Rasu nami Viļņā

Rasų Namai, dzīvojamais komplekss nomaļā Viļņas parkā  ir viens no spilgtākajiem pēdējā laika lietuviešu arhitektūras projektiem, kas rudenī saņēma vienu no piecām Lietuvas arhitektūras balvām un tika izvirzīts arī Eiropas Savienības Mīsa van der Roes balvai un, kā vienīgais no Baltijas iekļuvis arī 40 labāko skaitā.

Rasų namai ir dzīvojamais kvartāls, kas sastāv no 18 ēkām un atrodas Paviļņas reģionālajā parkā Viļņā (Rasas (lietuviski: Rasos) ir apkaime Viļņas dienvidaustrumos, kas visvairāk slavena ar iespaidīgo kapsētu — vecāko pilsētā). Patiesībā to nevar saukt gluži par kvartālu — nami 0,7 hektāru zemes gabalā ir novietoti strīpā abpus nelielai strupceļa ieliņai.

Komplekss sastāv no 18 ēkām, kas izvietotas abpus nelielai ieliņai, atrodas ainaviskā parkā Viļņas nomalē. Zemes gabals ir kokiem noaugušā ziemeļu nogāzē, augstākajā pusē no ieliņas atrodas 1920. gadu munīcijas pagrabi, bet zemākajā pusē — neliels strauts.

Tādejādi projekta izaicinājums bija izteikti šaurais zemes gabals ar būtisku kritumu, saules gaismas trūkums, kā arī kultūrvēsturiskā mantojuma objekts. Konceptuālā atbilde uz šiem uzstādījumiem slēpjas pretstatu pārī : PACELT + NOLAIST. Tas nozīmē — ēkas zemes gabala augstākajā pusē ir paceltas uz metāla stabiem, lai gūtu vairāk saules gaismas un reizē neskartu vēsturisko munīcijas noliktavu sienas, kamēr ēkas zemākajā pusē ir pazeminātas, — lai nodrošinātu privātumu, — to pirmais stāvs ar nelieliem āra pagalmiņiem atrodas  zemāk par ielas līmeni.

Astoņas paceltās ēkas ir novietotas starp munīcijas pagrabiem un paceltas, tā lai no ielas būtu redzamas pagrabu sienas dzegas. Ēku pāri atbilst pagrabu ieeju pāriem. Šīs ēkas ir pagrieztas ar galu pret ielu, tādejādi pieskaņojoties ieejām pagrabos.

Ieliņas ziemeļu pusei piekļaujas pazemināto ēku fasādes, veidojot pārtrauktu apbūves fronti. Desmit ēkas novietotas tā, ka pieslēdzas divām terasēm — ielas līmenim  un stāvu zemāk — pagalma līmenim, strauta malā. Atbalsta sieniņas starp ēkām, atdala mašīnu stāvvietas ielas līmenī un privātās terases lejas līmenī.

Ēku kompleksa viengabalainību nodrošina vienotais apdares materiāls — koka dēļi apšuvums, kuram gan ir vairākas variācijas, veidojot atšķirīgas faktūras, iedvesmu smeļoties vietējās tradīcijās. Ideju par kompleksa viengabalainību vēl vairāk vairo vienotais arhitektūras detaļu, mēroga un tonālais risinājums.

Uz metāla stabiem pacelto ēku ideja paģērēja dzelzsbetona konstrukciju lietojumu, kamēr citi projekta elementi izmanto vairāk vietējus un tradicionālus materiālus kā māla ķieģeļus un koka konstrukcijas jumtiem. Fasādes apšuvumam ir izmantota Sibīrijas lapegle, kas ir cirsta netālu un sākotnēji patinēta, lai iespējami samazinātu vajadzību pēc kopšanas vēlāk. Ēku kompaktā forma un lielums samazina siltuma zudumus, kā arī atvieglo piekļuvi ikvienam elementam iespējamā remonta gadījumā. Attiecības starp apkārtējo dabu, kultūrvēsturisko mantojumu un jaunajām būvēm arī var vērtēt kā ilgtspējības aspektu.

Rasų Namai, dzīvojamais komplekss Viļņā

Arhitekti:
Paleko ARCHstudija — Rolandas Palekas, Bartas Puzonas, Petras Išora; 
PLAZMA
 — Rytis Mikulionis, Gytis Vaitkevičius, Povilas Daugis

Kopējā platība:  2890 m²
2013—2015

Foto: Norbert Tukaj

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx