Par kaunu un atbildību

Līdzīgi kā bijušais finanšu ministrs Atis Slakteris vēlējās izteikties pasaules vadošajos ziņu kanālos, bet atsitās pret savām ierobežotajām angļu valodas zināšanām, arhitektu birojs MARK mēģināja īsā laikā pieveikt visus Latvijas arhitektūras metu konkursus, bet nespēja radīt pietiekami daudz oriģinālu ideju.

Jānis Lejnieks pirmdien A4D publicētajā rakstā pievēršas plaģiātisma tradīcijām Latvijā, apliecinot, ka jau izsenis ārvalstu paraugu atdarināšana pie mums bijusi norma. Jāsaka, ka arī kļūdas Latvijā nav pieņemts atzīt. Pat tad ne, ja par sastrādātajām nekaunībām un muļķībām valdību ik dienas kaunina vadošo laikrakstu komentētāji un ja Saeimas nama logos triecas bruģakmeņi. Tāpēc arī MARK arhitektu reakcijas trūkums uz A4D komentāros izskanējušajiem pārmetumiem nav nemaz tik pārsteidzošs, ja to aplūko vietējo paražu kontekstā.

Būtu pārlieku aizdomīgi ticēt, ka meta MUseaUM līdzība ar BIG Sorø mājokļu projektu ir MARK komandas apzināta ļaunprātība. Visdrīzāk tā ir atbildības neapzināšanās, steigā pieķeroties nejauši izvēlētai referencei no BIG plauktiņa. Taču agresijas lavīna jau ir aizšļūkusi un pirmie akmeņi aizmesti — kolēģu bezspēcības sajūtas dēļ —, jo konkursa žūrija ir akceptējusi atdarinājumu, piešķirot tam pirmo vietu.

Nevar arī apgalvot, ka MARK tiesātāji ir mazāki karstgalvji — aktīvākie metās uzbrukumā jau tad, kad A4D no uzvarējušā projekta bija skatāmas vien trīs fotomontāžas un viens fasādes zīmējums. Korekti būtu sagaidīt pilnu MUseaUM projekta prezentāciju ceturtdien Arhitektu namā un tikai tad izteikt vērtējumu tā risinājumiem. Vēlreiz jāatgādina, ka tā būs iespēja uzdot jautājumus un komentēt klātienē, neslēpjoties aiz interneta anonimitātes priekškara.

Lasot raižpilnos secinājumus, ka «sabrukušā šķūņa» siluets mudinās jūtīgākos liepājniekus saķert galvu un mesties Tirdzniecības kanāla ūdeņos, prātā nāk ne tik senais satraukums par SZK radīto melno «ogļu čupu» Daugavā. Vai tiešām visu ūdens tuvumā projektēto ēku autoriem piespiedu kārtā jāizvēlas mazekspresīvas formas un krāsas sabiedrības garīgās veselības vārdā? Pasmaidīt liek arī pārmetums par plaģiātu MARK maketa materiāla izvēlē — arhitekta kvalifikāciju ieguvušam profesionālim taču pienāktos redzēt tālāk par visu putu polistirolā griezto modeļu virspusīgo līdzību. Un vai modificēta konkursa programmas izpilde būtu iemesls linča tiesai? Nav šaubu, katrs konkursa dalībnieks ir vērtējis Liepājas Jūrniecības muzeja prasības kritiski un piedāvājis savu skatījumu mūsdienīgai ekspozīcijai. Arhitekta raksturīgākais niķis taču ir pastāvošo lietu kārtību uzlabot.

Daudzi uzskata, ka konkursu žūrijās jāaicina gados jauni arhitekti, kas labi orientējas pasaules aktualitātēs. Liepājas gadījums spilgti apliecina — ne jau vecums, bet gan ētiskās vērtības ir noteicošas. Arhitektu birojs MARK taču ir viens no jauno un stilīgo grupas līderiem un lieliski pārzina Eiropas arhitektūras scēnas jaunākās tendences.

