Izziņo Arhitektūras gada balvas 2019 nominantus

Latvijas Arhitektūras gada balvas žūrija šodien paziņoja darbus, kas turpinās cīņu par augstāko apbalvojumu Latvijas arhitektūrā. Šogad gada balvai tika pieteikti 45 darbi, kuru vidū ir gan ar īpašu uzmanību celtas un renovētas privātmājas, gan sabiedriski nozīmīgi objekti, kā arī ar arhitektūru saistīti notikumi. Konkursa atlases žūrija tālākai darbu izvērtēšanai ir izvirzījusi 11.

Žūrijas pārstāvji atzīmēja, ka šogad konkursā izcēlās nelielie darbi – rūpīgs, kvalitatīvs nelielas komandas darbs, bet sliktāk izskatījās lielie objekti, kas, iespējams, ir nesakārtotā finansējuma, projektu vadības un būvniecības nozares kopējo problēmu dēļ. “Lūkojāmies pēc objektiem un procesiem, kuros ir vērojams līdzsvars, sākot ar ideju un beidzot ar projekta risinājumu, realizāciju un lietošanu. Šogad patīkami pārsteidza nelielie objekti. Rezultātā ir līdzsvarā domas skaidrība, apjomu un detaļu tīrība. Tieši šie objekti kļūst par labu paraugu dažādos segmentos – privātmājās, rekonstrukcijās un restaurācijās. Labai arhitektūrai nav nepieciešami pašmērķīgi vai pārmērīgi risinājumi,” kopīgi secina atlases žūrija.

Visi Latvijas Arhitektūras balvai pieteiktie darbi tiks vērtēti pēc vienādiem un vienlīdz svarīgiem kritērijiem: ideja un koncepcija, projekta vienotība jeb vai darbu iespējams uzskatīt par vienotu veselumu, atbilstība projekta uzdevumam, konteksts un mērogs, rūpība un pamatīgums, kā arī sabiedriskais nozīmīgums un emocionālā iedarbība.

Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 nominanti (alfabētiskā kārtībā):

 • Accenture Latvija TEO birojs;
 • Alūksnes Bānīša stacija;
 • Dzīvojamo un sabiedrisko ēku komplekss Ulbrokas ielā;
 • Lielplatones vešūža restaurācija;
 • Lubānas kapličas jaunbūve;
 • MadCity Riga 2018;
 • MM-Mārupes māja;
 • Rīgas Stradiņa universitātes dienesta viesnīcas jaunbūve;
 • Rūjienas estrādes rekonstrukcija;
 • Sāls māja;
 • Visbijas rezidence.

Arhitektūras gada balvas 2019 atlases žūrijas sastāvā ir gan iepriekšējo gadu konkursa uzvarētāji un nominanti, gan nozares eksperti un mākslinieki: arhitekti Gunta Grikmane, Ilze Mekša, Agnese Lāce, un Viktors Valgums, tēlniece Liene Mackus un dizainers Artūrs Analts. Nākamajā konkursa norises posmā 11 nominētos darbus vērtēs un lēmumu par galvenajām balvām pieņems fināla žūrija, kuras sastāvā, kā ierasts, ir ārvalstu arhitektūras profesionāļi, kā arī viens pārstāvis no atlases žūrijas. Šogad fināla žūrijas sastāvu papildinās arhitekte un arhitektu biroja 12 LĪNIJAS vadītāja Agnese Lāce.

Gada balvas 2019 ietvaros no 13. līdz 17. maijam tiks atzīmēta Arhitektūras nedēļa. Šo dienu svarīgākie notikumi būs: nominantu izstādes atklāšana, publiska diskusija, kinolektorijs, bet noslēguma dienā, 17. maijā — industrijas profesionāļu atvērtās lekcijas, kurām sekos gaidītākais notikums — Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 balvu pasniegšanas ceremonija. Svinīgais pasākums notiks Rīgas cirkā, un tas sasaucas ar šī gada Arhitektūras gada balvas vienojošo tēmu, kas ir LĪDZSVARS.

Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Gada balva ir Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums, atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, un pati balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā. Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība un LR Kultūras ministrija.

Dalīties ar ierakstu:

39
Pievienot komentāru

avatar
10000
14 Komentāru pavedieni
25 Pavedienu atbildes
0 Sekotāji
 
Visvairāk komentētais komentārs
Komentētākais komentāru pavediens
18 Komentāru autori
arhA/CValdemārs, ZariņšnepatikaMiķelis Nesenie komentāru autori
jaunākie vecākie visvairāk balsotie
Laime Pilnīga
Guest
Laime Pilnīga

Kāpēc nav Akropole? S&N tādu lielu darbu izdarījuši Rīgas iedzīvotājiem un pilsētas viesiem. Maxima, Dziugas , Apranga.. un jauns ledus laukums. Beidzot ir jauna vieta, kur atpūsties

arh
Guest
arh

Projektu vide ir tāda, kāda tā ir. Uz pagājušā gada objektiem droši var attiecināt stāstu par būvnieku ietekmi, sliktu projektu vadību u.c.Tāda vide droši vien ir arī citās valstīs, bet tas, diez vai, ir iemesls nerunāt par to, kas gada laikā noticis . Un ne tikai privātmāju un restaurācijas segmentā, Nu kurš ies skatīties to kapu šovu, kuram būs interese par šādu nomināciju birumu? Un kurš nākošgad piedalīsies ?

arh
Guest
arh

1

arh
Guest
arh

Labais!

arh
Guest
arh

UPS! Vai šis ir stāsts par Gada notikumu arhitektūrā! Izskatās cerīgi, sevišķi kojas un dzīvojamo māju kvartāls! Malači žūrija, būs ko citiem parādit un pašiem lenums par paveikto! 🙁

Armands
Guest
Armands

Ir prieki un ir bēdas, priks par MAD_CITY, par baznīcu… Par mīusdienīgu dzīvojamo ēku trūkumu, gan bēda..

Martins
Guest
NeO

crazy! šo strauji vajag paskaidrot bez jocīgās dzejas! kādi kritēriji? kads vēstījums? … nevar būt, ka gada balva ir primātmāju gada balva, atvainojos, privātmāju gada balva. šobrīd ir pamatīgs apmulsums. kas notiek? šāds ekstrēms var radīt norobežošanos ne tikai sabiedrībā, bet arī profesionālajā vidē.

Uldis
Guest
Uldis

Kas vainas privātmājām? Privātmājas ir viena no arhitekta meistarības pakāpēm un bez problēmām var saņemt Arhitektūras gada balvu, ja to radījis īsts meistars.

A/C
Guest
A/C

Privātmājām nav ne vainas, ja vien tās ir izcils arhitektūras darinājums, nevis vienkārši kvalitatīva amatniecība.

A/C
Guest
A/C

Šis Gada balvas kritērijs laikam ir aizmirsies-Sabiedriskais nozīmīgums, ……. sabiedrībai patiesi nozīmīgs un ar paliekošu vērtību.

Ervins Krauklis
Guest

Sāls māja, bānītis un MadCity.

Valdemārs, Zariņš
Guest
Bens Solo

Nedaudz paprovocēšu… Tāds reti( nosacīti, jo pēdējie gadi uz to jau regulāri velk) femīns mesidžs no žūrijas puses ( izvēles iespēja jau gan fakts arī nebija oga). Pasivitāte, apcerīgums, emocijas, izjūtas, izdzīvošana utt… Nekā no ambīcijas, varēšanas, inovācijas un spēka. Paskatamies uz būvniekiem, dizainu, māksliniekiem, par startup’eriem nerunājot cits stāsts. Kaut kā viss eēģiski velkas uz Lubānas kapličas gala mērķi, būs labi tajā saulē….

