Dziesmu svētku estrāde Mežaparkā — Austra Mailīša un Jura Pogas arhitektu biroji

Gada balva — Mežaparka estrādei

Šovakar Hanzas peronā, svinīgajā cereonijā tika pasniegta Latvijas Arhitektūras gada balvas. Nebija liels pārsteigums, ka galveno —  Lielo gada balvu šogada saņēma Dziesmu svētku estrāde Mežaparkā un tās autori — Austra Mailīša un Jura Pogas arhitektu biroji.

Fināla žūrija, kuras sastāvā bija Fensanta Nieto (Fuensanta Nieto, Spānija), Laurīns Avīžus (Laurynas Avyžius, Lietuva), Ots Alvers (Ott Alver, Igaunija), Stēns Enriko Andersens (Steen Enrico Andersen, Dānija) un Andris Kronbergs, savu izvēli pamatoja ar vārdiem: “Meža un jaunās ēkas akustiskās nojumes mijiedarbība veido ainavu, kurā attēlota nozīmīga latviešu tradīcija. Izliektā ēka atgādina kāpu, tomēr reizē ir līdzsvarā ar apkārtējo vidi. Rūpīgi pārdomāta funkcionalitāte nodrošina skatītājiem optimālu pieredzi.”

Zīmīgi, ka pārājās trīs godalgas, — Arhitektūras gada balvas 2021 saņēma darbi, kas tā vai citādi saistīti ar mantojumu — Stūķu kūts, Roche biroja ēkas pārbūve Miera ielā kā arī MAD Arhitektūras telpa, kas cieši saistīta ar modernisma mantojuma — bijušās Centrālkomitejas ēkas nosargāšanu pret Kultūras ministrijas demosntrētājiem voluntārajiem centiem ēku iznīcināt. Pasniedzot balvu Stūķu kūts autorei Andrai Šmitei, fināla žūrija darbu raksturoja sekojoši: “Izmantojot konkrētus materiālus un vietējos amatniekus, radīta īpaša noskaņa, kas parāda vietējās teritorijas izpratnes līmeni. Uzmanības pievēršana detaļām un drupās esoša šķūņa atkārtota izmantošana radījusi izcilu atmosfēru.”

Stūķu kūts, arhitekte — Andra Šmite

Kompānijas Roche biroja ēkas pārbūvi žūrija komentēja: “Projekts atrisina mūsdienīgas biroju ēkas funkcionalitāti, vienlaikus paturot svarīgus esošos elementus, kuri saglabā ēkas sākotnējo atmosfēru. Šajā ziņā, lēmums saglabāt vecās kāpnes ar laika apsūbējumu, bija svarīgs un ļauj gūt iespaidu par ēkas vecumu.” Gada balvu par šo darbu saņēma autori — Gatis Didrihsons un Ineta Solzemniece-Saleniece, SIA Didrihsons arhitekti.

Roche biroja ēkas pārbūve — Didrihsons arhitekti

Trešo gada balvu saņēma process MAD Arhitektūras telpa un tās autori birojs NRJA. “Ar šo tiek atzīta diskusijas sākšana par esošās arhitektūras vērtībām. Tas nav viegli apvienot arhitektus, lai aizstāvētu kultūrvēsturisko mantojumu, kuru veido arhitektūra, kad tās kvalitāte, kā piemēram, modernismā, netiek atzīta.” pasniedzot balvu izteicās fināla žūrija.

MAD arhitektūras telpa — NRJA

Par Arhitektūras gada balvas 2021 vienojošo tēmu tika izvirzīta devīze “KOPĀ BŪT”. Nodarbošanās ar vides veidošanu, pilsētplānošanu un arhitektūru, bez šaubām, ir saistīta ar cilvēka un sabiedrības vajadzību izpēti, izprašanu un vēlmju iemiesošanu plānos, rīcībās un, galu galā, arī ēkās. Tāpēc, pēc LAGB 2021 žūrijas domām, arhitektam ir jābūt spējīgam interpretēt kopā būšanu savā praksē, jo sevišķi mūsdienu apstākļos. Piemēram, kā sabiedrisko ēku plānojumi, funkcionalitāte un radītā atmosfēra veicina vai neatbalsta ēkas lietotāju savstarpējas satikšanās, sadarbības un visu veidu radošās izpausmes. Vai arī, kāda ietekme ir objektiem, kas īstenoti par publiskajiem līdzekļiem, uz sabiedrību kopumā, vai tas ir radījis pamanāmu “kopējo sabiedrisko labumu” vispārizglītojošā, ētiskā un citos līdzīgos parametros.

