RTU aicina uz divām konferencēm un izstādi

Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultāte aicina uz gadskārtējo augstskolas zinātnisko konferenci — piektdien 14. oktobrī notiks arhitektūrai un pilsētplānošanai veltītā sekcija. Bet dienu iepriekš, Latvijas-Lietuvas-Taivānas zinātniskās sadarbības projekta ietvaros norisināsies konference «Urban transformation for and with sustainable communities», kas pievēršas tieši informācijas tehnoloģiju rīku izmantošanai pilsētvides plānošanā. Bez tam arhitektūras fakultātes telpās būs skatāma izstāde, kas veltīta profesora Ivara Strautmaņa 90. jubilejai.

RTU 63. Starptautiskās zinātniskās konferences sekcija «Arhitektūra un pilsētplānošana»

RTU 63. Starptautiskās zinātniskās konferences sekcijā «Arhitektūra un pilsētplānošana», kas norisināsies 14. oktobrī Arhitektūras fakultātē, Ķīpsalas ielā 6, 115. telpā un tiešsaistē platformā Zoom, varēs iepazīties ar jaunākajām tendencēm pilsētvides telpiskajā plānošanā un attīstībā, pašmāju un ārvalstu zinātnieku veiktajiem pētījumiem arhitektūras vēsturē un teorijā, kā arī diskutēt, apmainīties pieredzē un rast idejas jauniem sadarbības projektiem.

Konferenci atklās Milānas Politehniskās universitātes profesors Stefano Fontana. Viņa referāts būs veltīts itāļu arhitekta Luidži Keitija Dominioni ieguldījumam Milānas arhitektūras attīstībā laikā no 1950. līdz 2000. gadam.

Arhitektūras vēsture un arhitektūras mantojuma saglabāšana un integrēšanai mūsdienu pilsētvidē būs galvenie temati gandrīz visos konferences pirmajā daļā iekļautajos ziņojumos. Otrajā konferences sesijā uzmanība būs pievērsta aktualitātēm pilsētplānošanas teorijā un praksē, mobilitātei, ikdienā pārbaudītiem veidiem un instrumentiem, kas veicina sabiedrības iesaisti un līdzdalību vides veidošanā. Konferences noslēdzošajā daļā diskusiju krustpunktā būs dažādi telpiskās vides kvalitātes aspekti, ir priekšnoteikums teritoriju attīstībai.

Plakātu sesijā varēs uzzināt par pētījumiem, inovatīvām un interaktīvām pieejām, kas palīdz risināt šobrīd sabiedrībā aktuālus ar teritoriju plānošanu, pilsētvidi, dzīves kvalitāti un izglītību saistītus jautājumus.

Konferences darbs notiks angļu valodā.

Konferences programma

Lūdzam interesentus, kuri vēlas sekot līdzi konferences norisei tiešsaistē platformā Zoom, līdz 12. oktobra plkst. 20.00 reģistrēties!

Konference par informācijas tehnoloģiju rīku izmantošanu pilsētvides plānošanā

13. oktobrī no plkst. 9.00 klātienē Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras fakultātē, Ķīpsalas ielā 6, 115. telpā, un tiešsaistē platformā Zoom notiks starptautiska konference «Urban transformation for and with sustainable communities».

Tehnoloģiju attīstība un digitalizācija skar arī pilsētu attīstību. Kādas izmaiņas jau piedzīvojam un kas sagaida mūs tuvākā un tālākā nākotnē? Kā mūsdienu informācijas tehnoloģiju rīkus varam izmantot pilsētvides plānošanā un attīstībā? Atbildes uz šiem jautājumiem sniegs pētnieki no pētnieki Rīgas Tehniskās universitātes, Taivānas Nacionālās zinātņu un tehnoloģiju universitātes, Kauņas Tehnoloģiju universitātes, Tallinas Tehnoloģiju universitātes.

Konferences programma

Interesenti, kuri vēlas sekot līdzi konferences norisei tiešsasitē Zoom, lūgti reģistrēties līdz 12.oktobrim 18.00, aizpildot pieteikuma formu.

Reģistrētie dalībnieki pieslēgšanās saiti konferencei saņems e-pastā.

Konference ir viena no Latvijas-Lietuvas-Taivānas zinātniskās sadarbības projekta «Mūsdienīgas informācijas sistēmas pilsētvides reģenerācijā» aktivitātēm, kas notiek, pateicoties Latvijas Zinātnes padomes, Lietuvas Republikas Izglītības, zinātnes un sporta ministrijas, Taipejas misijas Latvijā un Lietuvā, un Taivānas Zinātnes un tehnoloģiju ministrijas atbalstam.

Profesoram Strautmanim veltīta izstāde

12. oktobrī plkst. 17.30 RTU Arhitektūras fakultātē tiks atklāta izstāde «Dialogs ar telpu», kas ir veltījums ilggadējam RTU mācībspēkam un arhitektam Ivaram Strautmanim (1932–2017) viņa 90. gadskārtā. Strautmaņa daudzpusīgā personība realizējās profesionālo jomu un interešu plašā spektrā — viņš bija arhitekts, pilsētbūvnieks, arhitektūras teorētiķis, pedagogs, sabiedriskais darbinieks un mecenāts.

Arhitekts Ivars Strautmanis domāja un strādāja visdažādākajos vides mērogos un problemātikās. Profesionālās darbības laikā tika izstrādāti gan vērienīgi pilsētbūvnieciski priekšlikumi, gan dzīvojamo un sabiedrisko ēku projekti, gan arī vides dizaina objekti. Sadarbībā ar kolēģiem piedalījies vietējos un starptautiskos arhitektūras ideju konkursos. Vērienīgā un plašu profesionālo atzinību guvušā Salaspils memoriālā ansambļa līdzautors.

Līdzās arhitekta praksei Ivaru Strautmani vienmēr interesējusi arhitektūras teorija un māksla. Profesors ir veicis pētījumus arhitekta veidotās telpiskās uztveres laukā, kā arī izveidojis teorētiskās pamatnostādnes arhitektūras un tēlniecības sintēzē memoriālo ansambļu projektēšanā. Ivaru Strautmani pazina arī kā talantīgu grafiķi, kura rokraksts izceļas ar lakoniskām līnijām un izcilām perspektīvām. Būdams smalks vērotājs, Ivars Strautmanis savos darbos niansēti dokumentējis šķietami ikdienišķas ainas un iespaidus par apkārt notiekošo. Viņš atzinis, ka gan arhitektam, gan māksliniekam ir svarīgi saglabāt spēju uz vienu un to pašu lietu paskatīties no dažādiem skatu punktiem.

Nerimstošā interese un profesionālā atbildības izjūta par arhitektūras un pilsētvides kvalitātes procesiem Latvijā rezultējās sabiedriskās organizācijas – Latvijas Reģionālās arhitektūras akadēmijas izveidē, kuras virzītājspēks un pirmais prezidents bija Ivars Strautmanis.

Arhitektūras studentus profesors Strautmanis aicināja domāt konceptuāli, izvirzīt un cauri projekta līkločiem noturēt skaidru galveno ideju, redzēt pāri fragmentētu problēmu mezgliem, sasniegt mērķi — mūsdienīgu, harmonisku, mākslinieciski augstvērtīgu arhitektoniski telpisko vidi. Strautmaņa pārliecība par arhitekta darba nozīmīgumu, profesionālā aizrautība un novitātes meklējumi ir guvuši turpinājumu viņa skolniekos, no kuriem daudzi ir kļuvuši par ievērojamiem savas profesijas pārstāvjiem.

Profesors Strautmanis bija gatavs ne tikai nodot topošajiem kolēģiem savu pieredzi un zināšanas, bet arī materiāli atbalstīt viņu izaugsmes centienus. Profesora Ivara Strautmaņa 2013. gadā iedibinātā Latvijas Reģionālās arhitektūras prēmija konkursa kārtībā reizi gadā tiek piešķirta vienam RTU Arhitektūras fakultātes diplomandam.

Izstādē būs skatāms Ivara Strautmaņa radošais mantojums – skices, projekti, akvareļi, grafikas, grāmatas un citi materiāli no Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes Latvijas Arhitektūras muzeja krājuma, Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva, arhitekta Ivara Strautmaņa ģimenes – meitas Baibas Strautmanes un radinieka Roberta Griškevica arhīva.

Izstādes darba grupas vadītāja RTU Arhitektūras fakultātes zinātņu prodekāne profesore Sandra Treija, projekta vadītāja, izstādes kuratore Velta Holcmane, izstādes iekārtojums un grafiskais dizains – RTU Arhitektūras fakultātes Tēlotājas mākslas katedras lektori Uģis Bērziņš un Elīna Elere, video sižetu montāža RTU Mediju centrs, Olga Mihailova. Izstāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Informācija: Evita Serjogina, RTU Iekšējās komunikācijas nodaļas vadītāja

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
Abonēt
Paziņot par
guest
1 Komentri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Visu cieņu Ivaram Strautmanim! Esmu pie viņa mācījies, atmiņās paliks kā izcils teorētiķis, mājās viņa grāmatas joprojām grāmatplauktā redzamā vietā. Pie padomju tizlības, nemitīgās laipošanas un visa tā komunistiskā ārprāta, viņš prata saglabāt savu arhitekta stāju, inteliģenci par spīti visām problēmām ar “orgāniem”.
Aizejiet uz izstādi, kolēģi, nenožēlosiet!

1
0
Lūdzu, komentējietx