Apkopoti gada balvai pieteiktie darbi

Pirms dažām nedēļām beidzās darbu pieteikšana Latvijas arhitektūras gada balvai (LAGB), un nu visi pieteiktie ir apkopoti un arī apskatāmi Arhitektu savienības mājaslapā. Šobrīd savu darbu veic vietējā atlases žūrija, apbraukājot un klātienē skatot balvas pretendentus. Izvēlētie gada balvas nominanti tiks izziņoti preses konferencē septembrī, kad tiks publiskots arī fināla žūrijas, — ārzemju ekspertu, — sastāvs.  Godalgas pasākumu virkne kulminēs ar apbalvošanas ceremoniju, kas plānota 18. oktobrī.

Šogad gada balvai ir pieteikti 54 darbi, kas ir pēdējos gados lielākais skaits. Ierasti iesniegtie darbi dalīti divās kategorijās — “Objekti”, kas, protams, nozīmē pabeigtas būves, un —“Procesi”, kas aptver pētījumus, publikācijas, izglītojošus un citus sarīkojumus, kā arī jebkuru citu arhitektūras notikumu.

Kā vērienīgāki un nozīmīgākie šī gada darbi ir jānosauc divi lielie — Jaunā Rīgas teātra pārbūve un Rīgas pils kastelas daļas atjaunošana.  Abu divu mokpilnos pārtapšanas procesus nepārspīlēti var dēvēt par sāgām, kas reprezentā Latvijas arhitektūras, būvniecības, lēmumu pieņemšanas un naudas tērēšanas procesus kopumā. Abi balvai pieteikti pat divkārši, — no dažādām pusēm.

Starp interesantākajiem, intriģējošākajiem, inovatīvākajiem gribētos nosaukt trīs skolu ēkas — Smiltenes vidusskolas pārbūvi, Ekziperī straptautisko koledžu un pamatskolu Sillamē, Igaunijas ziemeļaustrumos, kā arī — Gāliņciema bibliotēku Ventspilī un Valmieras muzeja paplašinājumu. Jāpiemin noteikti arī virkne veselības, medicīnas iestāžu ēku — gan jaunbūves (Bērnu slimnīcas psihiskās veselības centrs, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrsa ēka Tvaika ielā), gan atjaunojot izteiksmīgas vēsturiskās ēkas (Sarkanā Krusta slimnīcas pārbūve, Rēzeknes slimnīcas infekcijas nodaļa).  Pietiekami interesanti darinājumi ir redzami arī starp privātmājām, daudzdzīvokļu mājām un biroju ēkām.

 

Balvas nolikums paredz darbu vērtēšanu pēc Davosas kvalitātes sistēmas, kas piedāvā astoņus arhitektūras kvalitātes kritērijus. Tie ir: pārvaldība, funkcionalitāte, vide, ekonomika, daudzveidība, konteksts, vietas izjūta un skaistums.

“Labajam ir jādod iespēja parādīties, tāpēc esam gandarīti par kolēģu atsaucību un drosmi nodot savus darbus kompetentas žūrijas vērtēšanai. Šogad saņemts pēdējos gados lielākais pieteikumu skaits, un atlases žūrija jau ir uzsākusi pamatīgu darbu, tuvāk iepazīstot katru no tiem un katru izskatot kā vienlīdz nozīmīgu. Plašā skaitā pieteiktas sabiedriskās ēkas — nami veselības aprūpei, izglītībai, kultūras baudīšanai —, kas nozīmē lielāku arhitektūras pienesumu plašākai sabiedrībai,” uzsver Latvijas Arhitektu savienības padomes priekšsēdētājs Artūrs Lapiņš.

Šogad žūrija vērtēs 47 objektus un 7 procesus. Lielākā daļa objektu atrodas Rīgā un Pierīgā (30), pa 6 Vidzemē un Kurzemē, 3 objekti pieteikti Latgalē, savukārt pa vienam — Zemgalē un — arī Igaunijā. Lielākā daļa pieteikumu ir kategorijā “Sabiedriskās ēkas” (15), kam seko “Komercēkas un ražošanas ēkas” (10), kā arī “Daudzdzīvokļu ēkas” (8).

Latvijas Arhitektūras gada balva ietver trīs pakāpju apbalvojumus — atlases žūrijas balvu un nominanta diplomu visiem atlases žūrijas izvirzītajiem nominantiem, fināla žūrijas balvu jeb LAGB 2024 labākajiem nominētajiem darbiem un LAGB 2024 Grand Prix vienam darbam saskaņā ar fināla žūrijas lēmumu.

Pirmajā kārtā darbus vērtē atlases žūrija: Miķelis Putrāms, arhitekts, arhitektu biroja “MADE arhitekti” līdzdibinātājs LAGB 2023 Grand Prix laureāts un žūrijas priekšsēdētājs, Linda Krūmiņa, arhitekte, “MADE arhitekti” līdzdibinātāja, LAGB 2023 Grand Prix laureāte, Juris Poga, arhitekts, Latvijas Arhitektu savienības padomes loceklis, vairākkārtējs LAGB laureāts, Dagnija Smilga, arhitekte un kuratore, studijas “Ēter” līdzdibinātāja, LAGB 2022 Grand Prix laureāte, Sandis Voldiņš, Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes loceklis, bijušais Kultūras ministrijas valsts sekretārs, Jānis Šiliņš, būvinženieris, “Citrus Solutions” projektu vadītājs, Ilze Martinsone, Latvijas Arhitektūras muzeja vadītāja, Latvijas Mākslas akadēmijas vieslektore, publiciste.

LAGB ir prestižs apbalvojums, kas ne tikai akcentē izcilākos sasniegumus Latvijas arhitektūrā un rūpējas par nozares attīstību, bet arī veicina sabiedrības izpratni par arhitektūru. Balvas finālisti tiks nosaukti 2024. gada augusta beigās, tos vērtēs starptautiska žūrija, kuras sastāvs tiks izziņots atsevišķi. Apbalvošanas ceremonija plānota 2024. gada 18. oktobrī.

LAGB organizē Latvijas Arhitektu savienība ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, LAGB Lielā partnera “Tikkurila”, kā arī Valsts kultūrkapitāla fonda, “Delfi”, “Deko”, “Knauf”, “Gaismas stils”, “Neiburgs”, Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses atbalstu.

Latvijas Arhitektūras gada balvai 2024 pieteiktie darbi

 

 

Sagatvoja: Artis Zvirgzdiņš
Informācija: Veronika Viļuma, Latvijas Arhitektu savienības komunikācijas speciāliste

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
8 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Vēl nekad nebiju tik pacilāts, izsoļojot cauri Kr.Barona ielai. Rīga pamazām pārvēršas par humpalu paradīzi, ne tikai drēbju, bet arī arhitektūras. Kr.Barona ielā savairojušās humpalu bodes, kas tagad saucas jaukajā vārdā Vintāža. manu uzmanību piesaistīja nams, kas iebūvēts Kr.Barona ielas tukšajā pleķī pie LIAA, starp Dzirnavu un Avotu ielu. Tā fasāde mazliet oda, kas norādīja ka te darbība notikusi nesen un paceļot acis mans žoklis atkārās – kāda situācijas izpratne, kāds jauks humpalu pardon Vintāžas izstrādājums un ar skārda benķīšiem skatlogos. Sākumā neizpratu – kas tas, bet tad iebraucu – tā tak pietura ar fifīgiem jumtiņiem, kas aizsargā piesēdušos ceļiniekus… Lasīt vairāk »

Miķelis

Viss kas izvirzīts gada skatei ir so, so. Mēs bez tā visi būtu iztikuši, ja nezinātu ka tas ir tapis. Dies ar to JRT, nu kam viņš īsti interesē, pat Vilis Daudziņš ir apaudzis ar tādu sūnu, ka grūti nokasīt. Nu labi, ir mums pils no gruvešiem izcelta, bet nu kam tas interesē, tur taču nekā jauna nav. Bet te….stilā….vintāžīgi….kaut kādas greizās izbūves a la Maržels, johaidī, humpalīgi piegriezts, sastiķētas 80.-90.gadu fasāžu klozītes, uzliekot kā puķes lēto akmeņu ovālus uz fasādes. Super. Ar izjūtu, humoru un atbrīvoti Rīgas dievinātajā vēsturiskajā centrā NKMP svētnīcā. Johaidī – mums ir savs beļģis Maržels… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 5 mēneši pirms - rediģētājs Miķelis
Miķelis

Neatceros par vārtiem, bet ja tos nokrāsotu, bet labāk pārklātu ar lapiņu zeltu, Miķelis būtu starā, – Rundāles baroks pienes minerāli!

Evelīna

starp dzirnavu un avotu ielu..? par kuru vietu ir runa?

Miķelis

Dzirnavu un Pērses ielu. Biju tik aizgrābts, ka minoties ar fiksīti un postējot a4d.lv sajaucu ielas. Piedošanu. Kurš gan ir šis dižais latviešu Martēns Maržela? Vai tik šis nebija NRJA Ledus? Bet nav NRJA rokraksts. Kāds jaunais, kāds izlēcējs, kurš apspēlējis visu NKMP? Vai vecs vīrs ar sirmu bārdu un mazbērnu pulku? Kurš ir šis ģēnijs, arhitektūras Dimantu bārstītājs necilajā Kr.Barona ielā? Paceļu savu katliņu un novēlu uzvaru Gada skatē! Bravo, Maestro!

Evelīna

pēc apraksta, ko rakstīji, likās, ka ir šis, tāpēc samulsu par ielām sākumā.
Man pašai ārkārtīgi simpatizē, arī gan pati pieturvieta :))

Miķelis

Paldies Evelīna!

Pēteris, tas tak ir Pēteris. Un vēl kāds puisis. Johaidī. Es jau domāju – kurš tad te ir Rīgas galvenais hipsteris? Jau savu fiksīti lepni stūrēju pa Kr.Barona ielu, padomju laika naģeni ar uzrakstu ЮРМАЛА ’79 piekārtodams un tik negaidīti aplauzos 🙂 Izrādās Pēteris. Un neviens nav ievērojis, neviens nav izvirzījis Galvenajai balvai?
Kāds diez ir angliskais nosaukums šai ēkai? Pēteri, atklāj nu vecais draugs! Būs jāuztaisa T-krekliņš ar ēkas attēlu un kādu hipsterīgu uzrakstu – Rigas Hundertwasser-Bande kennt keine Gnade!

Pēdējo reizi rediģēts 4 mēneši pirms - rediģētājs Miķelis
8
0
Lūdzu, komentējietx