Visus Latvijas Arhitektūras gada balvai 2021 pieteiktos darbus, pirmajā kārtā vērtēja atlases žūrija, kurā darbojās arhitekti Andris Kronbergs, Ilze Liepiņa, Evelīna Ozola un Oskars Vāvere, mākslinieks Ēriks Božis, rakstniece un dzejniece Inga Gaile, kā arī režisors Uģis Olte. Atlases žūrija izvēlējās 11 izcilākos darbus — nominantus, kuri pretendēja uz galvenajām balvām. Nominantu vidū bija Dziesmu svētku estrādes pārbūve Mežaparkā, Ogres Centrālā bibliotēka, Roche ēkas pārbūve Miera ielā, privātmāja Jūrmalā Stūķu kūts, Trīs plātņu māja, Villa Dālija, Lindenholma dzīvojamais kvartāls, Rūmenes kūts, Latvijas ekspozīcija Venēcijas arhitektūras biennālē, kā arī MAD Arhitektūras telpa. Lai izvērtētu darbus un izvēlētos gada balvas laureātus, otrajā kārtā darbu pārņēma fināla žūrija.

Dalīties ar ierakstu:

0 0 Balsis
Raksta vērtējums
guest
14 Komentāri
vecākie
jaunākie visvairāk skatītie
Iekļautās atsauksmes
Apskatīt visus komentārus
Miķelis

Esmu domājis, kāpēc tādai mazai nācijai kā latvieši ir sava valsts – mēs izceļamies tikai ar dažām lietām, viena no tām ir kopīga dziedāšana, jā, varbūt tādēļ. Mans šīgada favorīts bija cits – Roche, jo tas pamatīgais piegājiens profesijai mani personīgi apbur un šarmē. Mailītis un Poga. Tas varētu būt labs advokātu kantora nosaukums…. Tas joks, protams. Bet viņu projekts bija no supersmagsvaru kategorijas. Vēl tādas savulaik bija LNB, LNMM ēkas. Faktiski supersmagsvari iznāk ringā jau kā uzvarētāji, pārējie ,salīdzinot ar šiem, viegli šūpojas vējā, ko rada supersmagsvaru ausu kustināšana. Tur vajadzētu ko darīt. Miķelis paceļ katliņu – visu cieņu,… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 11 mēneši pirms - rediģētājs Miķelis
Miķelis

Andi, atceries tač tos mirkļus kad Vecie Suiti Alsungā uzcirtušies sadodas rokās un laiž vaļā savu sulīgo burdonu? ….Caur sudraba birzi gāju, ēēēē….ne zariņu nenolauzu, ēēēē….ne-no-lau-zu…
Nu ko saki par šīgada birumiņu?

Miķelis

Tātad Olimpiskās spēles, uzreiz jāatzīmē ka Miķelis piedalās Paraolimpiskajās spēlēs, nav ieinteresēts te kādu baigi nolikt un uzvarējošais darbs man pat ļoti patīk. Airēšana. Astoņnieks ar stūrmani. Astoņi airētāji izrādās dopinga pozitīvi, par stūrmani šobrīd nav skaidrs, bet zinot, ka būvnieki joprojām slēpj tāmes, Konkurences padome jau publicējusi sarakstu, medijos noplūdušas sarunas ar bļ@ģ kā galveno saistvielu pateiktajam un tāmes ietilpst stūrmaņa kompetencē un neviens airējiens nav iespējams bez stūrmaņa parakstītiem papīriem…. Ko mēs? Nulle reakcijas. Mēs apbalvojam, dodam zelta medāli. Tas ir kā vispār? Ko mēs gribam apmānīt? Ko tad mēs apbalvojam – Fair play un vai pašai spēlei… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 11 mēneši pirms - rediģētājs Miķelis
Anna

