Ekskluzīvs ciemats Mangaļsalas kāpās

Lai iegūtu idejas Mangaļsalas attīstībai, kur iecerēts izveidot ekskluzīvu dzīvojamo rajonu, no 24.28.oktobrim Rīgā norisa kārtējais starptautiskais arhitektu plenērs Jūras kāpas—Mangaļsalas nākotnes attīstības vīzijas. Tajā uzvarējis Folkera Gīnkes vadītā biroja priekšlikums.

Ap 80 hektāru lielajā teritorijā Mangaļu pussalā starptautiska investoru grupa izrādījusi interesi veidot jaunu ciematu, kas uzņemtu 1500 līdz 2500 iedzīvotāju. Rīgas Attīstības plānā 2006. 2018.gadam šī vieta iezīmēta kā dzīvojamās apbūves teritorija ar apstādījumiem.

Žūrija lēma 1.vietu piešķirt Austrijas arhitektu birojam Giencke & Company, 2.vietu — Gianni Botsford Architects no Londonas. Pārējie dalībnieki bija POOK arkkitehtitoimisto (Somija), Atelier Thomas Pucher (Austrija), LOVE architecture and urbanism (Austrija), Armands Bisenieks Arhitekti (Latvija), 2R+K (Latvija).

1.vieta — On to paradise

Autori: Volker Giencke, Colin Fournier, Petra Friedl, Daniel Luckeneder, Albert Elmenreich, Michael Kapeller

Veidojot ekskluzīvu dzīvojamo rajonu, autori visvairāk vēlējušies saglabāt esošā meža auru, tāpēc apbūve plānota saudzīgi, sekojot mežā atrodamajām spontānas kustības radītajām līnijām — takām, kas nostiprinājušās laika gaitā. Lai veidotu sakarus ar tuvāko apkaimi, plānots nodibināt ciešu saikni ar visām tuvumā esošajām ūdens malām: divi gājēju ceļi ziemeļu virzienā uz jūru, gājēju un auto ceļš uz austrumiem — Vecdaugavas dabas liegumu, un gājēju ceļš uz dienvidiem, Daugavas krastu. Vēlama būtu arī saistība ar upi rietumu pusē, taču krastmalu bloķē Rīgas brīvosta, nākotnē tomēr šāda iespēja ir paredzēta.

Teritorijas austrumu daļā, uz pašvaldībai piederoša zemes gabala, izvietots apkaimes centrs, kam piemīt visas nelielas pilsētas centra funkcijas. Rietumu pusē iepretim ostai plānots četrstāvīgs apjoms, kurā apvienoti dzīvokļi, lielveikals un sporta klubs. Dienvidaustrumu pusē, kur apskatāmā teritorija saskaras ar Daugavu, paredzēta jauna jahtu osta. Visu pārējo teritoriju aizpilda dažādu tipu mazstāvu dzīvojamās ēkas.

Satiksmi neregulārās formas teritorijas iekšienē nodrošina autoceļš — nepārtraukta cilpa, kas izkārtota vidēji 40 metru attālumā no zemes gabalu sarežģītās ārējās kontūras. Lai gan sagaidāms, ka pamatā visi jaunā rajona iedzīvotāji pārvietosies ar personīgajām automašīnām, tiek paredzētas divas sabiedriskā autobusa pieturas vietās, kur cilpa satiekas ar esošajiem ceļiem. Teritorijas iekšienē gājēju un riteņbraucēju ceļi atdalīti no automašīnu satiksmes. Vecdaugavas pusē ceļš paredzēts uz uzbēruma, kas reizē pasargātu teritoriju no applūšanas.

Visai detalizēti izstrādāta dzīvojamās apbūves tipoloģija: vienģimenes mājas projektētas ar iekšpagalmu, kas nodrošina skatus uz apkārt esošo mežu, vienlaicīgi ļaujot justies pasargātam. Šīs ēkas iespējams arī bloķēt dzīvojamo māju rindā. Otrs tips ir divstāvu ēka ar studiju augšstāvā, izmantojama arī kā divu dzīvokļu nams.
Projektētās ēkas zemei pieskaras pavisam viegli, lai saglabātu pēc iespējas dabiskāku vidi. Visas dzīvojamās mājas veidotas uz platformām, kas paceļas pusmetru virs zemes.

2.vieta — Nature city

Autori: Gianni Botsford, Makiko Ito, Eduardo de Oliveira Barata

Šajā darbā žūrija augstu vērtēja veikto teritorijas analīzi un praktisko pieeju plānošanai. Pieņemot, ka jūras tuvums tieši ietekmē zemes vērtību, veidots tīkls, kura acis izplešas piekrastes virzienā, kā arī pielāgotas topogrāfijas īpatnībām. Ēku izvietojumu savukārt nosaka plūdu bīstamība un vēlēšanās saglabāt meža raksturu — apbūve paredzēta augstākajās vietās, kur jāizcērt pēc iespējas mazāk koku. Šāda shēma ir konceptuāli un grafiski pievilcīga, un, šķiet, to varētu brīvi turpināt jebkurā virzienā, tomēr problemātisks tomēr ir izkārtojums un orientēšanās šāda izmēra teritorijā.

 

Vairāku citu projektu autori nav samierinājušies ar vides kvalitāti, ko piedāvā Mangaļsalas smilšu kāpas un mežs: tiem piešķirti vēl citi «dabīgi» veidojumi: viens no Austrijas arhitektu birojiem Atelier Thomas Pucher paredz teritoriju sadalīt sešās daļās, katrā no tām izrokot paprāvu ezeru, savukārt otrs — LOVE architecture and urbanism — ar saukli «Uz pludmali!» (To the beach!) pāri visiem zemes gabaliem pārvilkuši divas jaunas kāpu joslas.

Somijas komanda no POOK arkkitehtitoimisto biroja Mangaļsalā redz ciematu ozollapas formā, kur iekšējo dzīslojumu veido vairāki jauni kanāli. Apvienība 2R+K (Pēteris Ratas, Dāvids Rubīns, Rasa Kalniņa, Māris Putns) Mangaļsalai uzmetuši zvejas tīklu, kurā ieķērušās dzīvojamās apbūves zonas ar savstarpēji atšķirīgiem organizācijas principiem un apbūves tipoloģiju.

Teritorijas mērogs kļūst saprotams brīdī, kad uz biroja Armands Bisenieks Arhitekti pamata izveidotā komanda (Armands Bisenieks, Andris Vītols, Egons Bērziņš, Edgars Treimanis) salīdzina to ar Pāvilostu: tāda paša izmēra pilsētu jūras piekrastē. Pēc līdzīgiem pincipiem kā Pāvilostā arī izvietota jaunā apbūve: «lineāras struktūras piestāv gleznainai ainavai».

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
6 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
mazais

interesanti, ka 2.vietas ieguvēji plūdu riska zonā izveido mazākus un VAIRĀK zemes gabalu.

susļiks

ja zemesgabali ir tik lieli, lai pietiktu vieta tikai knapai vasaras mājiņai, tad jau viss ok. plūdi tāpat tur gadās tikai ziemas vētrās un pavasaros.

Dabas draugs

Kur paliks dzīvnieki, kas tur dzīvo? Mangaļsalā katru vasaru ligzdo peļu vanagi, ir redzamas mežacūkas, stirnas, lapsas, jenotsuņi un citi zvēri. Tur aug arī smilšu neļķes un naktsvijoles. Tiks iznīcinātas mājas retiem augiem un zvēriem.

mazais

interesanti, ka 2.vietas ieguvēji plūdu riska zonā izveido mazākus un VAIRĀK zemes gabalu.

susļiks

ja zemesgabali ir tik lieli, lai pietiktu vieta tikai knapai vasaras mājiņai, tad jau viss ok. plūdi tāpat tur gadās tikai ziemas vētrās un pavasaros.

Dabas draugs

Kur paliks dzīvnieki, kas tur dzīvo? Mangaļsalā katru vasaru ligzdo peļu vanagi, ir redzamas mežacūkas, stirnas, lapsas, jenotsuņi un citi zvēri. Tur aug arī smilšu neļķes un naktsvijoles. Tiks iznīcinātas mājas retiem augiem un zvēriem.

6
0
Lūdzu, komentējietx