Arhiblogs 077 — uzvarošie skandināvi

Norvēģi tiek pie jauna muzeja, bibliotēkas un koncertzāles, somi turpina atjaunot savu vēstniecību tīklu pasaulē, bet dāņi iegūst balvas visās kategorijās. Prada modes skates 500 viesi kūleņojošā tetraedrā. Kā arhitektam aizpildīt brīvo laiku, kura kļūst arvien vairāk?

Somijai plānojot būvēt jaunu vēstniecības ēku Tokijā, konkursā uzvarējis projekts AIKI no somu arhitektiem Lahdelma & Mahlamäki. Kamēr Stokholmas Slussen satiksmes mezgla pārveidošanas konkurss vēl gaida rezultātus, tā piecu finālistu — Foster+Partners, Ateliers Jean Nouvel, BIG, kā arī zviedru Nyréns Arkitektkontor un Gert Wingårdh Arkitektkontor — priekšlikumi jau ir publiskoti. Arī Kopenhāgenai vajadzīgs vēl kāds kultūras centrs un bibliotēka. To vislabāk kopīgi uzzīmējuši vietējie COBE un Transform biroji.

Norvēģijā nule noslēgušies vairāki konkursi kultūras celtnēm. Nākotnē Bjorvīkas ostas apkaime kļūs par karstāko jaunās arhitektūras punktu Oslo — šeit jau iekārtojusies Snøhetta projektētā opera, tai pievienosies Munka muzejs, kuram labāko konkursa priekšlikumu radījuši Herreros Arquitectos, un Deihmana bibliotēka pēc Lund Hagem Arkitekter un Atelier Oslo projekta. Bet jaunu bibliotēku un koncertzāli Bodo pilsētā projektēs Londonas birojs drdharchitects. Hatleholas baznīcai arī organizēta starptautiska arhitektu sacensība, kurā 123 darbu konkurencē uzvarējuši dāņi Cornelius + Vöge.

Arch Daily vienu pēc otra publicē projektus no pirms gada aizsāktā ekskluzīvā ciemata Ordos 100,
kas paredz uzbūvēt 100 pasaules topa arhitektu projektētas villas
iekšējā Mongolijā, Ķīnā. Ar ekstrēmo klimatu un ainavisko apkārtni
eksperimentē F451 Arquitectura masīvā piecu pagalmu māja, R&Sie(n) materializētā leģenda, Sou Fujimoto Architects attiecību lauks, Multiplicities elpojošā (X) māja, Estudio Barozzi Veiga nomadu telts un citi ne mazāk interesanti priekšlikumi.

SANAA atklātībā parādījuši šīgada Serpentine Gallery paviljona pirmo skici — alumīnija dūmus parkā.

Tagad ik dienas var sekot līdzi AMO un Prada ilggadējās sadarbības jaunākajam lolojumam, Seulā topošajai burbuļa antitēzei jeb transformeram, lai uzzinātu, uz kura no saviem perfektajiem sāniem — taisnstūra, krusta, apļa vai sešstūra — tas šoreiz apvēlies.

Pagājušajā gadā nodegusī Delftas Tehnoloģiju universitātes Arhitektūras fakultātes ēka atdzims pilnīgi jaunā kvalitātē. Konkurss noslēdzies ar jaunām atziņām par nākotnes arhitektūras fakultātes veidolu un trim pirmās vietas ieguvējiem: Gijs Raggers Architect, Laura Alvarez Architecture un Laraqui—Bringer Architecture. Godalgoto darbu izstāde apskatāma Nīderlandes Arhitektūras institūtā (NAi) Roterdamā no 15.marta līdz 7.jūnijam. Projektu prezentācijas pieejamas arī lejupielādei.

Izstādes

Work AC: 49 cities, Storefront for Art and Architecture, Ņujorka, 14.aprīlis—30.maijs. Work Architecture Company  vairāku gadu garumā veikuši salīdzinošu pētījumu par nekad nerealizētu urbānismu 49 pilsētās. Intriģējošā studija izstādē un grāmatā stāsta par metropoles izpratni no romiešu apmetnes līdz 20.gadsimta utopiju projektiem.

