Barona 72 — Jaunromāns & Ābele

Torņu māja

Jaunā ēka atrodas Kr.Barona un Bruņinieku ielas krustojumā. Apkārtējo apbūvi raksturo divi tipi – šai Kr.Barona ielas posmā izplatīta divstāvu koka ēku apbūve, savukārt Bruņinieku ielai raksturīgi lielie 4-6-stāvīgie mūra nami. Šeit saduras divi dažādi apbūves tipi, kas, mūsuprāt, ir viena jaukākajām Rīgas vēsturiskā centra savdabībām. Noteikti jāatzīmē arī otrā ielas pusē esošā N.Draudziņas ģimnāzija, kas šo krustojumu jau pieradinājusi pie modernas arhitektūras, kas pilsētbūvnieciski labi ierakstās kopējā pilsētas audumā.

Centāmies ņemt vērā visu trīs tipu apbūvi, kas uzdevumu padarīja ļoti interesantu. Pirmkārt, apjoms tika veidots, reaģējot uz blakus esošajām divstāvu ēkām, pārņemot no tām dzegas līniju, ievērojot blakus māju esošo stāvu skaitu un logu ritmu. Bet šādā veidā netiek akcentēts kvartāla stūris, kas šajā vietā būtu pieņemams, ja ēka tur būtu saglabājusies jau no seniem laikiem, tomēr ne jaunbūves gadījumā. Tradicionāli 2-3stāvu stūra ēkām ir raksturīgi nelieli stūra akcenti vai vispār tiek iztikts bez tiem. Mūsu gadījumā apkārtējo apjomu stūri ir ļoti izteikti, kas lielākoties jau sākas no ēkas vidusdaļas un turpinās uz augšu vismaz vairāku stāvu augstumā, saaugot kopā ar pārējo ēkas būvmasu un izvirzoties virs tā. Šo stūra akcentu motīvu ņēmām par pamatu, veidojot jauno jumta izbūvju kompozīciju. Iegūts izteiksmīgs ēkas siluets, kas uzsver kvartāla stūri ar funkcionālu ēkas apjomu kārtojumu, sadalot ēku vairākās daļās, nevis ar dekoratīvu stūra akcentu. Rezultāts labi ierakstās kopējā ielas perspektīvā, jo izmanto tos pašus principus, ko apkārtējā vēsturiskā apbūve.

Pirmajā stāvā ar atsevišķu ieeju paredzētas komercplatības, bet sākot no 2.stāva – dzīvokļi ar atsevišķu ieeju no pagalma. Automašīnām un tehniskajām telpām atvēlēts pazemes stāvs. Pavisam paredzēti 9 dzīvokļi – pa trim 2.un 3.stāvā, un vēl katrā tornī pa vienam. Ja pirmie 6 dzīvokļi veidoti atbilstoši visām mūsdienu standarta prasībām, tad torņos esošajos dzīvokļos vairākas funkcijas apvienotas vienā telpā. Tomēr logu izvietojums uz visām debess pusēm un plašie skatu leņķi atsver mazliet saspiestos plānojumus un padara šos dzīvokļus īpašus. Kuram gan kādreiz nav gribējies dzīvot skaistā stūra tornītī?

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx