Izsludināts konkurss Rīgas cirka ēkai

2. martā ir izsludināts metu konkurss Rīgas cirka vēsturiskās ēkas atjaunošanai un teritorijas attīstības vīzijai. Jāņa Frīdriha Baumaņa celtajai unikālajai ēkai šogad aprit 130 gadi, nams ir nolietojies un neatbilst estētiskajām, mūsdienīga cirka, ne arī drošības prasībām. Konkursa termiņš — 4. jūnijs.

Pirmā latviešu profesionālā arhitekta Jāņa Fridriha Baumaņa projektētā ēka Merķela ielā ir vienīgā cirka mākslai veltīta celtne, kas saglabājusies Baltijas valstīs. Celtnes novatoriskākā, drosmīgākā  un protams, arī atpazīstamākā daļa ir kupols virs arēnas, kura konstrukcijā izmantotas dzelzceļa sliedes. Gadu laikā ēka ir nolietojusies un neatbilst nedz estētiskajām, nedz mūsdienīga cirka, nedz arī drošības prasībām.

Zīmīgajā telpā zem kupola savulaik izrādīts ne tikai cirks, bet arī kino, šeit notikuši koncerti un citi publiski pasākumi. Šobrīd Rīgas cirks piedzīvo pārmaiņas, un ir uzsākts darbs, lai tas kļūtu par atvērtu daudzveidīgas un kvalitatīvas cirka mākslas, izglītības programmu un mākslinieku rezidenču vietu. Ēkas atjaunošana un teritorijas attīstība ir svarīgs solis, lai Rīgas cirks varētu nodrošināt cirka mākslas klātbūtni un attīstību.  2017. gada sākumā kā steidzamākais darbs tika veikta ēkas fasādes nostiprināšana, pašlaik notiek fasādes konservācijas darbi.

Rīgas cirks ir vienīgā kultūras iestāde valstī, kas koncentrējas uz cirka mākslu, attīstot to galvenajos virzienos: izrādes, izglītība, rezidences. Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers: «Cirks nenozīmē tikai izrādi, cirks ir nopietna māksla, kas prasa ilgstošu radošu procesu, treniņus, sadarbību ar vietējiem un ārvalstu māksliniekiem, kā arī izglītošanos. Ikviens no šiem elementiem ir cieši saistīts ar pārējiem, un mums jānodrošina, ka viss nepieciešamais var notikt vienuviet.»

Konkurss

Konkursa mērķis ir iegūt arhitektoniski un funkcionāli pārdomātu metu Rīgas cirka vēsturiskās ēkas  atjaunošana un teritorijas attīstības vīzijai. Apbūves iecerei ir jāietver cirka renovācijas un paplašināšanas risinājumi un teritorijas kopējā ģenerālplāna attīstības priekšlikumi ar teritorijas labiekārtojumu.

Konkursa novietne Merķeļa ielā 4 aptver teritoriju starp Merķeļa un Alfrēda Kalniņa ielu (kadastra nr. 0100 005 0014) 3807 m² platībā. Konkursa izpētes teritorija ietver pilsētas teritoriju ar pieguļošajām ielām, infrastruktūru un apbūvi.

Žūrija

Žūrijas komisija, kas apstiprināta konkursa iesniegto metu vērtēšanai, darbosies šādā sastāvā: žūrijas komisijas priekšsēdētājs — LR Kultūras ministrijas pārstāvis Jānis Dripe, žūrijas komisijas priekšsēdētāja vietniece  —  VSIA Rīgas cirks valdes locekle Ināra Kehre, žūrijas locekļi: VSIA Rīgas cirks radošais direktors Mārtiņš Ķibers, VKPAI vadītājs, arhitekts Juris Dambis, Rīgas pilsētas arhitekta biroja pārstāve arhitekte Regīna Bula, Rīgas pilsētas attīstības departamenta pārstāvis Aigars Kušķis, Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis (tiks precizēts), Latvijas Arhitektu savienības pārstāvis arhitekts Toms Kokins, cirka eksperts un konsultants Johans Floks (Johan Floch) no Francijas, ievērojamais nīderlandiešu arhitekts un pilsētplānotājs, prof. Jo Kūnens (Jo Coenen), kā arī cirka mākslinieks un pasniedzējs ar 25 gadu pieredzi, tai skaitā cirka norises vietu plānošanā — Lionels Ležēns (Lionel Lejeune) no Somijas.  Žūrijas komisijas atbildīgā sekretāre — arhitekte Dace Kalvāne.

Kopējais balvu fonds — 35 000 EUR
• Pirmā vieta — 15 000 EUR
• Otrā vieta — 10 000 EUR
• Trešā vieta — 7 000 EUR
• Trīs veicināšanas balvas — katra 1 000 EUR

Lai saņemtu pilnu Konkursa dokumentācijas komplektu, Ieinteresētajam Konkursa dalībniekiem jāreģistrējas http://cirks.metukonkurss.lv
sadaļā Reģistrācija. Pēc reģistrācijas Ieinteresētajiem Konkursa dalībniekiem automātiski tiks iesūtīta visa konkursa tekstuālā un grafiskā informācija.

Konkursa novietnes apskate  — 10. aprīlī, plkst. 12.00
Konkursa termiņš — 4. jūnijs

Informācija: Daniela Zacmane, VSIA Rīgas cirks

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
0
Lūdzu, komentējietx