Viedais, skanošais mežs — priekšlikums Latvijas paviljonam Expo 2020 Dubaijā

Iepriekšējā gada nogalē tika rīkots konkurss Latvijas paviljona koncepcijai 2020. gada pasaules izstādē Dubaijā. Līderos bija divi spēcīgi, tomēr atšķirīgi priekšlikumi, — konkursā ar 1. vietu tika novērtēts Mailītis Arhitektu priekšlikums, taču pēc otrās kārtas un sarunu procedūras žūrija par pārliecinošāko atzina radikālāko piedāvājumu — “Ēters”, kura autori bija  Niklāvs Paegle, Dagnija Smilga un Kārlis Bērziņš.

Tā kā šis darbs šobrīd ir attīstības stadijā, lai tiktu īstenots Dubaijā, tā autori pagaidām nevēlās projektu publiskot. Tikmēr ir iespēja iepazīties ar otru priekšlikumu, kas inovatīvi un asprātīgi apspēlē pierastākas tēmas — Latvijas dabu un  mūziku, krustojot tās ar tehnoloģiju aspektiem. Tā autori tātad ir komanda, kuras kodolu veido  Mailītis Arhitekti.

VIEDAIS, SKANOŠAIS MEŽS  savieno prātus, lai radītu cilvēcīgāku nākotni

Priekšlikums Latvijas paviljonam Expo 2020 Dubaijā

Latvijas paviljons ir skanošs, vieds mežs, kurš ieved apmeklētāju savā tēlainajā Latvijas dabas, kultūras un tehnoloģiju pasaulē un “uzrunā” to ar skaņas palīdzību. Tas izaicina apmeklētājus piedalīties kopīgas, inovatīvas un pasaules skaņas radīšanā. Paviljons ir instruments — Latvijas skaņu ainava un identitāte, kam piemīt mākslīgais intelekts. Līdzko apmeklētājs rada savu skaņu, Mežs atbild.

Ekspozīcijas ceļš ved cauri stāstiem par Latvijas dabu, kultūru, tehnoloģijām, infrastruktūru un inovācijām. Mežs aicina apmeklētāju ceļojumā no pamatvērtībām uz nākotnes tehnoloģijām – no meža pamatnes uz koku galotnēm. Ekspozīcija pieejama gan fiziskā, gan virtuālā veidā.

Paviljons ir mūzikas instruments. Tā struktūrā iekarināti 176 skanoši metāla stieņi un to palaidējmehānismi — klavieru tipa vālītes. 88 no palaidējmehānismiem iedarbina apmeklētājs, ejot pa laipu, otrus 88 — dators ar elektromagnētiskā slēdža palīdzību.

Paviljona laipas veido amfiteātri, skatuvi, mūzikas spēlēšanas zonu, savukārt, skanošie stieņi jeb “stīgas” rada gaismas un scenogrāfijas projekciju virsmas performanču pasākumiem. Galvenās funkcijas papildina bārs, dizaina suvenīru veikals, kā arī uzņēmēju tikšanās, konferenču un videoseansu telpa. Pilnvērtīgu darbību nodrošina arī ofiss, tehniskās telpas un palīgtelpas.

Paviljona struktūra veidota kombinējot koka un metāla konstrukcijas. Tā apvieno metāla vieglumu, kompaktumu un izturību nesošajās daļās ar koka estētiskajām un ekoloģiskajām kvalitātēm apdarē un mēbelēs.

Vizuālās identitātes pamatā ir ideja iemiesot LIMIT-LESS LATVIA jeb identitāti bez ierobežojumiem, kurai nebūtu viena perspektīva vai narratīva, bet sistēma, kas ir pamats ar neierobežotām iespējām. Sistēmas pamatā modulārajā logotipā satiekas dati ar skaņu.  Vizuālās sistēma balstīta uz paviljona arhitektūru, gan tajā izmantoto skaņas instalāciju kā atsauce uz nošu datorrakstu — MIDI vizuālo izskatu. Tajā atspoguļojas Latvijas lietus un miglas, kā arī paviljona mākslīgais intelekts — Gudrais Mežs.

Caur paviljona pieredzi un ekspozīciju Latvija pozicionē sevi kā cilvēcīgu, radošu, inovatīvu, kā arī kulturāli un tehnoloģiski augsti attīstītu, pasaulei, tirdzniecībai un sadarbībai atvērtu valsti.

 

VIDEO :

 

Autori:

Arhitekti: Mailītis Arhitekti — Austris Mailītis, Reidži Kobajaši, Andra Odumāne, Žanete Bērziņa, Jānis Lielmanis, Gresa Morina
Grafiskais dizains, ekspozīcijas interakcija, video: Associates, Partners et Sons — Edgars Zvirgzdiņš, Ainis Permins
Klaviebūvnieks: Kļaviņš Piano
Video mūzikas komponiste — Anna Ķirse

Gads: 2018
Web: www.mailitis.lv

Dalīties ar ierakstu:

4
Pievienot komentāru

avatar
10000
2 Komentāru pavedieni
2 Pavedienu atbildes
0 Sekotāji
 
Visvairāk komentētais komentārs
Komentētākais komentāru pavediens
4 Komentāru autori
Atis SedlenieksswedenAndersonsArhitekte Nesenie komentāru autori
jaunākie vecākie visvairāk balsotie
Arhitekte
Guest
Arhitekte

Vai Latvijas dalība EXPO attaisno ieguldītos līdzekļus? Kāpēc, piemēram, Zviedrija nepiedalās?

Andersons
Guest
Andersons

Tāpēc, ka mēs zviedri esam pragmātiski, mēs ar biznesu nodarbojamies, ne izrādīšanos. Mums nav Sprīdīša kompleksa un Zilo govju pavairošanas programmas.

sweden
Guest
sweden
Atis Sedlenieks
Guest
Atis

Lielisks projekts! Žēl, ka budžets nostūma otrajā vietā..