Lai glābtos no Ata Slaktera sastrādātā kauna, latvieši radīja Nasing Spešal suvenīru sēriju. MARK, jūs esat pietiekami atjautīgi, lai izglābtos paši.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
62 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
arts

Tik tiešām-beigās tieši pašiem autoriem būtu jāprotas (man jābrīnās, ka tas vēl nav noticis). Vai spītīga turēšanās pie savas taisnības būtu bailes no kļūdu atzīšanas?

ja

labs raksts !! pec ilgiem laikiem lietas te kāds nosauc īstajos vārdos ! 🙂

jaa

pilnībā piekrītu visam uzrakstītam.zem tā var parakstīties

-!

par PAU, par nolikumu: noteikumi ir domati lai tos izpilditu

Ja to neizpilda- tad darbu pat nevar pienemt!-tas tacu ir elementari!

kapec neviens uzsvaru neliek saja zina!

IMIS

nu ja, citādi tad kāda jēga tādam PAU? vai arī jāliek uzsvars, ka tas ir rekomendējošs, nevis saistošs, bet tad tas vairs nav PAU… nu tad vispār nevajag metu konkursam tādus PAU…

gārnis

tāpēc, ka tās ir formālas blēņas, un arhitekts ir radoša profesija.

...

… tada gadijuma-no jusu teikta-viss pakartotais ari (apbuves noteikumi, MKnoteikumi, visp buvnoteikumi, buvn likums,civillikums…)- pieskaitot beidzamo dokumentu satversmi ir bleenjas… tadat acimredzot esat anarhijas piekritejs

...

– tad jau paturpinot talak-projekts un izrietosas no ta idejas ari ir bleenjas:)-pec jusu teikta

fui

blēņas vairs nav, ja konkrētā vietā jau ir uzradusies reāla kaka…

gārnis

nepiekrītu, ka no mana teiktā izriet šāds turpinājums, lai arī savā ziņā tā arī ir – daļa no tā (tai skaitā dinozaurlaikmeta satversme) ir blēņas un priekš tam ir domāta atkāpju saskaņošana radošu darbību rezultātā. likuma (kas gan galīgi nav PAU) burta nedievināšana noteikti nav anarhija.

Dr. Liepa

Redzams, ka liela daļa joprojām slimo ar iespiestu PAUtu slimību! Pirmkārt -nomierinieties, otrkārt – turpmāk neiesaistieties dēkās, kurās nespējat kontrolēt notikumu gaitu ( Tā dažkārt gadās, ja septiņus gadus pa kaktiem vienatnē onanē un pēc tam sadomā iznākt rampu gaismā, bet tur priekšā, vai dieniņi, tādi paši apmēram 40 līdzīgu bēdubrāļu). Turpmākajai šāda veida diskusijai, cienītie, izmantosim http://www.dr.lv medicīnas foruma sadaļu. Lai Jums laba veselība!

Priecīgus Līgo!

AR

Tenku un gānīšanās saits.. Un gānās jau lielākie bezdarbnieki ar radošās izdomās trūkumu :))))

Garais draņķis

Nē, nē. Anonīmie komentāri ir daļa no jebkura un jebkāda cilvēka savu iekšējo ar sevi sarunu daļa 🙂

Man bija bezgala interesanti pasekot šai ziepju operai. Paldies a4d un MARK :), nezinu gan vairs kas tie par džekiem, esmu izgājis no arhitektu un arhitektu biroju orbītas, un atklājis, ka ir arī vēl foršāki un radošāki ļaudis par arhitektiem 🙂 Pat kulturālāki, seslēpti dabiski un patiesi kulturālāki. Bet tāpēc jau mēc visi esam cilvēki, un nav tiem arhitektiem zilas asinis, arī viņi ēd un tāpat kakā 🙂

Gānās lieli, gānās mazi, gānās visa radībiņa. PRIIECĪGUS LĪGO !!!!

Gaidis Poriņš

bet kā tad ar zvirbuļiem?

arts

ar tiem viss kārtībā, čivina uz nebēdu…starp citu, ar arhitektiem arī viss ir kārtībā-sen visam šitam bija laiks, cik ilgi var rūgt sevī

Evija

Kas tad nu? Arhitekti saak publiski eest viens otru? Var redzeet, ka aptruukstas konkursu un katra pirmaa vieta tiek uzluukota ar skaudiibu. Banaals raksts. Jo iipashi saliidzinaashana ar Ati Slakteri :).

lv

NEKO NESAPRATI – runa nav par krekliem, bet par sirdsapziņām

AR

izsalkuši bezdarbnieki ēdās un teksts tiešām banāls :)))

DA

Nu cik var kašķēties. Faktiski tagad jau bail piedalīties konkursos, ja vinnēsi – 100% tev piešūs plaģiātu un nozākās a4d. Tiešām smieklīgi. Pat žēl MARK paliek.

Evelīna – nokaunies!

m.

if you have a correct attitude nobody will blame You.

!

EXACTLY!!!

Manten

Dear Renars,

Please don’t play the smart guy. We don’t need at this time. There are more people that latvian ones living in Riga.

u

Please don’t play the smart guy too!

Manten

That is why I think everyone has to formulate his thought clear. (It seems that this is hard for most of us.) I think that this is too much. I want to know from the young LAS, as well as the responsible commissions what is their opinion. Evelina wrote her clear opinion. That is why we have to strenghten this thought if we agree. We don’t have to make the discussion wider.

Ilze Martinsone

Ja reiz "Korekti būtu sagaidīt pilnu MUseaUM projekta prezentāciju ceturtdien Arhitektu namā un tikai tad izteikt vērtējumu tā risinājumiem", tad kāpēc šāda publikācija ar atzīmi "Par kaunu…" ir tapusi? Pašlaik izskatās, ka A4D dreifē pašplūsmā bez galvenā redaktora rokas.

m.

It is fine that this discussion is happening. Although, we have seen a lot on the presentation of last Wednesday: 1. None of the office owners took their first price when they were called allthough they were listening. Every human being is proud to win a competition. They not? 2. After seeing the presentationmaterial and … the model. I think we have the right to have some problem with the attitude of these architects. This is in the eyes of most of the ‘latvian’ registered architects too much. 3. We are not talking about a Copy and the role of… Lasīt vairāk »

Miķelis

No kādiem principiem var atkāpties korektuma un tolerances dēļ? Konkurss ir noslēdzies. Lejnieka viedoklis ir izskanējis. Evelīnas viedoklis apskata lietu pēc būtības un atklāj morālo principu devalvācijas problēmu Latvijā. Mark prezentācija pēc konkursa vairāk izskatās pēc liekas taisnošanās. Tā būs vēl viena iespēja Markam parādīt savu attieksmi un nostāju, kaut gan tā jau tika parādīta Mark konkursa planšetēs.

Evelīna Ozola

Paskaidrošu – virsraksts “Par kaunu un atbildību” ir likts tādēļ, ka tās ir galvenās tēmas, par kurām runāju savā rakstā un aicinu domāt tā lasītājus. Es arī vēlos nodalīt projekta arhitektonisko kvalitāšu vērtēšanu no autoru rīcības vērtēšanas ētikas aspektā. Manuprāt, tas ir iespējams.

Galvenais redaktors – Artis Zvirgzdiņš – šobrīd patiešām ir īslaicīgi attālinājies no A4D plūsmas virzīšanas. Pagaidu režīmā šo lomu pildu es.

Paldies visiem, kas izsaka un pamato savu viedokli komentāros! Šķiet, ka pēdējā laikā daudziem tas izdodas aizvien kvalitatīvāk un atklātāk.

luka

Vai tas būtu pirmais plaģiāts otrās republikas vēsturē?

luka

Vai tas būtu pirmais plaģiāts otrās republikas vēsturē?

arts

Tik tiešām-beigās tieši pašiem autoriem būtu jāprotas (man jābrīnās, ka tas vēl nav noticis). Vai spītīga turēšanās pie savas taisnības būtu bailes no kļūdu atzīšanas?

ja

labs raksts !! pec ilgiem laikiem lietas te kāds nosauc īstajos vārdos ! 🙂

jaa

pilnībā piekrītu visam uzrakstītam.zem tā var parakstīties

-!

par PAU, par nolikumu: noteikumi ir domati lai tos izpilditu

Ja to neizpilda- tad darbu pat nevar pienemt!-tas tacu ir elementari!

kapec neviens uzsvaru neliek saja zina!

IMIS

nu ja, citādi tad kāda jēga tādam PAU? vai arī jāliek uzsvars, ka tas ir rekomendējošs, nevis saistošs, bet tad tas vairs nav PAU… nu tad vispār nevajag metu konkursam tādus PAU…

gārnis

tāpēc, ka tās ir formālas blēņas, un arhitekts ir radoša profesija.

...

… tada gadijuma-no jusu teikta-viss pakartotais ari (apbuves noteikumi, MKnoteikumi, visp buvnoteikumi, buvn likums,civillikums…)- pieskaitot beidzamo dokumentu satversmi ir bleenjas… tadat acimredzot esat anarhijas piekritejs

...

– tad jau paturpinot talak-projekts un izrietosas no ta idejas ari ir bleenjas:)-pec jusu teikta

fui

blēņas vairs nav, ja konkrētā vietā jau ir uzradusies reāla kaka…

gārnis

nepiekrītu, ka no mana teiktā izriet šāds turpinājums, lai arī savā ziņā tā arī ir – daļa no tā (tai skaitā dinozaurlaikmeta satversme) ir blēņas un priekš tam ir domāta atkāpju saskaņošana radošu darbību rezultātā. likuma (kas gan galīgi nav PAU) burta nedievināšana noteikti nav anarhija.

Dr. Liepa

Redzams, ka liela daļa joprojām slimo ar iespiestu PAUtu slimību! Pirmkārt -nomierinieties, otrkārt – turpmāk neiesaistieties dēkās, kurās nespējat kontrolēt notikumu gaitu ( Tā dažkārt gadās, ja septiņus gadus pa kaktiem vienatnē onanē un pēc tam sadomā iznākt rampu gaismā, bet tur priekšā, vai dieniņi, tādi paši apmēram 40 līdzīgu bēdubrāļu). Turpmākajai šāda veida diskusijai, cienītie, izmantosim http://www.dr.lv medicīnas foruma sadaļu. Lai Jums laba veselība!

Priecīgus Līgo!

AR

Tenku un gānīšanās saits.. Un gānās jau lielākie bezdarbnieki ar radošās izdomās trūkumu :))))

Garais draņķis

Nē, nē. Anonīmie komentāri ir daļa no jebkura un jebkāda cilvēka savu iekšējo ar sevi sarunu daļa 🙂

Man bija bezgala interesanti pasekot šai ziepju operai. Paldies a4d un MARK :), nezinu gan vairs kas tie par džekiem, esmu izgājis no arhitektu un arhitektu biroju orbītas, un atklājis, ka ir arī vēl foršāki un radošāki ļaudis par arhitektiem 🙂 Pat kulturālāki, seslēpti dabiski un patiesi kulturālāki. Bet tāpēc jau mēc visi esam cilvēki, un nav tiem arhitektiem zilas asinis, arī viņi ēd un tāpat kakā 🙂

Gānās lieli, gānās mazi, gānās visa radībiņa. PRIIECĪGUS LĪGO !!!!

Gaidis Poriņš

bet kā tad ar zvirbuļiem?

arts

ar tiem viss kārtībā, čivina uz nebēdu…starp citu, ar arhitektiem arī viss ir kārtībā-sen visam šitam bija laiks, cik ilgi var rūgt sevī

Evija

Kas tad nu? Arhitekti saak publiski eest viens otru? Var redzeet, ka aptruukstas konkursu un katra pirmaa vieta tiek uzluukota ar skaudiibu. Banaals raksts. Jo iipashi saliidzinaashana ar Ati Slakteri :).

lv

NEKO NESAPRATI – runa nav par krekliem, bet par sirdsapziņām

AR

izsalkuši bezdarbnieki ēdās un teksts tiešām banāls :)))

DA

Nu cik var kašķēties. Faktiski tagad jau bail piedalīties konkursos, ja vinnēsi – 100% tev piešūs plaģiātu un nozākās a4d. Tiešām smieklīgi. Pat žēl MARK paliek.

Evelīna – nokaunies!

m.

if you have a correct attitude nobody will blame You.

!

EXACTLY!!!

Renārs Putniņš

Dārgie kolēgas, ja tiešām kāds kaut ko grib ar savu viedokli panākt , tad pacentieties tam piešķirt reālu personību , nevis mētāt anonīmus tīkla "betmenus" un to ļaunos pretmetus. Evelīna uzrakstīja pilnīgi noteikti ,ko zināja, un par to var sniegt atbildību, MARK zēni arī sniedz savu atbildību reālu un nepastarpinātu, par to ko darījuši. Par ko Jūs anonīmie drebeļnieki (abu pušu oponenti) varat sniegt atbildību? Kaut kāda viensētnieku domāšana, publiski lielie draugi un kaimiņi, aiz muguras nu tas ,kas parasti latvietis latvietim ir…. Ja jau tā kārojas pēc Rietumu demokrātijas un citām fīčām , visupirmām kārtām sākiet ar sevi un… Lasīt vairāk »

Manten

Dear Renars,

Please don’t play the smart guy. We don’t need at this time. There are more people that latvian ones living in Riga.

u

Please don’t play the smart guy too!

Renārs Putniņš

Manten! Neņem ļaunā, ka es latviski atrakstīšos, man ir vieglāk un valsts valodas statuss atļauj. Ar Tevi ir viss labākajā kārtībā, tieši Tu viens no retajiem pārstāvi šeit korektu diskusiju kultūru (personiska atbildība par izteiktajiem vārdiem, un diskusija kas vērsta uz labāku rezultātu), un tur kur Tu parakstījies ar m. bija skaidrs , ka tas esi Tu, es atceros mūsu sarunu par latviešīem un angļu valodu un protams Tevi atkodu.

Mans uzbrauciens nebija paredzēts Tev, bet tai absolūti anonīmajai masai, kas tomēr uzskata ka lai arī viedoklis ir anonīms tas ir jāņem aubē (sievu cepure tāda).

Manten

That is why I think everyone has to formulate his thought clear. (It seems that this is hard for most of us.) I think that this is too much. I want to know from the young LAS, as well as the responsible commissions what is their opinion. Evelina wrote her clear opinion. That is why we have to strenghten this thought if we agree. We don’t have to make the discussion wider.

Ilze Martinsone

Ja reiz "Korekti būtu sagaidīt pilnu MUseaUM projekta prezentāciju ceturtdien Arhitektu namā un tikai tad izteikt vērtējumu tā risinājumiem", tad kāpēc šāda publikācija ar atzīmi "Par kaunu…" ir tapusi? Pašlaik izskatās, ka A4D dreifē pašplūsmā bez galvenā redaktora rokas.

m.

It is fine that this discussion is happening. Although, we have seen a lot on the presentation of last Wednesday: 1. None of the office owners took their first price when they were called allthough they were listening. Every human being is proud to win a competition. They not? 2. After seeing the presentationmaterial and … the model. I think we have the right to have some problem with the attitude of these architects. This is in the eyes of most of the ‘latvian’ registered architects too much. 3. We are not talking about a Copy and the role of… Lasīt vairāk »

Miķelis

No kādiem principiem var atkāpties korektuma un tolerances dēļ? Konkurss ir noslēdzies. Lejnieka viedoklis ir izskanējis. Evelīnas viedoklis apskata lietu pēc būtības un atklāj morālo principu devalvācijas problēmu Latvijā. Mark prezentācija pēc konkursa vairāk izskatās pēc liekas taisnošanās. Tā būs vēl viena iespēja Markam parādīt savu attieksmi un nostāju, kaut gan tā jau tika parādīta Mark konkursa planšetēs.

Evelīna Ozola

Paskaidrošu – virsraksts “Par kaunu un atbildību” ir likts tādēļ, ka tās ir galvenās tēmas, par kurām runāju savā rakstā un aicinu domāt tā lasītājus. Es arī vēlos nodalīt projekta arhitektonisko kvalitāšu vērtēšanu no autoru rīcības vērtēšanas ētikas aspektā. Manuprāt, tas ir iespējams.

Galvenais redaktors – Artis Zvirgzdiņš – šobrīd patiešām ir īslaicīgi attālinājies no A4D plūsmas virzīšanas. Pagaidu režīmā šo lomu pildu es.

Paldies visiem, kas izsaka un pamato savu viedokli komentāros! Šķiet, ka pēdējā laikā daudziem tas izdodas aizvien kvalitatīvāk un atklātāk.

62
0
Lūdzu, komentējietx