Valsts pamet novārtā CK ēku, NRJA aicina uz akciju

Ar 1. aprīli Valsts nekustamie īpašumi pārtrauc īres līgumus ar bijušās Centrālkomitejas ēkas iemītniekiem, aizbildinoties ar novecojušu ugunsdzēsības sistēmu un nolemjot ēku bojāejai. Lai vēlreiz pievērstu uzmanību modernisma mantojuma situācijai un tieši daudz apspriestajai ēkai Elizabetes ielā 2, birojs NRJA, kas pagājušajā gadā vienā no nama kabinetiem — tā sauktajā MAD arhitektūras telpā — rīkoja regulāru konceptuālu izstāžu un performanču sēriju, tagad aicina uz akciju, ko nodēvējuši par ēkas bērēm, — trešdien, 31. martā, no 14.00 līdz 16.30,  ievērojot nepieciešamos pulcēšanās ierobežojumus un atstarpes.

Nams Elizabetes ielā 2 ir celts 1974. gadā, iedvesmojoties no UNESCO centrālās ēkas Parīzē un tādējādi pierādot padomju arhitektu spēju būt uz viena viļņa ar pasaules modernisma tendencēm. Valsts īpašumā ēka nonāca neilgi pēc Padomju Savienības sabrukšanas — 1996. gadā, un kļuva par mājvietu Pasaules tirdzniecības centram un vēlāk — individuāliem īrniekiem. Līdz 2018. gadam ēka saglabāja savu statusu kā kultūrvēsturiski vērtīga būve tehniski apmierinošā stāvokli. Taču 2020. gadā kultūras ministrs pēkšņi nāca klajā ar ieceri ēku nojaukt un tās vietā celt Nacionālo koncertzāli. Lēmums par nama nojaukšanu tika pieņemts aiz slēgtām durvīm, bez diskusijām ar sabiedrību un nozares profesionāļiem. Neilgi pēc tam ēkas kultūrvēsturiskās vērtības līmenis tika pazemināts uz mazvērtīgu.

Par spīti daudziem iebildumiem — gandrīz 3000 parakstiem, kas savākti platformā Mana balss, Latvijas starptautiskā modernisma pieminekļu aizsardzības organizācijas DoCoMoMo aicinājumam ēku saglabāt un atvērt sabiedrībai, arhitektu grupas lūgumam namam piešķirt kultūras pieminekļa statusu, Latvijas Arhitektu savienības, Latvijas Būvinženieru savienības un Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātes vadības iebildumiem pret sasteigto un nepārdomāto procesu, Baltijas arhitektūras skolu plenēru dalībnieku secinājumiem, ka šī nav piemērotākā vieta koncertzāles būvniecībai un bijušās UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāres aizrādījumu, ka par ēkas nojaukšanu vai pārbūvi ir jāinformē Pasaules mantojuma centrs, Kultūras ministrija ir palikusi pie sava. Lai arī Latvijas Arhitektu savienība ir uzsākusi alternatīvu Nacionālās koncertzāles novietņu atlasi, kultūras ministrs Nauris Puntulis joprojām nepieļauj domu, ka alternatīvo koncertzāles novietņu vidū nebūs viņa virzītā Elizabetes iela 2: “Es esmu drošs, ka tā būs arī īsajā sarakstā. Esmu drošs, ka tā būs arī fināla sarakstā, jo nesaredzu šeit nu tādu ļoti spēcīgu konkurenci Elizabetes ielai 2. Visas pazīmes liecina par to, ka Elizabetes iela 2 šā brīža situācijā ir labākais risinājums. Esmu diezgan drošs, ka Arhitektu savienība piedāvās šo Elizabetes ielu kā labāko risinājumu.” Vēl šī gada 17. martā Nauris Puntulis Latvijas Radio paziņoja, ka “ne mans, ne valdības viedoklis par Nacionālās koncertzāles atrašanās vietu Elizabetes ielā 2 nav mainījies.”

Pievēršot uzmanību nama liktenim, cerot uz ēkas atdzimšanu un centieniem atrast tai cieņpilnu pielietojumu, kā arī uz Arhitektu savienības stingro nostāju, birojs NRJA aicina uz simboliskām “ēkas bērēm”, — 31. martā no 14.00 līdz 16.30 nolikt ziedus pie CK ēkas ieejas, ievērojot pandēmijas noteikto distancēšanos.

 

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
9 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Ik pa laikam kādu no arhitektiem “aizķer” nejēdzība, kas nāk no valdības puses – tā bija ar piemēram Strēlnieku muzeja ēku, tagad ar CK namu. Problēma tā, ka lielākā daļa mūsu rindās ir bailīgo, kuri nekad priekšniecībai pretī nerunās un uz tepiķa nelēks. Varbūt ir pienācis laiks to mainīt un atbalstīt kolēģus? Jo stāsts ir par loģiku, saprātu un mīlestību pret savu profesiju. Kas galu galā mūsdienu pasaulē ir diezgan izzūdoša parādība. Un šādas kustības ir stāsts par sirdsapziņu, ne lepnumu, gudrību vai doktora grādiem, bet par sirdsapziņu. Un tās nekad nevar būt par daudz. Tā kā atraujam savus dibenus… Lasīt vairāk »

Vytautas Bieksa

it is pretty clear, that solution is baseless and there are no real arguments for demolition. The New European Bauhaus initiative launched by the European Commission prioritizes similar buildings and indicates possibilities for re-use.

Ilze Martinsone

Uzplēsa atmiņas. Spilgti atceros kvēlo polemiku presē un gandrīz tautas manifestāciju “Floras” ēkas improvizētajās bērēs 1988. gadā. Atmodas eiforijā likās, ka ļauna vara grib mums ko atņemt. 1993. gadā nams tika nojaukts klusiņām un ar pašu rokām. Caurums pilsēttelpā ir joprojām.

Miķelis

Tas daudzums, kas tiek iznīcināts, ir abnormāls. Kaut vai visas Jūrmalas virziena koka dzelzceļa stacijas, kuras noslaucīja tā, ka neviens pat nepaspēja iepīkstēties. Man personīgi žēl Kuzņecova fabriku – bija tāds ražošanas milzis, bija ar ko lepoties. Skaidrs, ka dzīve strauji iet uz priekšu un daudzas lietas nevar pārveidot, bet pirms atstāt bumbu bedres, vajadzētu investoram uzlikt par pienākumu izlekt kaut kādas klasītes. Sporta pils – tūlīt funkcionējoša sporta kompleksa vietā, kuru nogrāva ar apbrīnojamu spītu, grasās iepārdot visiem mums mazdārziņus. Mī un žē – Kr.Barona ielā mazdārziņus. Un ko pilsēta? Čaka ielu pārvērš eksperimentā – pēdējais jaunums bija, ka… Lasīt vairāk »

Andrejs Gelzis

Labdien! Man pagājušā vasarā bija interesanta pieredze mēģinājumā aizkavēt koku izciršanu Gaujas nacionālajā parkā. Viss, ko es ieguvu bija atziņa, ka ja ir vēlme saglabāt šo mežu ir nopirkt zemes gabalu. Un būtībā tas bija pareizs kolēģa padoms, apstiprināts ar sekojošajām konsekvencēm. Ja ir tik apņēmīga vēlme Kompartijas ēku saglabāt iesaku NRJA to nopirkt uz sākt pa īstam!

Miks Kārkliņš

…bet Zirgam nav naudas…jāmeklē Cirks, kas tos astoņus kustoņus pirks!

Miķelis

Andrej, jokaidī – prieks Tevi redzēt un kā basketbolistiem lēcienā sasisties ar pleciņiem. Bet doma laba, izveidot publisku fondu, līdzekļu vākšanas kampaņu a la kikstarters un MAD varētu izdoties. Vēl tikai raudātājus par tehnisko stāvokli jāpārliecina visu to atdot par 1 eiro, jo stāvoklis ir karastrofāls – apdares flīzes atdalās, žogs apkārt, lai neviens netuvojas un visi staigā kaskās. Ja šitā visur par drošību rūpētos, drīz letiņi būtu virs 2 miljoniem.

Andrejs Gelzis

Žēl, ka NRJA un CO nedzīvoja Lielās franču revolūcijas laikā! Bastīlija būtu mums saglabāta!

Miķelis

Jokaidī, Ingurds sen nav manīts šajos gaņģos. Šodien domāju par Arhitektoniku, bija taču izcilas kvalitātes arhitektoniskie meklējumi – cik gadi vispār, nav jubilejums? Ingurd, no Tevis pienākas – nu vismaz kāda izstāde, ja nav spēka komentāriem! Vecie zēni, gribētos jau iesaukt Jūs Vecajos Suitos uz sboriem,- Jums tak pulveris vēl sauss. Laiks plintes pielādēt!

Pēdējo reizi rediģēts 1 gads pirms - rediģētājs Miķelis
9
0
Lūdzu, komentējietx