Uz A4D jautājumiem par 2006.gada balvu Latvijas arhitektūrā atbild arhitekti, skates un žūrijas tehniskās komisijas dalībnieki, kā arī balvu ieguvēji: Uģis Šēnbergs, Linda Krūmiņa, Reinis Liepiņš, Uģis Kaugurs, Zaiga Gaile, Mārtiņš Ošāns, Jānis Lejnieks, Aija Kokina, Ieva Skadiņa un Iveta Ansone.
A4D vaicāja:
Kādi ir jūsu iespaidi pēc Gada balvas pasākuma?
Vai vērojama kāda izaugsme, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem? Kuri no skatē izstādītajiem objektiem likās interesanti jums? Kā vērtējat pasākuma norisi un organizāciju?
Un, izmantojot izdevību, jautājums:
Kāda ir jūsu attieksme pret A4D šogad pirmo reizi organizēto Bietes balvu?
Vai, jūsuprāt, tāda ir nepieciešama?
Uģis Šēnbergs
Uģis Šēnbergs. Arhitekts, AVF balva Arhitekta pēda 2007, nominācija kategorijā Jaunbūves―Sabiedriskas ēkas par darījumu centru, dzīvojamo māju Centra nams Rīgā, Republikas laukumā 3
Uz šīm gadu skatēm skatos kā uz labu spēli, intriģējošu šovu. Par ēku Jūrmalā, Jūras ielā 32, nevaru spriest, neesmu redzējis gala rezultātu, tikai būvniecības stadiju. Daudz neesmu redzējis. Arī Sīlis, Zābers un Kļava rekonstruēto biroja ēku Rīgā, Dzirnavu ielā 68, jo acīmredzot no ielas puses tas nav manāms. Nevienam arhitektam mūžā nav iespēja vērtēt arhitektūru. Arhitektūra ir radošs process. Katrs taisa pēc savas izpratnes. Vai to novērtē skatē, vai vēl pēc 5, 10, 100 gadiem, tas neko neizšķir. Žūrijā ir vieni franču arhitekti, pirms nedēļas Rīgā bija citi, ar kuriem iepazinos, kuru viedokli uzklausīju. Kādēļ man šie jāuzskata par labākiem? Nav tā, ka Francijas Arhitektu savienības priekšsēdētāja viedoklis ir visaugstākais.
Svarīgs ir šis apbrīnojamais svētku šovs. Jau otro gadu esmu pārsteigts, cik labi Edgars Treimanis to rīko. Salīdzinot ― Venēcijas biennāles noslēgumā nebija pat ne tējas, ne kafijas. Sadalīja Zelta lauvas, arhitekti garlaicīgi parunāja un izklīda. Tas bija nožēlojami. Šeit ― lieliski. Būtiski, ka izstāde ceļos apkārt pa Latviju. Dzirdēju, būs izstādīta Prāgā. Atnāku uz šo izstādi, ieraugu daudzus jaunus, brīnišķīgus projektus. Desmit varu sagremot, vairāk nevaru.
Portālu A4D un Bieti nestudēju. Mana galva nav miskaste. Var jau taisīt visādus novērtējumus, sačakarēt smadzenes un ļoti ātri nokļūt trakomājā jebkurā profesijā. Vajadzīgs ir izdarīt. Nevis runāt. Ja vari izdarīt, vari lekties. Daudziem ir slimība sēdēt internetā. Domāju, ka Biete ir pazaudēts laiks. Radi, trenējies! Bet likt tādus tekstus ir absurds. Tad vajag rakstīt kriminālromānus vai dzeju.
Linda Krūmiņa
MADE arhitekti
Biju domājusi, ka šogad balvu dabūs projekts, nevis māja. To māju es nezinu.
