Latvijas Arhitektūras gada balvas žūrija šodien paziņoja darbus, — ēkas un procesus —, kas turpinās cīņu par augstāko apbalvojumu Latvijas arhitektūrā. Šogad gada balvai tika pieteikti 45 darbi, kuru vidū ir gan ar īpašu uzmanību celtas un renovētas privātmājas, gan sabiedriski nozīmīgi objekti, kā arī ar arhitektūru saistīti notikumi. Konkursa atlases žūrija tālākai darbu izvērtēšanai ir izvirzījusi 11.
Žūrijas pārstāvji atzīmēja, ka šogad konkursā izcēlās nelielie darbi — rūpīgs, kvalitatīvs nelielas komandas darbs, bet sliktāk izskatījās lielie objekti, kas, iespējams, ir nesakārtotā finansējuma, projektu vadības un būvniecības nozares kopējo problēmu dēļ. “Lūkojāmies pēc objektiem un procesiem, kuros ir vērojams līdzsvars, sākot ar ideju un beidzot ar projekta risinājumu, realizāciju un lietošanu. Šogad patīkami pārsteidza nelielie objekti. Rezultātā ir līdzsvarā domas skaidrība, apjomu un detaļu tīrība. Tieši šie objekti kļūst par labu paraugu dažādos segmentos – privātmājās, rekonstrukcijās un restaurācijās. Labai arhitektūrai nav nepieciešami pašmērķīgi vai pārmērīgi risinājumi,” kopīgi secina atlases žūrija.
Visi Latvijas Arhitektūras balvai pieteiktie darbi tiks vērtēti pēc vienādiem un vienlīdz svarīgiem kritērijiem: ideja un koncepcija, projekta vienotība jeb vai darbu iespējams uzskatīt par vienotu veselumu, atbilstība projekta uzdevumam, konteksts un mērogs, rūpība un pamatīgums, kā arī sabiedriskais nozīmīgums un emocionālā iedarbība.
Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 nominanti (alfabētiskā kārtībā):
- Accenture Latvija TEO birojs;
- Alūksnes Bānīša stacija;
- Dzīvojamo un sabiedrisko ēku komplekss Ulbrokas ielā;
- Lielplatones vešūža restaurācija;
- Lubānas kapličas jaunbūve;
- MadCity Riga 2018;
- MM-Mārupes māja;
- Rīgas Stradiņa universitātes dienesta viesnīcas jaunbūve;
- Rūjienas estrādes rekonstrukcija;
- Sāls māja;
- Visbijas rezidence.
Arhitektūras gada balvas 2019 atlases žūrijas sastāvā ir gan iepriekšējo gadu konkursa uzvarētāji un nominanti, gan nozares eksperti un mākslinieki: arhitekti Gunta Grikmane, Ilze Mekša, Agnese Lāce, un Viktors Valgums, tēlniece Liene Mackus un dizainers Artūrs Analts. Nākamajā konkursa norises posmā 11 nominētos darbus vērtēs un lēmumu par galvenajām balvām pieņems fināla žūrija, kuras sastāvā, kā ierasts, ir ārvalstu arhitektūras profesionāļi, kā arī viens pārstāvis no atlases žūrijas. Šogad fināla žūrijas sastāvu papildinās arhitekte un arhitektu biroja 12 LĪNIJAS vadītāja Agnese Lāce.
Gada balvas 2019 ietvaros no 13. līdz 17. maijam tiks atzīmēta Arhitektūras nedēļa. Šo dienu svarīgākie notikumi būs: nominantu izstādes atklāšana, publiska diskusija, kinolektorijs, bet noslēguma dienā, 17. maijā — industrijas profesionāļu atvērtās lekcijas, kurām sekos gaidītākais notikums — Latvijas Arhitektūras gada balvas 2019 balvu pasniegšanas ceremonija. Svinīgais pasākums notiks Rīgas cirkā, un tas sasaucas ar šī gada Arhitektūras gada balvas vienojošo tēmu, kas ir LĪDZSVARS.
Latvijas Arhitektūras gada balva ir ikgadējs nacionālais arhitektūras konkurss ar mērķi apzināt un popularizēt Latvijas arhitektūras labākos sniegumus un veicināt arhitektūras augstvērtīgu attīstību. Gada balva ir Latvijas arhitektūras gada lielākais notikums, atzīts par valstiski nozīmīgu pasākumu, un pati balva ir augstākais apbalvojums Latvijas arhitektūrā. Latvijas Arhitektūras gada balvu organizē Latvijas Arhitektu savienība un LR Kultūras ministrija.