Sampling ir viens no nedaudzajiem Latvijas birojiem, kuru ambīcijas sniedzas tālāk un pāri vienkārši būvju radīšanai. Jāatceras, ka savulaik tieši viņi Latvijā ieveda tobrīd pasaulē populāro PechaKucha formātu, kas īsā laikā arī Rīgā kļuva par iecienītu un intensīvu platformu koncentrētām un aizraujošām sarunām par arhitektūru, dizainu, mākslu un citām saistītām nozarēm. Abi biroja vadītāji — Mantens Devrīnts un Liene Jākobsone ir bijuši un arvien ir iesaistīti arī izglītības darbā augstskolās.
Nesen Sampling nāca klajā ar izdevumu “Conversations”, — tātad “Sarunas “. Nelielo, bet koncentrēto grāmatiņu var saukt arī par Sampling radošā darba manifestu, kas, balstoties uz vienu no biroja īstenotajiem arhitektūras projektiem, atspoguļo viņu skatījumu uz domāšanu, mācīšanos un projektēšanu. Arhitektūra viņiem ir sarunas, reakcijas un refleksijas par uzdoto tēmu, un arī katalizators, lai nonāktu pie vēlamā. Sarunas dažādos līmeņos vienlaicīgi — ar pasūtītājiem un celtniekiem, ar vietu un telpu, ar mērogu.
«House 61 — ģimenes mājoklis Jūrmalā — ir projektēts un uzcelts no 2018. līdz 2021. gadam. Mums tas nozīmēja iespēju pietuvoties saviem arhitektūras ideāliem un ambīcijām, un galu galā rosināja šai ēkai veltīt plašāku publikāciju. Tomēr tā nav gluži būves dokumentācija, bet drīzāk refleksija par mūsu domāšanas, mācīšanās un projektēšanas veidu. Konkrētais projekts mudināja mūs dalīties ar savu pieredzi un atziņām, kas sakrājušās kopš 2010. gada, kad dibinājām biroju Sampling.
Mēs arhitektūru uzskatam par kaut ko jēgpilnāku un mērķtiecīgāku, nekā fiziskas pajumtes radīšana dažādām nodarbēm. Tā veido mūsu vidi, mūsu pasauli; tā ietekmē veidu, kā rīkojamies un uzvedamies; tā organizē mūsu sabiedrības ikdienas rutīnas un rituālus. Mums ir ļoti svarīgi aptvert šos kompleksos procesus un mijiedarbības. Ir arī ļoti iedvesmojoši un fascinējoši saprast kā citi arhitekti reaģē uz šiem izaicinājumiem. Tāpēc piedalīšanās kritiskās diskusijās par arhitektūru, — sekojot, sekmējot un rosinot šīs diskusijas —, tas vienmēr mums ir bijis tikpat nozīmīgi kā pati projektēšana un celtniecība. Arī apbūvētās vides vērošana joprojām ir būtiska šī procesa sastāvdaļa, lai izprastu arhitektūru un izkristalizētu mūsu pašu domas.
No vienas puses, šī grāmata ir vienas ēkas īstenošanas dienasgrāmata; bet, no otras puses, ēka ir jāuztver tikai kā piemēra izpēte, caur kuru tiek atklāti daži mūsu arhitektūras pieejas aspekti. Tomēr to nedrīkst uzskatīt par izsmeļošu mūsu pieredzes, vīzijas vai ieceru izklāstu, jo šīs konkrētās ēkas tipoloģija nosaka acīmredzamas robežas tam, ko var iekļaut šajās sarunās.»
Sampling. Conversations
2022
80 lappuses
ISBN 978-9934-23-546-7
kur varam nopirkt grāmatu?