Nelegālais arhitekts

The Illegal Architect

Jonathan Hill

Izdevējs: Black Dog Publishing, 1998

Iesaka: nelegālis

Šis ir pirmspilnsapulces sveiciens kolēģiem. Grāmatas muguriņu ievēroju man simpātiskās, amerikāņu arhitekta izveidotās arhitektūras apskata lapas a weekly dose of architecture plauktā what we are reading? zem šķirkļa criticism. The Illegal Architect ir teju parodija profesijai, kur galveno lomu spēlē arhitektūras lietotājs.

Grāmatā vienlaikus veikti divi pētnieciski ceļojumi — konceptuāls un materiāls — no profesionāla arhitekta līdz nelegālam un Nelegālo Arhitektu institūta projektam iepretim Karaliskajam Britu Arhitektu institūtam (RIBA). Grāmata ir krustvārdu prātula arhitektam — brīvam no profesionālisma un lietotāja iztēlei pretimnākošam, kas apšauba un apgāž ieradumus, kodus un likumus arhitektūrā.

Aptuveni piecdesmit lappušu plānajā grāmatā ar tekstu un attēliem pusi uz pusi profesijas kritika pretnostatīta hipotētiskā Nelegālo Arhitektu institūta zīmējumiem. Autors iedarbīgi oponē organizācijām, kas pastāv par arhitektu profesiju, neskatoties uz augošo nevērību pret lietotāju vajadzībām. Bez opozīcijas grāmata ir pilna idejām par arhitekta lomu un metodēm, par mākslas un arhitektūras attiecībām, bet attēli ataino atšķirīgo arhitektūras lietotāja uztveri. Tieši fakts, ka grāmata nebūtu uzrakstīta, ja arhitekti lietotāju turētu augstākā vērtē par estētiskām vai citām interesēm, nodrošina tās popularitāti.

Džonatans Hils ir Londonas Bārtleta arhitektūras skolas arhitektūras un vizuālās teorijas profesors. Viņaprāt, arhitektoniskā izpēte jāfokusē uz arhitektūras objektu — ēku, maketu vai zīmējumu. Salīdzinot attiecības starp arhitektu, ēku un tās lietotāju ar mākslinieku, mākslas darbu un skatītāju vai rakstnieku, tekstu un lasītāju attiecībām, Hils lomu sadali arhitektūrā atsvaidzina ar atziņu, ka arhitektūrai ir vairums citu radītāju, pirmkārt — lietotājs. Lietotājs ir arhitektūras projekta galvenā interese!

Arhitektūras pētnieks Hils veido izstādes, piedalās grupu projektos un diskusijās, ir publicists kā arī autors divām jaunākām grāmatām — Actions of Architecture: Architects and Creative Users, 2003; Hunting the Shadow-Immaterial Architecture, 2005. Hila darbi ir tulkoti 8 valodās.

The Illegal Architect izdevēja — britu apgāda Black Dog Publishing interese ir eklektiski, taču svaigi izdevumi par mūsdienu mākslu, arhitektūru, dizainu un fotogrāfiju, kuros rūdītu profesionāļu devums nolikts līdzās praktikantu piedāvājumiem.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx