Liepājas BKP 5.sēde

Kupli apmeklētās Liepājas Būvniecības konsultatīvās padomes 23.novembra sēdes pamattēma bija ceturtais piegājiens būvniecības iecerei tirdzniecības un izklaides centram Rožu laukumā 1/4, kura piesaistei nepārstāj «vilkt» nopakaļ Ļeņina pieminekli. Bālā skice ģimenes atpūtas centram Jūrmalas parka bērnu rotaļu laukumā pazuda kolēģijas domu ātrajā vielmaiņā.

Gandrīz pirms gada arhitekta Andra Kokina biroja spēkiem Mēs Liepājai izrādīja liepājnieku prātus skurbinošo koncepciju pilsētnieciskā centra — Rožu laukuma — pārveidei par privāta tirdzniecības un izklaides centra apkalpes zonu. Šī ir jau ceturtā arhitektūras prove biznesbūvniecības modeļa piemērīšanai no pašvaldības iznomātajā, pēckara tukšumu uzturošajā zemesgabalā. Piekto gadu Liepājas sirds iekarošanas āķis no uzņēmēju lūpām nenokrīt.

Jaunā vīzija nākusi klajā ar iekļaušanos spekulatīvajā tendencē komerccentrus saukt tāpat kā mākslas mājvietas — Rožu Galerija [ar tādu nosaukumu blakus namā necik sen likvidēja izstāžu zāli]. Piecgadi kāpusi mārketinga kalnā, vienkāršā vēlme celt lielveikalu caur «tirdzniecības un komunikāciju centru» nonākusi pie iepirkšanās un izklaides galerijā. Kārtējo korekciju AKA birojs izstrādājis sadarbībā ar ietekmīgiem konsultantiem — nekustamo īpašumu firmu Colliers International un transporta plūsmas plānotājiem Schüßler Plan. Projekta attīstītāji uzsver nemitīgo risinājumu uzlabošanu, reaģējot uz profesionālo kritiku. Un, arī sabiedrības viedokļa piezemēts, Kokins atteicies no vērojuma 2004.gadā, ka Rožu laukuma telpu veido vienmuļa, lineāra fasāde, un izvēli to klaji akcentēt ar apzināti izceltu līniju cita projekta adresē — Rožu laukumā 8 — šajā pieglaimojis otrai galējībai — «neuzbāzīgs esošās apbūves papildinājums». Lai «absolūti neizceltos», lai «būtu ļoti saskanīgs, bet vēsturiski vairākiem zemesgabaliem atbilstoši sadrumstalots apjoms.»

Apjoma augstums «sarucis» līdz Liepājas vēsturiskā centra teritorijā maksimāli pieļaujamam stāvu skaitam — tā būs galerijas tipa četrstāvu ēka ar plašu ātriju, kurā «saglabāti visi tagadējo laukumu šķērsojošie gājēju ceļi». Trīs stāvi paredzēti tirdzniecībai, augšstāvs — lielisko skatu platforma — izklaides vietām, jumta terase — publiskai aktīvajai atpūtai, jumta segums būs «zaļumi» putniem. Kokina «ļoti vienkāršās arhitektūras» apdarei paredzēti kompozīta paneļi, stikls un kokmateriāls vai koka imitācija. Pēdējie sasauktos ar Rožu laukuma labiekārtojuma elementiem. Dubultās fasādes izskatam īpatnību piešķirs virsmas perforējums, kas vizuāli mānīs tirgošanās prasību — bezlogu laukumus. Ēku plānots aprīkot ar modernu dabiskās ventilācijas sistēmu.

Mēs Liepājai medijiem ziņo, ka jaunais tirdzniecības centrs ar pazemes autostāvvietu, kura sasaistīs arī apkārtējās ēkas, «atdzīvinās Liepājas pilsētas centru, uzlabos satiksmi un piesaistīs apmeklētājus no tuvākajām pilsētām.» Lai gan atdzīvināšana ir tikai antonīms cilvēku noturēšanai pilsētas centrā ar nepietiekamu kultūras funkciju, bet satiksmes pakārtošana viena objekta vajadzībām nav tās uzlabošana. Turklāt, kā Rožu laukumā atjaunotā humpalu universālveikala Kurzeme īpašnieki atgūs garderobes iegādei Klaipēdas kasē plūstošos pašu liepājnieku līdzekļus?

Uzlabotā projekta parādei bija pieliktas pūles, grafisko 2D / 3D spēļu ceturtajā dimensijā ierakstot Kokina komentārus. Arvien kā paraugu izmanto piegulošā kvartāla līdzšinēji izteikto blīvumu, vairs gan nepārsniedzot atļautos 60%. Pārprojektēšana samazinājusi objektam nepieciešamo stāvvietu skaitu līdz 306 (iepriekš — 450), šoreiz paredzot novietni 531 (iepriekš — 750) automašīnai izbūvēt tikai divos (iepriekš — 3) apakšzemes līmeņos un tieši zemesgabala robežās. Pārējā pazemes daļa zem pilsētas ielām kļūs par 840 m2 lielu tirdzniecības platību jeb pasāžu, kuras dabīgajai izgaismošanai tiks mainīts Liepājas publiskās vides dizains. Zivju un A.Pumpura ielu brauktuves uzšķērdīs iebrauktuves / pandusi.

Eksperti teju vienbalsīgi slavēja iznākumu. Sergejs Ņikiforovs vēl vairāk sapludinātu ārtelpu ar iekštelpu — ar atsevišķām ieejām 1.stāva mazajos veikaliņos. Arī Edgars Bērziņš vēlētos labāk līdzsvarotu segto un atklāto ārtelpu. Vēsturiskā centra saglabāšanai ar lielveikala muti pretī runājošajai teorijai Juris Dambis tomēr piekāpjas — Liepājas gadījumā apbūves struktūras sakārtošana ir primāra, bet prasa lielāku uzmanību Stendera ielas mērogam. Pēc Uģa Kaugura domām, fasādes — par maz detalizētas, jumta līnija pārmēru ierakstās «rāmī», un viņš meklēja projekta taustekļu pieskares Liepājas centra plānojuma izstrādei. Garāmejoši skāra ārējo reklāmu deformējošo ietekmi, taču laukuma zaļā rota vairs nerūpēja nevienam… Ulda Pīlēna skice pat kopā ar zaudēto koku kompensācijas metodi, piedāvājot apzaļumot citas pilsētā norādītas teritorijas, cieta krahu. Rožu Galerija izvirzīta izskatīšanai Attīstības komitejā ar tās «pakausī» iesietām dažām zaļām slotām. Vai Liepājas Būvniecības konsultatīvā padome savās rindās neuzņemtu arī kādu ietekmīgu ainavu arhitektu?

Lai arī Liepājas domes izpilddirektoru Edgaru Rātu priecē projekta izkustēšanās «no mirušā punkta», pašvaldība no tā attīstītājiem bez iepirkšanās, ēdināšanas un citiem maksas pakalpojumiem varētu nebaidīties prasīt noteiktus kvadrātmetrus kvalitatīvai brīvā laika pavadīšanai par brīvu, piemēram, galda spēļu saliņas pensionāriem vai mazuļu nodarbinātības stūrīšus jaunajām māmiņām, jaunākās preses lasītavu, izstāžu zāli laikmetīgajai mākslai vai jaunu būvniecības pieteikumu publiski daudzskaitlīgākai apspriešanai galu galā.

Kopējā platība — ap 33 000 m2, no tiem pazemē — 17 200 m2
Apbūves laukums — 2700 m2
Iekšpagalms — 1000 m2
Sola projektā investēt ap 30 miljoniem latu un 2011.gadā — to atvērt

Liepājas Jūrmalas parka dienvidu galā, kādreizējā bērnu atrakciju parka novietnē ierīkotais bērnu rotaļu laukums veicinājis tam piekļautajā reljefā vēsturiski ierīkotās būvvietas iznomāšanu. Tajā stāvošais, teju izjukušais koka paviljons atzīts par atjaunošanai nevērtīgu, taču tā veidols kalpo vēlamās jaunbūves aprisēm — APU prasa vieglas konstrukcijas divstāvu ēku. Arhitekte Agita Lieģe domā, ka labāka risinājuma rašanai zemesgabala robežas no būvniecībai iznomātās uzkalniņa «terases» jāpārnes rotaļu laukuma līmenī un jāapliec uzbērumam, jauno būvi tajā ierokot, — viņasprāt, paaugstinājumam prasītie vēl divi stāvi būtu neproporcionāli laukumam. Līdzšinēji ar arhitektūras akcentu izcelto reljefu Lieģe vēlas aizsegt ar vienlaidus liektu, stiklotu fasādi, bet  dabas slīpnei pretēji nogāzenu jumtu ar zaļu segumu sauc par iekļaušanos ainavā. Plānotais ģimenes atpūtas centrs pirmajā stāvā piedāvātu veikaliņus un baseinu mazuļiem, otrajā — kafejnīcu vecākiem ar terasi pret novērojamo teritoriju. Liepājas būvvaldnieki bažījas par objekta lielumu un paplašināto saturu — sākotnēji pieteikta tikai kafejnīca. Norādot arhitekta kā starpnieka «nevainību» pasūtītāja kļūdainajā uzstādījumā un noskaidrojuši konsultāciju statusu — apbūves iecere, eksperti bija īsi: «Nē». Kad Liepājas pašvaldība ķersies pie arhitektūras konkursu veicinošu apbūves noteikumu izstrādes?

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
2 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Arturs Pērkons

paldies Indrai par sakarīgo tekstu. Pat sēdes garšu var sajust caur rindām.. 1. Žēl, ka nevar uzslavēt arī projektus. AKA argumentācija izklausās kā veltījums padomei, un rezultātā tapis objekts- ielāps. Man jāpievienojas Uģa teiktajam, piebilstot, ka Liepājas vīsīstākā centra objektam ir jāiemieso daudz lielāka individualitātes deva. Par minētajām pašvaldības iespējamām prasībām brīvā laika pavadīšanai par brīvu pensionāriem Indra ir malacis, citreiz buvvalde nevarēs atrunāties, ka nezinājām, ka neviens nepateica priekšā…. 2. Parka jauno objektu pieteikumi jau kuro reizi apliecina attīstītāju mazattīstīto iztēli vai arī pavirši uzrakstīto PAU. Tai novietnei ir tik pat nozīmīga otra puse, kur starp abiem sporta laukumiem… Lasīt vairāk »

Arturs Pērkons

paldies Indrai par sakarīgo tekstu. Pat sēdes garšu var sajust caur rindām.. 1. Žēl, ka nevar uzslavēt arī projektus. AKA argumentācija izklausās kā veltījums padomei, un rezultātā tapis objekts- ielāps. Man jāpievienojas Uģa teiktajam, piebilstot, ka Liepājas vīsīstākā centra objektam ir jāiemieso daudz lielāka individualitātes deva. Par minētajām pašvaldības iespējamām prasībām brīvā laika pavadīšanai par brīvu pensionāriem Indra ir malacis, citreiz buvvalde nevarēs atrunāties, ka nezinājām, ka neviens nepateica priekšā…. 2. Parka jauno objektu pieteikumi jau kuro reizi apliecina attīstītāju mazattīstīto iztēli vai arī pavirši uzrakstīto PAU. Tai novietnei ir tik pat nozīmīga otra puse, kur starp abiem sporta laukumiem… Lasīt vairāk »

2
0
Lūdzu, komentējietx