Viedais, skanošais mežs — priekšlikums Latvijas paviljonam Expo 2020 Dubaijā

Iepriekšējā gada nogalē tika rīkots konkurss Latvijas paviljona koncepcijai 2020. gada pasaules izstādē Dubaijā. Līderos bija divi spēcīgi, tomēr atšķirīgi priekšlikumi, — konkursā ar 1. vietu tika novērtēts Mailītis Arhitektu priekšlikums, taču pēc otrās kārtas un sarunu procedūras žūrija īstenošanai izvirzīja radikālāko piedāvājumu — “Ēters”, kura autori bija  Niklāvs Paegle, Dagnija Smilga un Kārlis Bērziņš.  Tā kā šis darbs šobrīd ir attīstības stadijā, lai tiktu īstenots Dubaijā, tā autori pagaidām nevēlās projektu publiskot. Tikmēr ir iespēja iepazīties ar otru priekšlikumu, kas inovatīvi un asprātīgi apspēlē pierastākas tēmas — Latvijas dabu un  mūziku, krustojot tās ar tehnoloģiju aspektiem. Tā autori tātad ir komanda, kuras kodolu veido  Mailītis Arhitekti.

VIEDAIS, SKANOŠAIS MEŽS  savieno prātus, lai radītu cilvēcīgāku nākotni

Priekšlikums Latvijas paviljona Expo 2020 Dubaijā

Latvijas paviljons ir skanošs, vieds mežs, kurš ieved apmeklētāju savā tēlainajā Latvijas dabas, kultūras un tehnoloģiju pasaulē un “uzrunā” to ar skaņas palīdzību. Tas izaicina apmeklētājus piedalīties kopīgas, inovatīvas un pasaules skaņas radīšanā. Paviljons ir instruments — Latvijas skaņu ainava un identitāte, kam piemīt mākslīgais intelekts. Līdzko apmeklētājs rada savu skaņu, Mežs atbild.

Ekspozīcijas ceļš ved cauri stāstiem par Latvijas dabu, kultūru, tehnoloģijām, infrastruktūru un inovācijām. Mežs aicina apmeklētāju ceļojumā no pamatvērtībām uz nākotnes tehnoloģijām – no meža pamatnes uz koku galotnēm. Ekspozīcija pieejama gan fiziskā, gan virtuālā veidā.

Paviljons ir mūzikas instruments. Tā struktūrā iekarināti 176 skanoši metāla stieņi un to palaidējmehānismi — klavieru tipa vālītes. 88 no palaidējmehānismiem iedarbina apmeklētājs, ejot pa laipu, otrus 88 — dators ar elektromagnētiskā slēdža palīdzību.

Paviljona laipas veido amfiteātri, skatuvi, mūzikas spēlēšanas zonu, savukārt, skanošie stieņi jeb “stīgas” rada gaismas un scenogrāfijas projekciju virsmas performanču pasākumiem. Galvenās funkcijas papildina bārs, dizaina suvenīru veikals, kā arī uzņēmēju tikšanās, konferenču un videoseansu telpa. Pilnvērtīgu darbību nodrošina arī ofiss, tehniskās telpas un palīgtelpas.

Paviljona struktūra veidota kombinējot koka un metāla konstrukcijas. Tā apvieno metāla vieglumu, kompaktumu un izturību nesošajās daļās ar koka estētiskajām un ekoloģiskajām kvalitātēm apdarē un mēbelēs.

Vizuālās identitātes pamatā ir ideja iemiesot LIMIT-LESS LATVIA jeb identitāti bez ierobežojumiem, kurai nebūtu viena perspektīva vai narratīva, bet sistēma, kas ir pamats ar neierobežotām iespējām. Sistēmas pamatā modulārajā logotipā satiekas dati ar skaņu.  Vizuālās sistēma balstīta uz paviljona arhitektūru, gan tajā izmantoto skaņas instalāciju kā atsauce uz nošu datorrakstu — MIDI vizuālo izskatu. Tajā atspoguļojas Latvijas lietus un miglas, kā arī paviljona mākslīgais intelekts — Gudrais Mežs.

Caur paviljona pieredzi un ekspozīciju Latvija pozicionē sevi kā cilvēcīgu, radošu, inovatīvu, kā arī kulturāli un tehnoloģiski augsti attīstītu, pasaulei, tirdzniecībai un sadarbībai atvērtu valsti.

 

VIDEO :

 

 

Autori

Arhitekti: Mailītis Arhitekti — Austris Mailītis, Reidži Kobajaši, Andra Odumāne, Žanete Bērziņa, Jānis Lielmanis, Gresa Morina

Grafiskais dizains, ekspozīcijas interakcija, video: Associates, Partners et Sons — Edgars Zvirgzdiņš, Ainis Permins

Klaviebūvnieks: Kļaviņš Piano

Video mūzikas komponiste — Anna Ķirse

Gads: 2018

Web: www.mailitis.lv

 

 

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx