Mūsdienīga privātmāja laukos pieļauj visai plašu izpausmju spektru starp vernakulāru tradīciju un avangardisku minimālismu vai ekspresiju, — rezultāts atkarīgs gan no īpašnieka vēlmēm un arhitekta redzējuma, kā arī no vietas konteksta. Arņa Kleinberga projektētā māja Smiltenes novadā, Vidzemes augstienes pakalnā, ir tapusi lēnā procesā un pauž gan piezemētu mieru un līdzsvaru ēkas galos, taču vidusdaļā, kur atrodas dzīvojamā istaba, — kļūst atvērta un dinamiska, dāvājot plašus skatus uz ezeru un mežaino ainavu.
Ainaviski perfekts zemes gabals ezera krastā ar izteiktu reljefu, blakus mežs. Ir 2013. gads, kad pirmo reizi tur ierodos. Stāvās nogāzes augšmalā kopā ar saimniekiem izrunājam un virtuāli iezīmējam vietu ģimenes nākotnes ligzdai. Lejā ezermalā jau labi iesēdusies pasen uzceltā pirts guļbūve, tai uz būvniecības laiku tiek atvēlēta pagaidu mītnes loma.
Izcilā novietne nebūt neveicina projekta ātrāku virzību. Drīzāk tā ievelk pamatīgās pārdomās un meklējumos. Sākotnējais uzstādījums gan paliek nemainīgs — divas guļamistabas, dzīvojamā telpa ar ēdamistabas zonu, virtuve un nepieciešamās palīgtelpas izvietojamas vienā stāvā, vēl arī iztiksim bez garāžas — auto novietojami zem nojumes.
Nedaudz mulsina vietas plašums un tās ainaviskais spēks pretstatā salīdzinoši nelielajai apbūves programmai. Tas rosina raudzīties pēc zināma līdzsvara. Idejas attīstības ceļš ved pie iegarenas formas būvapjoma, kurš gan iesākumā pārlieku uzpumpējas, tomēr pēc saimnieku pārdomu pauzes tiek pieklājīgi reducēts. Kaut kur procesa vidū iesaistās latviskais pamatīgums — koka karkasu nomaina gāzbetona mūris, tomēr individuāli profilēto dēlīšu apdare paliek.
Beidzot klāt projekta finišs — V formā iestieptais būvapjoms pietuvināts arhitekta vīzijai par ēkas veidolu ar skaidru funkcionālo dalījumu, ļaujot austrumu spārnā pret ezeru iekārtot guļamistabu zonu, ziemeļu galu atstājot saimniecības telpām un auto nojumei, starp abiem spārniem veidojot plašu piebraucamo pagalmu, bet centrālo daļu ar panorāmas skatu uz mežaino ainavu atvēlot mājas dzīves baudīšanai.
Uzkāpšana kalnā jau pati par sevi garantē plašu redzējumu un spārnotu sajūtu, kas nu vēl pastiprināta ar ēkas piepacēlumu virs nogāzes un ekspresīvi uzrautu apjoma stūri, kur ietilpināts meditācijas jeb darba kabineta balkoniņš ar īpaši tālu skatu pāri ezeram ielejā un priežu jaunaudzei tepat blakus mājai.
Rezultātā māja izdevusies divdabīga — no vienas puses mierīga un līdzsvarota, pat piezemēta, bet pilnīgi citāda pret ezeru, kur tā kļūst atvērta un dinamiska, kā lidojumam sasparojusies.
Jauna un visnotaļ pozitīva kopdarba pieredze manā praksē — saimnieka īsti profesionāla ieinteresētība būvniecības procesa novadīšanā, skaidra izpratne par vēlamo kvalitāti un spēja to nodrošināt veicina tiešām atzīstama rezultāta sasniegšanu. Visā mājas tapšanas laikā arhitekts būvlaukumā ierodas vien dažas reizes — vairāk, lai apmierinātu savu ziņkāri un pie viena uzteiktu rūpīgo darbu.
Interjera noformējums pilnībā paliek ģimenes ziņā. Saimnieces vadībā, ar profesionālas dizaineres atbalstu, tas tiek izlolots līdz pēdējai niansei, sniedzot prieku un gandarījumu pašiem ēkas lietotājiem.
Lauku privātmāja Vidzemē
Arhitektūra: ARHIS ARHITEKTI
Arnis Kleinbergs
Ivo Dzenis, Kārlis Prolis
Simona Ozola, Ieva Štāle, Donna Bormane
Būvkonstrukcijas: IV Projekts un gala versijā — Igors Putniņš
Interjers: saimnieku ampluā
Projekts 2013 — 2017
Būvdarbi 2016 — 2020
Nu, Arni – slēpi sveci zem pūra. Šis ir maz brilijantiņš, kuru gribas aplūkot vēl un vēl – katra šķautne zaigo saulē savādāk. Viss ir savās vietās un nav nekā lieka ( nu te nav pat tās krusteniskās kolonnas ). Kā teiktu mans suitu opaps – es i beigts 😉
Miķeli, sveiks ! Pilnīgi godīgi , man vienmēr ir patiess prieks kā Tu šeit izņemies. Bez ironijas. Nesaprotu kāpēc vēl neesi kļuvis par slavenu rakstnieku un mokies ar arhitektūru .Facebook platformā Arnis nekad neko nav slēpis un šī nama būvniecība ik pa brīdim tika atspoguļota jau no nama būvniecības sākuma …Vai nu arī “es i beigts” ar smaidiņu nozīmē kaut ko citu…. ?
Tas nozīmē ka Miķelis labsajūtā guldz. Facebook nelietoju, esmu uzticīgs a4d.lv, tā kā ja nav a4d.lv, objekts Miķelim neeksistē. Šis bija patīkams pārsteigums, atklājums. Ir vairāki arhitekti, kuru domāšana mani ļoti pozitīvi uzvelk. Andis, Arnis, Pēteris, Uldis, Reinis, Andrejs, Renārs, Austris, Lielais Andris, utt. Tā kā ja kādreiz esmu bargs, tas tikai lietas labā.