Bieti pamanīju, bija aizņēmusi vairākas slejas vienā dienā. Man liekas, ka nav iegūts cerētais rezultāts ― kāda saruna par to, kas ir uzcelts. Iegūti ir kādi savstarpējie konflikti. Katrā ziņā tas labais nav proporcionāls sliktajam. Katram ir viedoklis, bet to nevar uztvert par objektīvu analīzi, pie kuras dot diezgan skaļu nosaukumu Sliktākā ēka.
Reinis Liepiņš
Sudraba Arhitektūra
Droši visas nominācijas nedzirdēju, bet koncertzāles projektam bija jādod balva. Tāpēc, lai lieku reizi izteiktu atbalstu. Man liekas, tā ir ģeniāla tai vietai un kontekstam. Tīri politiski ― ja sabiedrības viedoklis daudz ko nosaka, vai tur būs vai nē, tad tas, ja arhitekti arī iedevuši balvu, nozīmē vēl vienu pozitīvu bonusu. Lielo balvu projektam, kurš, iespējams, notiksies, nevar dot. Pēc tam vēlreiz apbalvos? Man ļoti patika Zaigas Gailes biroja projekts Liepājai. Smalks.
Par Bieti ― superīgi! Tāpēc, ka briesmīgi objekti tiek celti vissvarīgākajās vietās. Tas ir riktīgs provinciālisms. Provinciālisms izpausmē nepieņemt savu vietu. Katrreiz to sajūt, atgriežoties no Eiropas. Skaidrs, ka norvēģu vai zviedru investoriem par Rīgu ir vienalga, viņus interesē kvadrātmetri. Bet vietējiem izpildītājiem… Par tiem, kas dabūja Bietes. Piemēram, universālveikala Centrs pārbūve, ko ikdienā reāli patērēju, tā ir baigā necieņa pret vidi. Tas ir tieši pašā centrā, kā sirdī Tev iedurtu! Kā tādu darbu lai nenovērtē negatīvi? Par to, ka runā par negācijas veicināšanu. Vienīgais, ko šī balva veicina, ir diskusija. Diskusija bija. Diskusija ir tad, kad ir vairāk nekā 10 komentāri. Bietes rezultāts ― ir tādi divi, nu, jā, sūdīgi darbi.
Uģis Kaugurs
Pilsētplānotājs, skates tehniskās komisijas dalībnieks
Svarīgāk nav kurš dabū to šķēli, bet kuri vispār tiek izvirzīti finālam. 3, 4 vai 5. Darbi ir ļoti līdzīgi. Nedomāju, ka tā ir absolūta patiesība, kurš ir uzvarētājs. To nosaka ikgada konjuktūra. Publicitātei, aprunāšanai un kritizēšanai ir svarīgi runāt vairāk nekā tikai par balvu ieguvējiem. Tendence ir plašāka. Mans darbs bija atlasīt finālistus. Slikti darbi vispār netiek izvirzīti, tikai labākie. Izvirzītais no neizvirzītā atšķiras ar to, ka ir interesantāks vai nebijušāks. Tāpat ir ar balvas piešķiršanu.
Ja Biete notika un tā izraisīja diskusiju, bija jēga. Ja cilvēki rakstīja komentārus, kaut kā tas viņus aizkustināja. Pasludināt, ka tas ir baigi objektīvi? Ja runājam, piemēram, par Šēnberga Centra namu, ir diezgan kuriozi, ka tas vienlaikus tiek izvirzīts kā labākais Gada balvai un kā sliktākais Bietei. Tas uzrāda tendenci, ka nekas nav viennozīmīgi. Man personīgi Bietes balva nepatīk un nevis noliedzot. Nepiekrītu tai kā vērtējumam, kā diskusijai ― jā. Tas, kurš saņem ananāsu noteikti nav galvas tiesu pārāks par to bez ananāsa, tāpat ir tiem ar bietēm, tikai otrādi. Par ko mēs runājam? Ne jau par veselu lērumu sliktas arhitektūras vai vispār nearhitektūras, kas nav pat pieminēšanas vērta. Saruna ir par pieminēšanas vērto. Līdz ar to Biete nav viennozīmīgs draņķis.
Zaiga Gaile
Zaigas Gailes birojs
Nebija notikuma. Tie nomināciju līderi tādi piezemēti… Ja divus iepriekšējos gadus bija konceptuāli kaut kas, kas mums likās kā notikums, tad te nu jābrauc vēlreiz apskatīties. Vēl man pietrūka tāda kopēja vērtējuma par procesu, kas pateiktu, kur mēs esam. Atbrauc francūži, viņiem viss patīk, iedzer vīnu, patusējas.
Ir veselīgi dabūt arī Bieti. Domāju, ka visā pasaulē tādas balvas ir. Ja ir Delfi, ir tautas izrunāšanās, kas patīk / nepatīk, tad te jau tomēr bija žūrija, balsošana. Kaut kā Triangula bastionam Biete pagāja garām. Tāds noputējis, pamests. Liekas, ka to drīz nojauks.
Mārtiņš Ošāns
Arhitekts, 2005.gada Lielās balvas laureāts
Forši, ka balvu saņem «jauni, stilīgi cilvēki». Tas ir tik normāli! Mūsu kurss pamazām sāk apbalvoties. Muļķīgs fakts, bet man par to liels prieks. Komisijas darbs, man liekas, ir objektīvs un labākajā kārtībā. Vienīgais mīnuss ― daži darbi, kas būtu pretendējuši uz Gada balvu, neparādās. Grūti izskaidrot kaut kādu arhitektu snobismu vai pārprastu attieksmi pret šo pasākumu.
Par Bieti līdz galam neiegruzījos. Man patika fakts kā tāds. Visumā tas ir kā reverss un averss. Tai balvai noteikti jābūt! Kā sastāvdaļai duālā sistēmā. Kamēr pastāv tāda vērtību skala ― labs / slikts, viennozīmīgi ir forši izteikties par visu plus / mīnuss. Tiklīdz vairs neesam šādā duālā sistēmā, vairāk nav jautājumu. Man liekas, ka ar laiku tas uzņems lielākus apgriezienus. Spriežot pēc latviešu nacionālajām īpašībām, tas nekad nebeigsies, un Biete vienā brīdī kļūs populārāka nekā Gada balva.
Jānis Lejnieks
Latvijas Architektūra, skates tehniskās komisijas dalībnieks
Domāju, ka balvas sadalītas atbilstoši. Nebiju klāt žūrijas pēdējā sēdē, kur no Latvijas puses piedalījās tikai Ilze Martinsone un Uģis Bratuškins. Žēl pēc manas iniciatīvas iedibinātās kategorijas Maza budžeta būves. Acīmredzot nepietiekoši izvērsa propagandu, bet es ceru, nākošajos gados mēs panāksim situāciju, ka varēsim parādīt ēkas, kur autori var apliecināt, ka ar maziem līdzekļiem sasnieguši maksimāli iespējamo efektu. Lielos vilcienos ― arī no kolēģiem dzirdēju uzskatu, ka nav nedz dziļu iekritienu, nedz augstu virsotņu, ir sasniegts vidējas kvalitātes līmenis. Bez pārsteigumiem. Vienkārši kvalitatīvas mājas.
Protams, ka Bietei ir jēga! Jebkura diskusija ir pozitīva. Kā mēs redzam, šāgada AVF balvu Arhitekta pēda saņēma arī Bietes laureāts. Gluži normāli, ka lietas tiek diskutētas. Runājot par konkrēto Bieti, es sākotnēji pat atbalstīju projektu viesnīcai tajā pašā Citadelē. Tā būtu bijusi viena no enkura vietām ― nākot no pasažieru stacijas, pa ceļam uz Vecrīgu viena laba viesnīca. Diemžēl viss apgriezās otrādi. Izskatās, ka nebūs stacijas, un viesnīca kļuvusi par neērtu dzīvojamo ēku. Vairāk vainojami investori, kas maina plānus, un arhitekti spiesti pielāgoties. Es ceru, ka Biete būs katru gadu, jo ir vērts problēmu skatīt arī šādi.
Aija Kokina
AKA birojs, balva kategorijā Ražošanas ēkas par sulu koncentrātu pārkraušanas un uzglabāšanas termināli Ventspils tirdzniecības ostā
Man liekas, ka vispārīgajam līmenim ir jāceļas. Mēs varam labāk. Šis nav tas līmenis. Izstādes notiek tādā steigā, jo nav laika. Varbūt daudzi nemaz neizstāda darbus, kas būtu jāizstāda.
Varbūt vajag vairāk tādu balvu kā Biete. Manuprāt, nevar tā izdalīt ― sliktākais. Jo ļoti daudz realizēto darbu ir slikti. Cilvēks pat nesaprot, jo gribējis to labāko. Vai tad projektētājs var projektēt ar domu, ka viņš slikti projektē?
Ieva Skadiņa
Kubs
Domāju, ka sen bija laiks nominācijā Jaunbūves nodalīt dzīvojamās mājas no pārējām. Un varēja paplašināt visas kategorijas. Lai nevajadzētu obligāti piešķirt ananāsu, bet atzīmētu vai izceltu vairākus ar kādu atzinību. Un vajag mazliet vairāk analīzes šajā pasniegšanas procesā. Tagad te vienā brīdī izskanēja, ka ir bijuši divi projekti, par kuriem bijusi lielākā cīņa. Varēja vairāk paskaidrot, kur un kāpēc. Es vienu no balvām būtu devusi arī Benjamiņa namam.
Šis laikam nav tas pats labākais gads. Togad, kad bija Ventspils bibliotēka un Kronberga privātmāja uzvarēja, likās, ka ir daudz un labi. Ka grūti izvēlēties. Šogad nebija līdera. Prieks, ka jaunajiem atkal iedod.
Par Bieti. Ja visi ir sapratuši, ka Latvijas arhitektiem ir problēmas ar kādu kritēriju izvirzīšanu, ar diskusiju mākslu utt., varbūt to visu sākot, vajadzēja izveidot kritēriju tabulu, pēc kuriem tiek vērtēts. Arhitektūras kompozīcija, funkcionalitāte, ritms, tektonika, bla, bla, bla, viss, ko mums skolā māca. Par katru velkam ķeksīšus. Pēc tam cilvēkiem ar patīk / nepatīk vērtējumu, lai saprastu, ir kritēriju skala. Tas padarītu to visu saprotamāku. Patreiz tas mazliet izvērties par apriešanu / apliešanu. Noteikti vajag, bet jāizskaidro kritēriji!
Iveta Ansone
Liepājas galvenā arhitekte
Manuprāt, šogad bija tāds tukšais gads. Arī no kolēģiem dzirdēju, ka nebija īsti ko izvirzīt. Nākošais ― nominācijām būtu jāliek gradācija. Jāskatās smalkāk. No Liepājas izvirzījām nelielus objektus, kādi nu mums ir ― pilsētvidē iesēdināti. Prieks, ka novērtēja!
Likās, ka nevaru atļauties piedalīties aptaujā par visām Latvijas Bietēm kopumā. Sabažījos, ka varētu būt palaidusi kaut ko garām, neredzējusi. Domāju, ka šādai balvai ir jābūt. Katrs mēs strādājam savā jomā, katrs savā pilsētā, reizēm nav laika paskatīties apkārt. Kad liek izteikt viedokli, labāko jau atrodi. Lai izteiktu nopēlumu, jābūt saudzīgam. Tomēr paslavēšana vairāk virza attīstību, nekā tas, ka iedodam slotas kātu par nesakoptību vai Bieti par sliktu objektu.