Latvijas architektūras 101. numurs

Ceļmalas arhitektūra ir žurnāla vasaras numura tēma. Uz vāka redzamais ūdens tūrisma centrs Bāka Rēzeknes novadā ir viens no daudzajiem objektiem, kurus vērts apmeklēt. Jānis Dripe komentē Salacgrīvas novada jauno apbūvi, un varam ielūkoties arī viņa projektētajā Mekes krogā. Saistošs ir  Rīgas Spīķeru kafejnīcas Kitchen interjers. Pārsteidzoša un provokatīva ir Arņa Kleinberga veiktā motormuzeja Bauskas filiāles rekonstrukcija, kā arī piedāvājums piebūvēt CSDD biroja ēku Rīgas Motormuzejam Mežciemā.  Apskatīti tūrisma informācijas centru Tērvetē un Garkalnē konkursu projekti. Ar Spilves lidostas vēsturi iepazīstina Vita Banga, un publicēta arī Arhis vīzija teritorijas attīstībai. Vecrīgas ielu mantojuma realitāti analizē ceļu inženieris Aivars Treicis, bet ķieģeļu arhitektūru — Ieva Zībārte un Evelīna Ozola. Purvciema ekoloģiskās savrupmājas vēsturi atklāj Ivita Ose. BREEAM-LV rokasgrāmatu komentē Zane Sauka. Milānas Mesē viesojas Dzintra Purviņa, par Austrijas paviljonu Vankuverā kā valsts zīmolu raksta Anda Latviete. Armands Pužulis uzsāk rakstu sēriju par Rīgas aglomerāciju. Pāvilostas problēmas atklāj Katrīna Kukaine.

Redaktora sleja

Turpinās padomju industriālās ainavas un arhitektūras pārveide mūsdienu vajadzībām. Šoreiz uz žurnāla vāka redzamais ūdenstūrisma centrs Bāka ir simpātisks jau vien ar to, ka industriālā ēka ir ieguvusi jaunu funkciju un kļuvusi publikai pieejama. Pilsētu un lauku novadu vizītkarti veido ne tikai jaunie moteļi, kafejnīcas, degvielas uzpildes stacijas, bet arī vecā fona apbūve. No tās krietna daļa pārmaiņu desmitgadēs ir kļuvusi lieka, jo nav saimnieciski izmantojama, bet turpina veidot Latvijas seju.

Pirmo iespaidu par valsti nevar atkārtot, tas mēdz būt pats noturīgākais. Cik lielā mērā tā radīšanā un veidošanā ir iesaistīts arhitekts? Pašvaldības ir atskārtušas, ka Eiropas nauda nāk un tā ir jāņem. Daudzviet vajadzīgām ceļu infrastruktūras pārbūvēm blakus kā sēnes pēc lietus parādās objekti, uz kuriem grūti attiecināt vārdu dizains. Labākajā gadījumā tie ir internacionālie paraugi vai vietējā amatnieka kvalitatīvs darbs, sliktākajā — «kaut kā» atdarinājums.

Nesen kolēga Talsos pauda savu sašutumu par kādu privātā dārza, kas ievietots no publiskā ceļa labi redzamā vietā, iekārtojumu. Lietpratēji saprot, ka importētie platmasas dārza rūķi degradē latviskās mazpilsētas «īsto seju», un daudz nebūs līdzēts, ja tos mālā darinās vietējais tautas mākslas meistars. Bet ko mēs varam darīt?  Vai publiskā gaume, ja tādu varēsim izveidot, spēs nostāties pret «svēto» privāto īpašumu «tīri» estētiskā aspektā?

Brīvajā laikā ceļojot arvien lielāku uzmanību pievēršam ne tikai ēdiena un apkalpošanas kvalitātei, tam kā mūs sagaida ceļmalas krodziņos, viesu namos un visa veida servisa vietās, bet arī — kā tajās vietās izskatās. Mūsdienu ceļmalas arhitektūrai jāspēj ne tikai pakalpot, bet arī atstāt labu pēcgaršu. Mekes krogs Tallinas — Rīgas šosejas 51. kilometrā vēl nesen bija nevienam nevajadzīga saimniecības ēka. Pēc pārbūves pat tā velostatīvs — vietējā amatnieka darbs, tīkami harmonē ar veco guļbūvi.

Dalīties ar ierakstu:

3
Pievienot komentāru

avatar
10000
3 Komentāru pavedieni
0 Pavedienu atbildes
0 Sekotāji
 
Visvairāk komentētais komentārs
Komentētākais komentāru pavediens
0 Komentāru autori
Nike running shoesMr Pink Eyes Nesenie komentāru autori
jaunākie vecākie visvairāk balsotie
Mr Pink Eyes
Guest
Mr Pink Eyes

Ļoti interesants numurs padevies LA redakcijai. Paldies!

Mr Pink Eyes
Guest
Mr Pink Eyes

Ļoti interesants numurs padevies LA redakcijai. Paldies!

Nike running shoes
Guest
Nike running shoes

http://www.nik…ax2016sales.us/ Nike Air Max 2016 http://www.fit…clearances.org/ Fitflop http://www.nik…x2015outlet.us/ mens Nike Air Max http://www.can…utletuk.org.uk/ Canada Goose outlet http://www.fit…arances.org.uk/ Fitflop clearance sale http://www.fit…stralia.com.au/ Fitflop http://www.mon…utletsuk.co.uk/ Moncler jackets http://www.hua…pascher2016.fr/ Nike Huarache pas cher http://www.airmax90shoes2017.us/ Air Max 2017 http://www.mon…etsshop.org.uk/ Moncler outlet http://www.bel…ket2017.org.uk/ Belstaff jacket http://www.max90femmehommes.fr/ Air Max 90 femme http://www.air…pascher2017.fr/ Air Max 2017 http://www.ros…sale-uk.org.uk/ Nike Roshe http://www.air…ches-uk.org.uk/ Nike Air Huarache http://www.new…dphones.org.uk/ Dre Beats http://www.air…acherun2017.us/ Nike Air Huarache http://www.max90pascher2016.fr/ Air Max 90 http://www.ros…menforsales.us/ Roshe Run women http://www.cgparkajackets.co.uk/ Canada Goose jackets http://www.her…kellybag.co.uk/ Hermes Kelly bag http://www.cha…oshepascher.fr/ Nike Roshe Run pas cher http://www.hua…runpas-cher.fr/ Nike Huarache pas cher http://www.cgparka2017.org.uk/ Canada Goose parka sale http://www.yee…50shoes950.com/ Yeezy Boost 750 http://www.2017max90.fr/… Lasīt vairāk »