Gauja
Guest
Gauja

Jā. Nedod dievs, ja vēl kāds GEJS nonāktu žūrijā. Tad normāli arhitekti vispār nesaprastu, ko darīt. Droši vien emigrētu…

Valdemārs, Zariņš
Guest
Bens Solo

Teicu jau proveocēju, uzrāvāties, madam! Starp citu vīri ar netradicionālu orientāciju, kā reizi ir pulka maskulīnāki savās darbībās un lēmumos nekā tradicionālas orientācijas. Piemēram visnotaļ cienījamā kolēģa – publicista spriedumu un darbība ir absolūti maskulīna, viņam es droši uzticētu vadīt Gada balvas žūriju, tā ka neraizējieties par maniem aizspriedumiem, labāk par saviem rūpi uzsitat.

arh
Guest
arh

Nu ir tāda stipri dīvaina sajūta pāc šī žūrijas uznāciena, . Tāda bēru runa arhitektūrai ,Kapusvētki un kapličas tautai patīk, un ēkas arhitektūra ok, bet vai tas ir Gada notikums arhitekrtūrā?Varbūt šogad nebija tādu izcilu pērļu, bet izvēlētie, nudien, neraisa vēlmi diskutēt. Tie, ko gribējās redzēt un parunāt par to, kas un kāpēc ir tā vai citādi,kas raisītu plašāu interesi un diskusiju, palika aizbortēti, jo , drošāk jau nekļūdīties, un tā žēli pačurināt par 3×3 apbūvi, kuru var sajust izdzīvot bla, bla, bla…

Martins
Guest
NeO

Piedošanu, bet nedrīkst būt šāda žūrija. Par maz izpratnes un pieredzes, lai vēstītu. Par maz kompetences un argumentācijas, lai noliktu malā nozīmīgus notikumus arhitektūrā. Šķiet, par daudz dizaina aspekta. Par daudz augstprātības.

arh
Guest
arh

Rodās sajūta, ka žūrija meklē sev mājiņu laukos vai pierīgā, ar kultūras notikumu piešprici .Un ar stāstu, ka pagājušā gada viņu projektētie objekti gan bija labāki. Diezgan nožēlojami. Kompetencē drusku atsit NEPLP lēmiumu par TV vadību.

Valdemārs, Zariņš
Guest
Bens Solo

Par augsprātību pilnībā piekrītu, kur nu kuram tā cēlusies….

mazais
Guest
mazais

Joprojām brīnos, kad zem nosaukuma “šogad nelielus, smalkus objektus , aiziet RSu un Ulbroka? Kadi kritēriji?

Armands
Guest
Armands

Par gotiskumu piekrītu. 🙂
Balvas pasniegšana ar bēru kori… vai vel labāk, merlina mensona fonogrammā.
Bet nopietni, maz drosmīgu projektu, maz!

Valdemārs, Zariņš
Guest
Bens Solo

Armand, Merilins Mensons ir dzīves svinētājs uz mūsu fona, LR gadījumā ģeldētu ,kāds tumšais ambients no vecās labās mūzikas izdevniecības – aukstās gaļas industrija, kāds Brighter death now, In Slaughter Natives, arī sleep chamber’s par skādi nenāktu.

Armands
Guest
Armands

🙂 vai vel labāk… nostaļģisks vecais ratiņš!

Bet ja nopietni. MadCity ir paraugs, katalizātoram. Iespējams radošuma veicināšanā mums tieši pietrūkst katralizātori, radošās telpas. Vasaras skolas, ar fiziskiem reāliem gala objektiem (bez mērķa, bet ar materiālu un māksliniecisko pienesumu). Vel ir jāskatās kur ir nauda eksperimentiem… Stagnācijai nepieciešamas jaunas idejas, izsišanai no ērtā līdzsvara!

Artis Zvirgzdiņš
Editor

Tā kā tā saucamā diskusija aizgājusi pilnībā vienos vārtos, tad jūtos spiests teikt kādu vārdu aizstāvot žūriju, kas te tiek apvainota tādos grēkos kā augstprātība, ekstrēmisms un femīnisms; kā arī izpratnes, pieredzes, kompetences un argumentācijas trūkumā un tajā, ka priekšplānā izvirzot pasivitāti, apcerīgumu, emocijas, izjūtas, izdzīvošanu, nevis ambīcijas, varēšanu, inovācijas un spēku… Zināms taču teiciens, ka ziņnesi nevajagot šaut. Žūrija taču lielā mērā ir tāds ziņnesis un palūkojaties uz visiem šī gada pieteikumiem, redzams, ka raža kopumā ir trūcīga un aina drīzāk skumīga. Saprotams, arī man redzot to gala sarakstu liekas, ka gan jau vēl kāds bija pelnījis tur atrasties… Lasīt vairāk »

Armands
Guest
Armands

Piekrītu! Gaudu koris nav nepieciešams, idejas un labā ieraudzīšana gan! Nu nebūs mums katru gadu jauni lielie objekti, WOW objekti. Vajag arī klusos brīžus… Žūrijai nav ne vainas. Meitenes rullē! :). Kā jebkurā jomā, dažādība ir tikai apsveicama!

A/C
Guest
A/C

Ar ko gan pagājušā gada objekti bija spilgtāki? Cik atceros, pēdējais spilgtu objektu birums bija pirms gadiem 2, kad CSDD jaunbūve un vēl virne citu atmiņa palikušu pat netika līdz pusfinālam. Ko no pagājuša gada darbiem kāds vēl atcerās?

Martins
Guest
NeO

Man šķiet, ka finālā pietrūkt vismaz divi cita mēroga un nozīmes objekti līdz līdzsvaram, par ko tik daudz runā pati žūrija. Savukārt žūrijā pietrūkst vismaz viens Artis, lai pati žūrija saprastu qou vadis 😉
Šī gada skate šādā redakcijā ir pārpatums.

olis
Guest
olis

Šī gada pārsteigums- LU un Dobeles mūzikas skolas neizvirzīšana., kā arī dzīvojamā kvartāla , RSU kopmītņu un MM nokļūšana pretendentu pulkā. Nesaprotu, kur dzīvojamās mājas un RSU kopmītnes projektos saskatītas tas konkursa nolikumam atbilstošās savbiedriskā nozīmīguma, idejas orģinalitātes, un citas izcilības kvalitātes MM māja, kas ir , atkal, manuprāt, tāda pati, ka citas jau daudzu gadau garumā. Šo nomināciju vēl problemātiskāku padara Grikmanes kundzes klātbūtne žūrijā. Ētiiskāk būtu atteikties no darba žūrijā, ja kolēģis sniedz savu darbu. Nav man saprotamas šo darbu priekšrocība un iemeslis, kas atstāja ārpus starptautiskās žūrijas vērtējuma Dobeli un LU. Ja abi darbi būtu nonākuši 2.… Lasīt vairāk »

kas notiek??
Guest
kas notiek??

Nopietni? Kur ir Dobeles mūzikas skola un LU??

jonis
Guest

Nesaprotami ir tādēļ, ka mums, nu, pietrūkst Miķelis, kas visu izskaidrotu un piešķirtu žūrijai grēku atlaidi.

Miķelis
Guest
Miķelis

Jāsaprot, ka bālais sniegums šogad ir dabīga arhitektu asimilācijas procesa sastāvdaļa. Arhitekti tiek asimilēti būvniecības “brigādēs”, top lēti, vienkāršoti izstrādājumi, būvnieku interesēs mainīti apdares materiāli, vienkāršoti plānojumi ( izņēmums protams ir kapella, kas ir kā skaists post scriptum un nes sevī jau dubultu jēgu – nāve un cerams arī atdzimšana, bet tas atkarīgs cik nu kuram tās ticības daudz ). Kaut kur fonā savukārt notiek KNAB kratīšanas, – zināma “sistēma” un sistemātiskums rāda sabiedrības spējas meklēt izeju no strupceļa, un tās šobrīd ir niecīgas. To pastiprina “čekas maisi” ( kā tur – cik tur mūsējo – arhitektu? ), procesa kariķēšana… Lasīt vairāk »

nepatika
Guest
nepatika

Kas tieši pagājušogad bija labāk kā šogad? Kuri darbi palikuši atmiņā? Nu nav nekas citādi kā pirms gada . Nu nekur katru gadu nedzimst zvaigznes. Šogad tikai žūrijas vērtējums lielākais pārsteigums. Vienalga kā vērtē, kādus kritērijus izvirza, Dobelee mūzikas skola un LU, tie tomēr nav salīdzināmi ar Ulbrokas dzīvojamajām mājām un RSU kopmītnēm..Un tā nomināciju motivācija sliktāka kā sieviešu romānos. Nožēlojami. Izskatās, ka Būvniecības gada balva, Gada būve Latvijā un Rīgas arhitektras gada balva izvēršas par stipri saprotamākiem pasākumiem. Laikam jau būs jāatvadās no šī pasākuma.Varētu vienkārši balsot tur nepiedaloties.

Valdemārs, Zariņš
Guest
Bens Solo

Ziema nāk, Miķeli… Runājot kāda populāra seriāla sloganos, un siena jau ir kritusi.

Miķelis
Guest
Miķelis

P.S. Un ne jau Miķelis, protams…

Laļa
Guest
Laļa

Kas tajā Ulbrokas kvartālā tik brīnišķīgs?
Tādas bildes ar tādiem namiņiem katru dienu uzlec internetā nekustamo īpašumu tirgotāju banneros.

luminary
Guest
luminary

a4d komentāru līmenis arvien tuvinās delfiem.

Laime Pilnīga
Guest
Laime Pilnīga

“Diskusiju līmenis tuvojas delfiem”… Diemžēl šādu līmeni izsauc arvien diskutablie žūrijas lēmumi. Tu paliec neizpratnē un tā rodas: 1)negācija. “Vai nu es neko nesaprotu, vai arī žūrija neko nesaprot ” 2)vienaldzība pret gada balvu. “Manu darbu jau tāpat neizvirzīs”. Rezultāts- tikai 45 projekti.
Diskutablie lēmumi:

Ilze Martinsone
Guest
Ilze Martinsone

Lai arī žūrijas lēmumi šķietami raisa neizpratni, esmu pārliecināta, ka izvēlei ir bijis savs pamatojums. Manu attēlos balstīto sajūsmu par Dobeles mūzikas skolu, piemēram, atsēdināja info, ka dārgajam apdares materiālam esot izrādījies par īsu, tādēļ jumta daļa segta ar apdrukātu imitāciju, kas dabā nepārprotami nolasāma. Lai diskusiju virzītu uz profesionāla līmeņa pusi, “A4D” būtu īsti vietā kāds komentārs / intervija ar žūrijas pārstāvjiem. Arti?

A/C
Guest
A/C

Domāju, ka visi objekti ir ar tādiem vai citādiem trūkumiem. Jautājums jau ir par to, vai šādi trūkumi padara arhitektoniski izteiksmīgus objektus par mazāk nozīmīgiem salīdzinājumā ar, piemēram , tradicionālu dzīvojamo ēku vai kopmītnēm. Manuprāt, tie ir nevienlīdzīgi spēlētāji, ja stāsts ir tieši par arhitektūras balvu. ( noteikti nedomāju, ka nominētie ir nekvalitatīvi ,bet, bet, bet) )Un tur nelīdzēs nekādi žūrijas tēlainie apraksti. Šreiz, apzināti vai neapzināti, ir izvirzīti tie, kam vajadzēja būt labākajiem būvnieku skatēs, savukārt tie, kuru arhitektūra, kaut vai ar lielām iebildēm, bet ir diskusiju vērta kā arhitektūras risinājums, vispār netiek apskatīti. Seviški dīvaini ka to izdarījuši… Lasīt vairāk »

arh
Guest
arh

Izkrāso māju Liepājā un kļūsti par Superekspertu arī Tu!