Starptautiskā Roterdamas arhitektūras biennāle, kas norisināsies no šīgada 24.septembra līdz 2010.gada 10.janvārim, atklājusi mājaslapu. Kurators Kēss Kristiānse (Kees Christiaanse) uzskata, ka joprojām nav aktuālākas tēmas par pilsētām, tāpēc tuvojošās biennāles apakšvirsraksts būs Exploring Urban Futures.

Apbalvojumi

Kimam Herfortam Nīlsenam (Kim Herforth Nielsen), vienam no dāņu biroja 3XN dibinātājiem, piešķirts Dānijas augstākais apbalvojums arhitektūrā. Kristiana Frederika Hansena vārdā nosaukto medaļu Dānijas Karaliskā mākslas akadēmija pasniedz kopš 1830.gada, un to iepriekš saņēmuši arī Jorns Utsons un Arne Jākobsens.

Cits dānis — Žuljēns de Smedts (Julien De Smedt) — savukārt saņēmis Roterdamas—Māskanta balvu jaunajiem arhitektiem. Piecus tūkstošus eiro un iespēju publicēt grāmatu ik pārgadus saņem kāds īpaši daudzsološs 35 gadu vecumu nesasniedzis arhitekts. Šo balvu nereti pasniedz arī jaunām radošām apvienībām, to saņēmuši, piemēram, Mecanoo, 51N4E un vēsturnieku grupa Crimson.

Žurnāli

Iznācis MARK 19.numurs, kas stāsta par UN Studio muzikālo teātri MUMUTH Grācā, Delugan Meissl projektēto Porsche muzeju Štutgartē, ķīniešu arhitekta Vanga Šu (Wang Shu) filozofiju būt dialogā ar ainavu, un primitīvajiem vīriešiem no Japānas.

Arī Icon #71 nespēj atturēties no skaitļu fetiša: 20 arhitekti un 20 dizaineri meklē iespējas, kā pārvērst globālo ekonomisko recesiju par atspēriena punktu.

Pēc divu gadu pārtraukuma Berlages institūts atsācis izdot Hunch. 12.numura tēma — birokrātija un veidi, kā tā ietekmē mūsdienu arhitektūru.

Ko iesākt arhitektam bez darba?

Visus negaidīti bez darba palikušos arhitektus vieno līdzīgas nodarbes: šobrīd vispopulārāk ir atgriezties pie savulaik atliktās domas par studiju turpināšanu, mācīties gatavot mājās un izmēģināt jaunus sporta veidus, kā to dara kāda arhitekte Bostonā. Savukārt kāds Džons Morfīlds Sietlā sācis tirgot padomus mājas iekārtošanai par 5 centiem, tā iegūstot vairākus nelielus pasūtījumus un aizsākot lētas arhitektūras kustību. Citi padomdevēji iesaka pieteikties starpdisciplinārām studijām Nīderlandē vai lūkot pēc darba Kazahstānas pusē. Vēl viens mērķtiecīgs laika piepildīšanas veids ir dalība starptautiskos konkursos. Starp Londonas Dizaina festivāla Lightbox paviljona konkursa 610 dalībniekiem — arī pieci no Latvijas.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
10 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Blokz

beidzot arhiblogs daudz/maz sakarīgā apjomā

A4D

vari būt mierīgs: tādi tie reiz bija un būs arī turpmāk!

Blokz

wake up! Nav iespējams būt mierīgākam par A4D, kas krīzes laikā raksta, kā aug pilsētas un maizes vietā, dala bietes..

;)

…uz barikādēēm!!! :O

blokz

Garais draņķis

ģenerēt idejas un justies kā māksliniekam. Riktīgam māksliniekam 🙂 Un nedarīt neko.

Blokz

beidzot arhiblogs daudz/maz sakarīgā apjomā

A4D

vari būt mierīgs: tādi tie reiz bija un būs arī turpmāk!

Blokz

wake up! Nav iespējams būt mierīgākam par A4D, kas krīzes laikā raksta, kā aug pilsētas un maizes vietā, dala bietes..

;)

…uz barikādēēm!!! :O

blokz

Garais draņķis

ģenerēt idejas un justies kā māksliniekam. Riktīgam māksliniekam 🙂 Un nedarīt neko.

10
0
Lūdzu, komentējietx