Mad City 2018. Viedokļi pēc pasākuma

Pirms divām nedēļām Rīgā norisinājās jau otrais Mad City — pilsētplānošanai veltīts pasākums —  kaut kas starp konferenci, hepeningu un festivālu. Sabalansējot nopietnu, vērtīgu saturu ar vieglumu, atraktivitāti, pat tādu kā dekadences piesitienu ar prosecco un austerēm vienpadsmitos no rīta, liekot uzsvaru uz aktīvu tīklošanu, kontaktu veidošanu un sadarbību, tas divās dienās pulcēja ap 300 dalībnieku no dažādām valstīm.

 

Dainis Kreilis

Biedrība Pilsēta cilvēkiem, radio raidījuma Uz riteņiem vadītājs

2018. gada MadCity bija daudz vairāk nekonference neķā MadCity Vol. 1 2017. gadā. Ar savu norisi izbijušā naktsklubā, daudz vairāk TEDx stila prezentācijām no patiesi iedvesmojošiem līderiem un ekspertiem, kā arī otrās dienas VEF kvartāla ideju ģenerēšanas darbnīca jeb kā organizatoriem labpatikās to saukt par četru stundu hakatonu, kopumā deva ļoti plašu ieskatu aktuālajās koncepcijās par kopējās ārtelpas uztveri un tās novērtēšanu, kā arī iespēju plaši tīkloties un radoši izpausties. Apvienojumā ar Jana Gēla grāmatas «Pilsētas cilvēkiem» tulkojuma latviešu valodā atvēršanas svētkiem, pilsētvides entuziastiem tas bija kā saldais ēdiens. Manuprāt, lielisks koncepts, kas iespēju robežās jāturpina.

Sergejs Ņikiforovs

Nams

MadCity II šogad nāca klajā ar jaunu papildinājumu pilsētvides attīstības un uzlabošanas arsenālam, piedāvājot VEF apkaimes teritoriju izvēlēto paņēmienu testēšanai. Daudzo runātāju vidū izcēlās divi smagsvari:

  • Jans Gēls — ar pragmatisku un konsekventu attieksmi pret urbānās vides veidošanu,
  • Aivars Abromavičs — ar dedzīgu pārliecību par aktīvas un tūlītējas rīcības nepieciešamību,

Nevilšus salīdzināju procesu ar kādreizējo kases grāvēju Men In Black II ar Tomiju Lī Džonsu un Vilu Smitu galvenajās lomās. Kādus līdzekļus izvēlēties un uz ko koncentrēt resursus mūsu pasaules / pilsētas glābšanai? Iespējams, pateicoties visai iespaidīgajam budžetam — 140 miljonim dolāru, filmā tas izdevās gluži labi. Diemžēl uz šī fona, iespējams, nav visai daudz labu piemēru un motivācijas mazu varoņdarbu veikšanai mērogā līdz 50 tūkstošiem eiro.

Guntars Ruskuls

Ģeogrāfs, pilsētas stratēģiskais plānotājs, RDPAD

Laikā, kad plānošanas un pilsētvides dizaina nozares jomā, konferences vai vienkāršas sanākšanas Rīgā, Latvijā var uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt — Mad City ir kā svaigs gaisa malks starp pienākumiem, kurus diktē ikdienas rutīna. Pērn, neizdevās pabūt Mad City pirmajā uznākšanā, tā kā biju citā nozīmīgā notikumā Metrex konferencē Stokholmā. Aptaujājot kolēģus, varu secināt, ka šogad Mad City komanda ir spērusi soli uz priekšu un turpina attīstīt šo pilsētplānošanas hepeninga konceptu.

Jau pats sākums pārsteidza, kad bijušās jogurta saldējuma tirgotavas telpās Mad City komanda, DJ Toma Grēviņa mūzikas pavadībā, piedāvāja dalībniekiem reģistrējoties prosecco & austeres, radot sajūtu, ka atrodoties šeit esi starp izredzētajiem. Paturot prātā to, ka aktuālāko pilsētvides tēmu uzstādījumi ir politiski kreisi un orientēti uz sociāli atbildīgu pilsētu pārvaldīšanu, šāds «buržuā» kontaktēšanās koncepts varēja arī mulsināt. Taču tas jau nebūtu Neils Balgalis, kas nosacītās «kategoriju kastītes» nemēģinātu izjaukt un salikt pa savam. Kā idejas autors un procesa virzītājs Neils arī bija redzams abu dienu garumā, brīžiem varbūt pat par daudz esot priekšplānā, radot asociāciju ar viena cilvēka šovu.

Tomēr, kopumā gan apskatītās tēmas, lektori, dažādi pārsteigumi (fantastiskais Mad City tramvajs, vingrošanas nodarbība starp priekšlasījumiem) gan arī norises vietu izvēle, piešķir pasākumam identitāti. Otrās dienas spēle-sacensība pilsētplānošanas hakatons ir atkal laba, bet vēl attīstāma inovācija. Katrā ziņā misēklis,  manuprāt, bija ievadlekcijas par hakatona pilotteritoriju, kuras tika sniegtas latviešu valodā. Zinot, ka bija daudz ārvalstu dalībnieku un pašam Neilam ir ambīcija šo pasākumu uztaisīt par reģionā starptautiski nozīmīgu, tad šī lieta nebija līdz galam pārdomāta. Pats hakatons ar visām noslēguma prezentācijām, vērtēšanu un apbalvošanu vēl ir attīstības stadijā. Ceru, ka nākamos gadus tas kļūs arvien interesantāks un profesionālāks.  Ļoti novēlu gan Neilam gan arī viņa atbalsta komandai saglabāt šo entuziasmu, turpināt attīstīt pasākuma konceptu un piedāvāt patiešām trakas konferenču tēmas.

p.s. Jana Gēla parakstītā grāmata «Pilsētas cilvēkiem» nu būs īpašā vērtē!

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx