. Stūrī uz Česterfīlda sofas sēdēja trīs lēdijas un laida gaisā apļus un jautri čaloja. Seram Po sala kājas, nelīdzēja pat Berimora sarūpētās vilna zeķes. Iezvanījās telefons. Kungs, jums zvana džentlmeņi, Berimor, atnesiet klausuli, paldies Kungi, vai mēs sākam?… Lasīt vairāk »
Nesaistīti. Man beidzot prieks, ka arhitekti apvienojas, lai lobētu savas intereses. Veido līdzekļu fondu. Tas ir nopietns solis. Var novēlēt tikai izturību un mazāk kašķu. Virziens ir pareizs, bet arī pretestība būs milzīga no būvnieku puses. Lai viss izdodas!
Piebildīšu vēl ko piedauzīgu. Ja LAS namu nav iespējams uzturēt, tad tas jāpārdod un jāuzceļ moderns mazs nams, a la OLA Ķīpsalā, kur arhitekti var pulcēties, pacelt 100-gadīgā glāzes, nosvinēt kādu dzimeni, uzrīkot izstādi utt. Man jau liekas, ka visi kas tajā namā ilgāk uzturas – apaug ar sūnām, nemaz nerunājot par “sudraba spīdumu acīs” no Štālberga sudraba piederumiem. Laiks iet uz priekšu, arhitektūra mainās, maināmies arī mēs. Ir laiks, ne?
Angļu Džentlmeņu klubs. Speciālizlaidums. Kongress. Visi no Angļu Džentlmeņa kluba bija devušies mājās. Tikai Berimors apdzēsa sveces un apstaigāja klubu aizvilkot garos tilla aizkarus. Pēkšņi viņš no izbīļa sarāvās… Ai, kas tu tāds? Arnītis? Bet tu? Berimors. Abi ar interesi nolūkojās viens uz otru, pārlaizdami savam sarunu biedram vērtējošu skatienu. Arnītis bija izstīdzējis 50-gadnieks, gariem nesasūkātiem matiem, ģērbies biksēs, kuras džentlmeņi sauca par puskortelenēm ar izsēdētiem ceļgaliem un iešļūcenēs, kas krasi kontrastēja ar Berimora livreju un tauriņu. ak tad taisāties pārdot gan, pirmais ierunājās Arnītis, pastiepdams Berimoram savu mazo kristāla glāzīti, Berimoram pēkšņi attausa atmiņā 100-gadīgā zuduma izmeklēšanas kampaņa, kurā… Lasīt vairāk »
P.S. Atsauce uz Arnīša tēlu – MistruMedia filma un Anšlava Eglīša romāns “Pansija pilī” – obligāti noskatāma arhitektiem pirms simtsgades saviesīgās daļas! Rīt atkorķēšu simtgadīgā pudeli. Priekā visiem!
Angļu Džentlmeņu klubs. Speciālizlaidums. Kongress, Berimoru no apcerīgās atmiņu cilāšanas iztraucēja pastieptā kristāla glāzīte. Ak jā, Arnītis gari novilka, beidzies 100-gadīgais. Arnītim nepavisam nepatika lieliskā Angļu Džentlmeņu kluba pārdošanas iespēja, tādēļ viņš lūkodamies skaistajos griestos uzsāka savdabīgu monologu. Iedomājaties, Berimora kungs, mēs taču varētu te rīkot kāzas. Telpas ir ļoti piemērotas. Pagrabstāvā ierīkotu 100-gadīgā glabātuvi. Ozolkoka mučelēs 100-gadīgais glabājas vislabāk. Lielajā zālē skanētu Mendelsona maršs. Gari klāti galdi ar manas mammas rosolu un citiem gardumiem. Štālberga piederumi un zupas terīne. Mums pat varētu būt savs ansamblis, nu tāds stīgu. Jūs ik pa brīdim uzsauktu “Rūgts!” Berimora kungs, bet es…es…es varētu… Lasīt vairāk »