Vieglatlētikas manēža Gulbenē — ĒTER

Novembra sākumā noslēdzās arhitektūras metu konkurss Gulbenes vieglatlētikas manēžai, apliecinot pilsētas ambīcijas kļūt par šī sporta veida centru Latvijas austrumu reģionā un nākotnē piedāvāt izcilu sporta infrastruktūru visa gada garumā, kā arī — uzlabot pašas Gulbenes pilsētvidi. Par labāko konkursā četru priekšlikumu sacensībā tika atzīts biroja ĒTER darbs. Viņu piedāvājumā galvenos apjomus — manēžu, viesnīcu ar konferenču centru un āra hokeja halli (vasarā — 3×3 basketbola laukumi), vienotā telpiskā un funkcionālā kompozīcijā apvieno promenāde gar stadiona tribīņu augšu. Promenāde ar koka konstrukciju jumtu padara manēžu par atvērtu un publisku ēku, optiski samazina tās lielo mērogu no dažādiem skatu punktiem, ļaujot manēžai jūtīgi iekļauties apkārtnes ainavā.

Vieglatlētikas stadions ar 1508 skatītāju sēdvietām kopā ar World Athletics standartam atbilstošu vieglatlētikas manēžu kļūtu par nozīmīgu reģionālu vieglatlētikas centru, kurā var risināties starptautiska mēroga sacensības. Telpiskās uzbūves pamatā ir tribīņu veidotā funkcionālā ass ar Sporta promenādi, kurai pieslēdzas pārējie apjomi — manēža, viesnīca ar konferenču centru un hokeja halle. Promenāde ar koka konstrukciju jumtu padara manēžu par atvērtu un patiesi publisku ēku, optiski samazina tās lielo mērogu no dažādiem skatu punktiem, ļaujot manēžai jūtīgi iekļauties apkārtnes ainavā. Sporta promenāde spēcina ap stadionu eksistējošās publiskās ārtelpas, veidojot savienojumu starp diviem skvēriem.

Ieeja Vecgulbenes muižas parka pusē tiek paplašināta, veidojot ‘Sporta skvēru’, kas ļauj uzņemt ikdienas sportistu un apmeklētāju plūsmas. Nākot no Gulbenes centra pa Oskara Kalpaka ielu, tiek saglabāts savienojums caur Stadiona skvēru, garām pārsegtajam hokeja un jaunajiem āra sporta laukumiem. Promenāde ved uz tribīnēm un manēžu, saglabājot iespēju cilvēkiem ikdienā iziet cauri stadionam, redzēt sporta aktivitātes vai ņemt tajās dalību, padarot to par aktīvu pilsētas daļu.

Manēža veidota pēc World Athletics standartiem, kas primāri ir paredzēta vieglatlētikai un pielāgojama citiem sporta veidiem, uzstādot pārvietojamu grīdas segumu, grozus un tīklus. Vienota materialitāte un konstruktīvi konceptuāla skaidrība, pielietojot viegli saliekamu balti krāsotu metāla nesošo karkasu manēžai, betonētas stadiona tribīnes, un laikmetīga koka karkasa āra jumta konstrukciju, padara ēku viegli uztveramu. Tās konstrukcija ir arī tās telpa. Galvenais konstruktīvais akcents veltīts stadiona āra tribīnēm, viesnīcas ēkas fasādei un āra hokeja hallei, kas veidotas no līmētā koka karkasa.

No jumtiem tiek vākts lietus ūdens, kas tiek uzglabāts ūdens tvertnēs zem stadiona tribīnēm un lietots stadiona laistīšanai. Koka, kā atjaunojama, ilgtspējīga materiāla lietošana kompleksa nesošajās konstrukcijās un fasāžu apdarē samazina tā kopējo CO2 nospiedumu. Stiklotie atvērumi projektā veidoti noēnoti ar āra konstrukciju palīdzību, lai mazinātu telpu pārkaršanu vasarā. Solārie paneļi uz manēžas jumta – enerģijas ražošanai, ūdens sildīšanai, enerģijas re-cirkulācija, lietojot siltumu no iztērētā gaisa manēžā, no ledus saldēšanas iekārtām hokeja āra hokeja laukumam ir dažas no European Green Deal stratēģijām, kuras iespējams īstenot šajā projektā.

Gulbenes vieglatlētikas manēža

Oskara Kalpaka ielā 1A, Gulbenē
Metu konkurss, 1. vieta

Arhitektūra: ĒTER — Kārlis Bērziņš, Niklāvs Paegle, Dagnija Smilga, Beatrise Šteina, Mārtiņš Starks, Kēta Siliņa, Juris Paegle
Būvinženieris: Gatis Vilks/BICP

2021

Dalīties ar ierakstu:

5 1 Balsot
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
4 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
JAYZ

It kā forši! Bet vai ciemam ar 7k iedzīvotājiem vajag tādu monstru? Var jau būt.

Miķelis

Pagājušo nedēļu bija LR1 raidījums “Kultūras rondo”. Tur pirmo daļu visi žēlojās, ka cilvēki neapmeklē kultūras pasākumus, bet stāv rindā Lidl. Solvita Krese pateica vispār kaut ko absurdu, ka mākslai, teātrim jādodas pie šiem cilvēkiem un tur jārīko izrādes un izstādes. Un tad pienāca Kindzulis ( Kaspars Vanags ) un pateica visu ko domā, tai skaitā par Mežaparka estrādi, kuru lietosim reizi piecos gados, par reģionālajām koncertzālēm un nespēju visu to infrastruktūru uzturēt. Ir kāda problēma Latvijā – nespēja domāt kompleksi, ietverot rūpju lokā arī tos, kas stāv rindā pie Lidl, kas dzīvo aprūpes namos, bērnu namos. Nav šeit Ziemeļvalstu… Lasīt vairāk »

Jančuks

nu kā jūs nesaprotat, vajag taču Briseles izdalītās naudas apgūt, nu tad nākošais projekts būs Gulbenes lidosta vai izbūvēt kanālu DAUGAVA – Gulbene ar Gulbenes Ostu un ar tāmi uz 500 M EUR- nu ko, foršs projekts, visiem/daudziem būs darbs

JAYZ

Mani interesē uzturēšanas izmaksas šādai būvei. Cik % tas apēdīs no Gulbenes budžeta?

4
0
Lūdzu, komentējietx