Tā kā visu lielo valsts / pašvaldību objektos pasūtītājs ir vai nu attiecīgās pašvaldības vadītājs vai Rīgas dome vai VNĪ, tad par būvnieku karteli nekādas reakcijas publiskā telpā nebūs. Būs klusums. Jo nav ko teikt. Ka teiks, ka neko nezināja, tad sanāks, ka ir pilnīgs muļķis, kas 15 gadu garumā neko nav redzējis un dzirdējis, respektīvi, nekvalitatīvs vadītājs… Ja teiks, ka zināja, tad- cietumā par līdzdarbību… Atliek turpināt slēpties aiz parādes uniformās un turpināt savas iestādes cenzūru.

Miķelis

Ir kaut kādas vairākas pakāpes kādā veidā valsts vara zaudē jēgu un valsts nenovēršami iet bojā. Vienu mēs šobrīd vērojam. Ja korupcija saēd valsts aparātu visos līmeņos, tas sāk līdzināties praulam – no ārpuses it kā viss labi, bet vētrās tas parasti lūzt. Parasti korupcija izplatās pa visu koku ļoti ātri – mums vajadzēja kādus 30 gadus – kas nosacīti pret nacionālas valsts dzīvildzi ir nekas. Korupciju pavada nevienlīdzība, lēns dzīves līmeņa kritums un neskaidrība politiskajā laukā, ko mēs visu šobrīd vērojam. To visu vēl pastiprina pandēmija. Valsts parāda pieaugums līdz 50% no IKP rāda ka mēs lēnām tuvojamies arī… Lasīt vairāk »

Pēdējo reizi rediģēts 11 mēneši pirms - rediģētājs Miķelis
SNEG

@anna Isa teika par notikumiem maza Latvijas pasvaldiba. Zvans no ministrijas: ‘Skatamies jus esiet loti ieintreseti attistit Latvija x,z,y sporta veidus, jums sporta halli nevajag? Pasvaldiba: ‘vajag, bet mums naudas nav’ A: ‘par naudu neuztraucaties, bus!’ Talak notikumi attistas loti raksturigi Latvijai. Tiek organizets buvniecibas konkurss par 200k un nolikuma tiek pieprasits ipas sertifikats, kas ir pieejams sauram lokam pretendentu. Uzvar Latvija loti labi pazistama kompanija, un talak buvobjekts tiek nodots par 100k mazai vietejai kompanijai ( kas nu jau peksni izradas vareja pilniba pacelt objektu ) SIA Latvia ‘Kupi & Prodai’ +100k profits menesa laika neko nedarot! Un sads… Lasīt vairāk »

NAV VIENALGA

Bļ*ed un matj tvoju taureņu sarunās gan pazibsnēja teikums, ka spējot nopelnīt tikai 70 pakas. Koeszin.

Miķelis

Šodienas “Aizliegtais paņēmiens” par Estrādes izmaksām – Žanra klasika – Galvenais projektētājs neko nezina par būvobjekta izmaksām – kontroltāmē piekārtie griesti 100 eur/m2 , dabā 500 eir/m2. Nu kā – arhitekts taču mums jau sen vairs neko nekontrolē, kādas izmaksas? Būvnieks – tas ir komercnoslēpums, skaitļi izrauti no konteksta. IUB – neko nevaram. Burovs – visi ir godīgi cilvēki. Burovs un Milovs no LNK gadu strādājuši kopā – nē nu skaidrs taču ka viens otru nepazīst. Latvijas arhitektūra un būvniecība – padomju sēņotāju sistēma: nu kā sēnes ir? Nē, un stiepj nākošo pilno grozu uz Žiguļa bagāžnieku. A kur šitās… Lasīt vairāk »

Miķelis
Miķelis

Angļu Džentlmeņu klubs.Speciālizlaidums.
Taimskvērā sastopas sers Pogā un sers Pujo. Sers Pogā uzsāk nesteidzīgu sarunu.
-Nu kā tev mans jaunais ekipāžas sarkanais kabrioleta modelis?
-Hm, o, ē….
– Ko stosties, valodu esi zaudējis?
– Hm, o, ē, jā redzēju tavu Albertholas tāmi, nu vecīt….
– Labi, labi, redzēju Impērijas okupācijas muzeju par 10 miljoniem, nav nemaz sliktāk…
Turpinājums sekos…

Miķelis

Angļu džentlmeņi brašā solī devās uz sera Pogā ekipāžas puse. Bija skaista Londonas rudens diena. Londonieši pastaigājās ar saviem buldogiem un priecājās par karalienes Viktorijas būvniecības projektiem. -O, kādi tievi skaisti riteņi, un sarkanā āda un pag, paga – tas taču Česterfīlda tapsējums! -Hmm, apmierināts pie sevis noņurrāja sers Pogā. Kaut kur tālumā varēja dzirdēt satrauktas balsis. Tās nāca no Haidparka. Tur sers Gils teica savu slaveno runu par harizmātiskajiem psihopātiem , kuri tikuši pie teikšanas sociālajos tīklos. Serā Gilā bija mazliet kaut kas no angļu tautas pasakām par lapsu kūmiņu, – bijis Impērijas dāsnā kambarsulaiņa Lemjē mīlulis, sers Gils… Lasīt vairāk »

Miķelis

Impērijai neklājās viegli, jo tajā virmoja būvētāju arteļa skandāls. Artelis bija vienā brīdī pārtapis Kartelī un tagad cītīgi mēģināja mazgāties balts. Pat rakstīja atklātas vēstules Times: https://www.db.lv/zinas/lnk-industries-vestule-rigas-domei-par-mezaparka-estrades-tami-504764 Sers Pogā nebija ar pliku roku ņemams un visur uz apnicīgo Londonas reportieru jautājumiem atbildēja ar viedu vārdu: “Nezināju”. Kas tad Londonā bija tik saviļņojošs noticis ? Nu vienkārši pie tāmju sastādīšanas bija tikuši Fantazētāji. Šekspīrs šos ļaudis būtu noteikti pieminējis savos darbos, diemžēl Šekspīra laikos naudas nebija tik daudz, lai Fantazētāji spētu attīstīt savas prasmes. Fantazētāji sapņoja par omulīgiem apartamentiem Monaco, skaistām lietām, Mākslu, Arhitektūru, dižiem ceļojumiem, dižiem darbiem. Fantazētāju domas bija… Lasīt vairāk »

Miķelis

Profesors ,atbalstījies pret savu jūgendstila ziloņkaula spieķi ar balto rokturi, lūkojās uz Impērijas okupācijas muzeju, Rātslaukumu, Rolanda statuju, Apbēdītāju biroju, Melngalvju saieta namu, Kamarina namu, namu plāns un fasādes un vēl šo to. Jā – šis bija ideāli. Ideāla vieta ajavaskas rituāla norisei. Tikai iedomājieties – matrači, ajavaskas tēja, bļodiņas vemšanai un ritmiska šamaņu mūzika… Arhitektu svētceļojumu vieta no visas pasaules, lai izbaudītu mistisko ajavaskas rituālu. Vēl tikai….un Profesors palūkojās uz skarbajām Impērijas strēlnieku sejām…vajadzētu kaut kā noslēgt šo vietu, un lai neizbojātu iespaidu – te derētu kaut kas no sera Pujo iecienītā baroka, iedomājaties – liegi vijīgi ģipsī atveidoti… Lasīt vairāk »

Miķelis

P.S. Bet ja nopietni – šī ir filma ko iesaku noskatīties: DMT: The Spirit Molecule (2010)
https://www.youtube.com/watch?v=fwZqVqbkyLM

14
0
Lūdzu, komentējietx