LAS simtgades kongresa otrā sesija — šosestdien

Atzīmējot Latvijā vienīgās profesionālās arhitektu organizācijas simtgadi 2024. gadā, 16. martā norisināsies Latvijas Arhitektu savienības XXIII kongresa otrā sesija — svinīgā daļa. Simtgades jubileja ir iemesls novērtēt biedrības kultūrvēsturisko nozīmi, arhitektu pašorganizēšanās ietekmi uz arhitektūras politiku, kā arī organizācijas darbu ar sabiedrību.

Latvijas Arhitektu savienības (LAS) XXIII kongress norit divās sesijās. Pirmā sesija notika 23. februārī attālināti zoom platformā. Tās laikā tika pieņemta statūtu jaunā redakcija, lai veicinātu LAS atvērtību, modernizāciju, rīcībspēju un sakārtotu statūtus atbilstoši šodienas tiesību aktiem, un tika ievēlēta padome un ētikas komisija. Kongresa otrā sesija – svinīgā daļa – norisināsies 16. martā, plkst. 12.00, klātienē Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Ziedoņa zālē, un tās laikā tiks paziņots ievēlētais LAS prezidents, ar uzrunām uzstāsies Kultūras ministre Agnese Logina, iepriekšējo gadu LAS prezidenti – Edvīns Vecumnieks, Jānis Dripe, Jānis Lejnieks, Sergejs Ņikiforovs, Andris Kronbergs, Gunta Grikmane un Juris Poga, LAS prezidenta vietnieks Gatis Didrihsons, Lietuvas Arhitektu savienības prezidents Gintaras Balčytis, Igaunijas Arhitektu savienības prezidents Andro Mand, Eiropas arhitektu padomes valdes pārstāve Anda Kursiša un Radošo savienību padomes pārstāve Inga Brūvere, kā arī tiks atzīmēta biedrības simtgade, lai veidotu ceļu uz laikmetīgākiem, atvērtākiem, atbildīgākiem un ilgtspējīgākiem nākamajiem gadiem.

LAS simtgades pasākumu ietvaros, iespējams apmeklēt vairākas izstādes:

  • Līdz 31. martam pie Arhitektu nama Torņa ielā 11, izmantojot vēl iepriekš nepublicētus Latvijas Arhitektu savienības arhīva materiālus un vēsturisko periodiku, izveidota brīvdabas izstāde “Latvijas Arhitektu savienībai 100”, kas pievēršas svarīgākajiem ar biedrību saistītajiem cilvēkiem, notikumiem un arhitektūras objektiem.
  • Līdz 25. maijam, sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku, Reto grāmatu un rokrakstu lasītavā, aplūkojams biedrības bibliotēkas krājuma dāvinājums izstādē “Latvijas Arhitektu savienībai – 100. Bibliotēkas stāsts”, kas ietver reti sastopamus iespieddarbus par arhitektūras vēsturi un teoriju no 18. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta otrajai pusei.
  • No 13. marta Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs aplūkojama izstāde “Birkerts – Itālijas gadi”, kas būs veltīta Latvijas izcelsmes pasaulē atzītajam arhitektam Gunāram Birkertam, kurš, būdams pazīstams ar Astru Zariņu, 1969. gadā iegādājās māju Itālijas pilsētā Civita di Bagnoregio. Turpmākajos darba gados atzinis šīs pilsētas fundamentālo ietekmi uz viņa projektiem. Izstādes kurators Jānis Dripe.
  • No 14. marta līdz 27. aprīlim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā būs aplūkojama izstāde “Roma un skolotāja, Astra Zariņa”, kas tiek eksponēta ar mērķi iepazīstināt plašāku sabiedrības loku ar ievērojamās latviešu arhitektes Astras Zariņas intelektuālo mantojumu un sadarbībā ar Ņujorkā bāzēto nodibinājumu “ ‘T’ Space / Steven Myron Holl Foundation” eksponēt izstādi arī Rīgā. Izstādes atklāšanas programmā ar publisku lekcijas lasījumu uzstāsies pazīstamākais Zariņas students – atzītais amerikāņu arhitekts Stīvens Hols (Steven Holl). Ekspozīcija tiks iekļauta augstskolas RISEBA Arhitektūras un Dizaina fakultātes (FAD) rīkotajā otrās starptautiskās arhitektūras konferences RIXARCH 2024 programmā, kuras tematika tiks veltīta Astrai Zariņai. Konferencē kā vieni no galvenajiem runātājiem uzstāsies arī Zariņas dibinātā “Civita Institūta” vadītāji.

Kongresu rīko Latvijas Arhitektu savienība sadarbībā ar Valsts kultūrkapitāla fondu, Latvijas Nacionālo bibliotēku, Latvijas Republikas Kultūras ministriju, tērauda būvniecības izstrādājumu uzņēmumu “Ruukki Products AS Latvijas filiāli”, būvmateriālu un būvniecības sistēmu ražotāju “Knauf”, Nekustamā īpašuma attīstītāju aliansi, Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA Arhitektūras un dizaina fakultāti un nodibinājumu “ARHITEKSTI”.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx